İstatistiklere Göre Şampiyon Sivas

Denizli şampiyon olacaklarını iddia ede dursun, istatistikler, Turkcell Süper Lig'in zirvesinde bulunan Sivasspor'un şampiyon olacağını söylüyor.


Turkcell Süper Lig'de bitime 4 hafta kala Sivasspor, Beşiktaş'ın önünde 1 puan farkla lider. Liderin 4 puan gerisinde üçüncü sırada Trabzonspor yer alıyor. Tüm Türkiye'nin merak ettiği soru ise kimin şampiyon olacağı.

3 puanlı sisteme geçilen 1987-88 sezonundan bu yana 21 sezonda bitime 4 hafta kala lider giren takımların 18'i, yani yüzde 85'i sezonu şampiyon olarak tamamladı. Rakamlar, lider Sivasspor'un son 4 haftada çok şanslı olduğunu gösteriyor.

Son 21 sezonda sadece 3 takım, bitime 4 hafta kala lider olduğu halde şampiyon olamadı. 1995-96'da Trabzonspor şampiyonluğu son 4 haftada Fenerbahçe'ye kaptırdı. 2000-2001 sezonunda bu kez Galatasaray'ın 3 puan önde girdiği son 4 haftada Fenerbahçe mutlu sona ulaştı ve geçen sezon Fenerbahçe son 4 haftaya averajla lider girmesine rağmen sezon sonunda Galatasaray şampiyonluk kupasını kaldırdı.

3 puanlı sisteme geçilmesinden bu yana Beşiktaş 5 kez şampiyon oldu. Siyah-beyazlı ekip bu 5 sezonun tamamında son 4 haftaya lider girdi. Bunun haricindeki hiçbir sezonda Beşiktaş ilk iki içerisinde olmadı.

Son olarak rakamlar Trabzonspor'un şampiyonluk için şansının olmadığını gösteriyor. Çünkü 1987-88 sezonundan bu yana son 4 haftaya üçüncü sırada girip sezonu şampiyon bitiren bir takım olmadı. Bu anlamda Trabzonspor bu sezonu şampiyon olarak kapatabilirse bir ilki de gerçekleştirmiş olacak.

ntvspor

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 255
favori
like
share
Asi Çaykaralı61 Tarih: 10.05.2009 23:23
keske ole dediği gibi olsa diyordum ama su anda bizde rotaya gridk bizim olma sansımız az ama olamassak genede yineliyorum sivasspor olsun.