Japon Balığı - balık cinsiyeti - cinsiyet ayrımı
Japon Balıklarında cinsiyet ayrımı diğer balık türlerine göre biraz daha zordur. Özellikle soylu japon balıklarında ayrım iyice güçleşmektedir.Bununla birlikte birkaç gözlem yaparak cinsiyet ayrımı gerçekleştirilebilir.

Erkek japon balıklarında üreme çağında solungaç kenarlarında sivrimsi oluşumlar meydana gelmektedir. Aşağıda erişkin erkek japon balığının sivrimsi çıkıntıları açıkça görülmektedir.Bu çıkıntılar daha çok üreme dönemlerinde ortaya çıkmaktadır.


Bir başka yöntem ise karına bastırma yöntemidir. Bu yöntem acemi akvaristler tarafından uygulanmamalıdır.Yönteme göre cinsiyeti öğrenilmek istenen japon balığı ıslak bir havlu üzerine alınır ve anüse yakın karın boşluğu baş parmak yardımıyla hafifçe bastırılır.Eğer parmak yumuşak şekilde içeri batıyorsa balık dişidir eğer sertse erkektir. Balıktaki bu boşluk yumurta boşluğudur.Erkek balıkta ise aynı yerde sert kıkırdak dokusu bulunmaktadır.

Japon balıklarında cinsiyet ayrımını fark edebilmek için gerekli olan bir başka yöntem ise anüse bakma yöntemidir. Ancak baştada belirttiğim üzere bu yöntem Orandaİncigövde vb soylu japon balıklarında yanlış sonuçlara yol açabilir.Bu yöntem daha çok Cometshubunkin ve klasik japonlarda doğru sonuca ulaşmamızı sağlamaktadır. Anüse bakma yönteminde erkek balığın anüsü ufak ve karna yapışık dişininki ise geniş ve karından ayrıdır.


Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2668
favori
like
share
ultimatom Tarih: 23.04.2010 23:44
lefaz

kardeşim siz o fanusta japon yavrulatamazsınız ancak büyük bi akvaryumunuz olmalı ve biraz daha uygun şartlar olmalı
ihsan kurt Tarih: 21.04.2010 13:15
çok güzel
lefaz Tarih: 20.04.2010 21:34
mesela napmam gerek erkeğin yanına koyuyum mu ayıryım mıı??

mesela şartlar olarakk??

ya ben şeyi anlamıyorum erkeğin yanında mı dursun ayırıyımmı dişiyiii???bu arada ben fanusta besliyorumm

ne çok güzell??
ultimatom Tarih: 18.04.2010 23:46
Japon balıgınız kolay kolay yavrulamaz çünkü hem çok zor hemde gerekli şartlar oluşması lazım ancak o şekilde yavrular ...
lefaz Tarih: 18.04.2010 18:04
benim erkek balığım dişi balığımı sürkli kovalıyodu kuyruğunu ısırıyodu bende dişiyi başka bi kaba ayırdım biraz şişti sanırım hamile napıcammmmm???