En kısa ve öz tanımı ile bir müslüman, Allah'dan başka ilah olmadığına, Muhammed'in de onun kulu ve elçisi olduğuna iman ve şehadet eden kişidir.Bu cihetle müslüman, sadece Allah'ın kelamı olan Kur'an-ı Kerim ile elçisinin sözleri ve amelleri doğrultusunda iman ve ibadet eder. Dinini iyi öğrenmiş ve anlamış bir müslüman aşağıdaki gibidir:

-Tokgözlü ve dürüsttür. Kimsenin ne parasında, ne malında gözü vardır.
-Çalışkandır. Elinin, zihninin emeğinden gelenden başka kazanç bilmez.
-Açıksözlü ve yüreklidir. Allah'tan başka hiçbir şey onu korkutamaz.
-Yaşadığı ülkenin kanunlarına saygılıdır. Suç işlemez. İyi bir vatandaştır.
-Alçakgönüllü ve güleryüzlüdür. Kibir nedir bilmez. Karşısındakine milliyeti, ırkı, dini, dili, rengi, inancı, kültürü, öğrenimi nedir diye düşünmeksizin, evvela bir insan olarak yaklaşır. Yardıma muhtaç birisi ile karşılaştığında, bu kişi bir dinsiz, bir kafir bile olsa, hiç bir şart ve karşılık aramaksızın kudreti dahilinde ona elini uzatır.
-Müslüman olmayan insanları, dilinin döndüğü kadar imana davet eder. Onlara Allah'ın dininin güzelliklerini ve faziletlerini anlatmaya çalışır. Kimseye zorla bir şey kabul ettirmeye kalkışmaz. Çünkü bunun mümkün olmadığını bilir. Güzellikle ve güleryüzle konuşur, haddini aşmadan nashihat ve tenbihde bulunur. Münakaşaya girmez.
-Doğayı ve tüm canlıları sever, korur, onlarla barışık yaşar. Her canlının, tıpkı kendisi gibi, Allah'ın bir kulu olduğunun bilincindedir. Temizliğe çok önem verir, kendisini ve çevresini tertemiz tutar.
-Uyanık ve araştırmacıdır. Mesela fen bilimlerine büyük bir merak ve saygı duyar. Allah'ın emirlerinin kainatta nasıl tecelli ettiğini anlamanın tek yolunun, müsbet fen bilimlerinin deney ve gözlemlerinden geçtiğini bilir. Günlük yaşantısında ve mesleğinde, tüm teknolojik yeniliklere açıktır.
-İnsanlık ve düşünce tarihini öğrenmeye çalışır. Çeşitli medeniyetlerin, düşünce sistemlerinin, doğuş, yükseliş ve batışlarından ibret alır.
-Dini bilgisini sürekli geliştirmeye çalışır. Bu amaçla sadece ehl-i sünnet gerçek ilim adamlarının eserlerine ve fikirlerine başvurur, ibadetin ayrıntılarını onların ictihatlarından derlenmiş ilmihallerden öğrenir. Her konuşulana, her ilim adamı diye ortalığa çıkana aldanmaz. Bu konuda son derece dikkatli ve titizdir.
-Asla sebepsiz yere cana kıymaz. Hele bir insanın canına kastetmeyi aklından bile geçirmez. Tek bir cana kastetmenin dahi, kainattaki tüm canlara kastetmekle aynı derecede büyük bir günah olduğunu bilir.
-Barışsever ve uzlaşmacıdır. İnsanların, aralarındaki tüm sorunları barışçı görüşmeler ve anlaşmalar çerçevesinde çözebileceklerine inanır.
-Bununla beraber müslüman, elbette eline vurulup ekmeği alınabilen, zalimden bir tokat yediğinde diğer yanağını dönen, aciz, çekingen, pasif ya da umursamaz bir insan değildir.
-İmanına ve ibadetine engel konulmaya kalkıldığında yahut yurdundan sürülmek ya da kendi yurdunda esir gibi yaşamak tercihi ile karşı karşıya bırakıldığında, zorba tehditlere karşı kendini, gerekli gördüğü tüm yöntemlerle ve hayatı pahasına hiç tereddüt etmeden savunur!
-Allah, tüm müslümanları böyle bir mecburiyette kalmaktan merhamet eylesin. Amin!


Kaynak : Kütübi's-Sitte

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 904
favori
like
share
waluable Tarih: 20.12.2008 15:31
teşekkürler
tarkın Tarih: 07.10.2005 09:04
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.
Halaskar Tarih: 06.10.2005 23:10
Allah her istediğini gönlüne göre versin. Çok önemli bir konuya değişmişsin. İnşallah yazdığın konunun mahiyetini idrak edebilen ve Salih Amelle fani dünyadan göçmeyi mertebe edinen kullarından oluruz.

selam ve dua ile...
PALADAYI Tarih: 06.10.2005 22:16
ALLAH senden razı olsun melenkol gardaşım ellerin yüreğin dert görmesin
oloktor_70 Tarih: 06.10.2005 21:42
Allah senden razı olsun bizleri böylesi güzel konularla bilgilendirdiğin teşekkür ederim
GS2004 Tarih: 06.09.2005 22:11
-Allah, tüm müslümanları böyle bir mecburiyette kalmaktan merhamet eylesin. Amin!
Cemalettin_ Tarih: 06.09.2005 21:23
SAGOL KARDESIM ALLAH RAZI OLSUN :23:
MaRaBoGLu61 Tarih: 05.09.2005 18:32
Cok Harika ellerine o güzel
yüregine saglik
Ara sira kendi kendime soruyorum bunlarin ne kadarini uygulayabiliyorum diye
ALLAH sonumuzu hayirli etsin insallah :6:
by_ufuk Tarih: 05.09.2005 03:38
paylaşımın için saol kardeş,ellerine sağlık