Trabzon'da feribot hizmete girdiTrabzon'da Aydemirler Şirketler Grubu'na ait Beşyıldız feribotu düzenlenen törenle hizmete girdi.

Trabzon Limanı'nda düzenlenen törene Vali Nuri Okutan, Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Muhammet Rafi, Trabzon Emniyet Müdürü Feridun Boz, Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, şirket yetkilileri katıldı. Törende konuşan Aydemirler Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ferit Aydemir, bürokratik engellerden yakınırken, önlerini açacak düzenlemeler beklediklerini söyledi.Trabzon'un yaş sebze ve meyve ihracatında önemli bir merkez olduğunu dile getiren Aydemir, "Bizler dünya genelinde yaşanan bu ağır kriz şartlarında dahi krizi fırsata dönüştürme gayesi ile yatırımlarımıza yılmadan devam etmekteyiz. Bilindiği üzere Trabzon ilimiz yaş meyve sebze ihracatında ülkemizin önemli illeri arasında yer almaktadır. Yıllık 350 bin tona yakın yaş meyve sebze ürünlerinin çıktığı limanımızda bizler önemli yaş meyve sebze ihracatçıları olarak Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde yaptığımız
paketleme tesislerinde üretmiş olduğumuz ürünleri kurduğumuz kendi lojistik firmalarımızla ihraç pazarlarına ulaştırmakta, kendi yüklerimiz yanında diğer ihracatçılarımızın da yüklerini taşıyarak ülkemiz ekonomisine büyük katkı yaptığımıza inanmaktayız" dedi.
DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan da 10 yıl önce Trabzon'dan 163 milyon dolarlık ihracat yapıldığını belirterek, bugün bu rakamın 911 milyon dolarlara ulaştığını söyledi. Gürdoğan, yeni feribotla birlikte feribot sayısının 12 ulaştığını ifade ederek, Türkiye'de en fazla yaş sebze ve meyve ihracatının Trabzon'dan yapıldığını sözlerine ekledi.
Trabzon Valisi Nuri Okutan ve Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da yaptıkları konuşmada, yeni sefere başlayacak olan Beşyıldız feribotunun Trabzon ve Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını belirterek, hayırlı olması dileğinde bulundu.
Konuşmaların ardından Beşyıldız feribotu kurban ve kurdela kesilerek hizmete girdi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 438
favori
like
share