Kuran Öğrenme - kuranı kerim


ALLAH’ın yüce kelâmını öğrenmek ve Kur’ân-ı Kerim ilimleri ile meşgul olmak için önümüzde güzel bir fırsat var. Yaz tatili. Bugünün dünyasında Kur’ân-ı Kerim’e ulaşabilmek hiç de zor değil. Camilerimizde hocalarımız okutuyor. VCD kaset elif-ba’lar kitap gibi pek çok öğrenme materyali mevcut. Bazı TV kanalları her gün Kur’ân-ı Kerim kıraatı yayınlıyorlar. Eğer spor müzik yabancı dil öğrenimi gibi konulara ayırdığımız vakitler gibi; Kur’ân-ı Kerim öğrenimini de ciddiye alır vakit ayırırsak Kur’ân-ı Kerim ile buluşmak öğrenmek hiç de zor olmayacaktır.

Burada Kur’ân-ı Kerim öğreticisi hocalarımıza da bir hatırlatma yapmak istiyorum. Kur’ân-ı Kerim öğreterek “en hayırlılar” içinde yer almaya devam etmek onlar için de bir fırsat. Kur’ân-ı Kerim öğrenmek için gelenlere gösterecekleri şefkat ve güzel muamele sayesinde Kur’ân-ı Kerim’in mesajını daha çok kişiye ulaştırmaya vesile olabilirler. Böyle bir şerefe ulaşmak her insana nasip olmaz. Hatta her Kur’an-ı Kerim bilen bir yakınına bir komşusuna Kur’ân-ı Kerim öğretebilmek için çırpınmalı. Her ev bir Kur’ân-ı Kerim okulu haline gelmeli. Kur’ân-ı Kerim hayatımıza girmeli. Hayatımıza renk içimize ferahlık katmalı.

* Kur’ân-ı Kerim öğrenmemenin hiç bir bahanesi yok.

Bu konuda hiç bir kimsenin bir bahane bulmaya hakkı yok. İşte Diyanet İşleri Başkanlığı bütün camilerde “yaz kursları” başlatmış bulunmaktadır. Hocalarımızın da bu konuda duyarlı davranıp fedakârlık yapacaklarına inanıyorum. Çocuklarımızın bu “yaz kursları”na gönderilmesi büyük bir imkândır.

Bu itibarla çocuklarımızın gönüllerini ve hayatlarını Kur’ân-ı Kerim’le aydınlatmak durumundayız. Çocuklarımızı Kur’ân-ı Kerim’le buluşturmanın daraldığı zaman ve ortamlarda her evin Kur’ân-ı Kerim mektebi haline getirilmesi ve çocukların ilk mektep ve ilk mabed sayılan kendi yuvalarında Kur’ân-ı Kerim’i öğrenmeleri gerekir. Çocuklarımızı kesinlikle ihmal etmeyelim. Çünkü bu konudaki ihmalin faturasının çok ağır olacağını bilelim. Teyp ve video kasetleri VCD’ler elektronik cihazlar hatta internetten de faydalanarak Kur’ân-ı Kerim öğrenmemiz mümkün... Yeter ki bu işi ciddiye alalım ve öğrenmeye karar verelim. Çünkü kıyamet gününde Kur’an-ı Kerim’i niçin öğrenmedin? Çocuğuna niçin öğretmedin? diye sorulunca ne cevab vereceğiz? Geçerli bir mazeretimiz olacak mı? Kesinlikle olmayacaktır. Ona göre..

Bir sohbetimizde bu konudan yani Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek ve eşimize-çocuklarımıza öğretmekten bahsederken dinleyenlerden biri:

- Hocam! Ne yapalım! Anne-babamız bize öğretmemiş ALLAH onlardan sorsun! deyince:

- Böyle söyleme! ALLAH affetsin de! Öğrenmeğe çalış demiştim. O ise aynı düşüncesini sürdürünce kendisine:

- Neyle meşgul oluyorsun ne iş yaparsın? diye sordum.

- Ağır vasıta şoförüyüm. Bir nakliye şirketinde çalışıyorum. Kamyon-tır vesaire kullanıyorum diye cevab verdi. Kendisine:

- Peki! Bunları yani ağır vasıta şoförlüğünü kamyon-tır vesaire kullanmasını sana kim öğretti? Annen-baban mı öğretti? diye sordum. Şaşırır gibi oldu. Böyle bir soru beklemediği halinden belliydi.

- Hayır annem-babam öğretmedi ben kendim öğrendim! dedi. Ben de ona:

- Peki! Ağır vasıta şoförlüğünü kamyon-tır vesaire kullanmasını kendin öğrendiğin gibi Kur’an-ı Kerim’i neden kendin öğrenmedin? diye sordum. Bir cevab veremedi. Sadece:

- Eh işte! demekle yetindi. Nasıl iyi demiş miyim?

Evet! Muhteremler! Annemiz-babamız şu veya bu sebeble bize Kur’an-ı Kerim’i dini bilgileri öğretmemiş buna imkan bulamamış olabilirler. Peki bu imkanlarla biz öğrensek ne olur? Elbette çok güzel olur. Hem kendimizi hem de onları büyük bir vebalden kurtarmış oluruz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 321
favori
like
share