Antalya Çağlayan Lisesi - Antalya - Çağlayan Lisesi

Antalya ilimizde 1969 yılına kadar düz lise olarak yalnızca Antalya Lisesi vardı. Ülkemizin nüfus artışıyla ve turizm kenti olan ilimizin iç göçten çok etkilenmesi nedeniyle ikinci bir düz liseye ihtiyaç olduğunu gören yetkililer okulumuzun planlanmasını yapıp projesini hazırlattılar.Antalya ‘ mızın kuzey doğusundan doğup eşsiz çağlayanlar yaparak denize dökülen akarsular, okulumuzun yakınlarından da geçtiği için yeni yapılacak bu liseye “ ÇAĞLAYAN LİSESİ “ adı verildi.

Antalya ‘ nın kuzey tarafında yalnızca Dokuma Fabrikası bulunuyordu. Okulumuzun kurulduğu bölümde yerleşim alanı olmadığı gibi taşlık, çalılık tarlalarda yürümek bile zordu. Bugünkü konumumuza bakınca yetkililerin ne kadar isabetli karar verdiğini anlayabiliyoruz.

1969 yılı Eylül ayında 21 derslikli Tip Projesiyle eğitim ve öğretime açılmıştır. İlk yıllarda öğrenci ve öğretmenlerimiz şehir merkezine dolmuşlarla gidip gelmişlerdir. Çağlayan Lisesi ‘ nin eğitim – öğretim kapasitesi ve başarıları yıllar geçtikçe yükselmiştir.

1985 yılından itibaren okulumuzun fiziksel kapasitesi ihtiyaca cevap veremez hale gelmiş, öğrenci sayımız ilin gelişmesine paralel olarak hızla artmıştır. Okulumuz ilk yapılışta 13 dönümlük bir araziye oturduğundan yer sorunumuz yoktu. 1990 yılında yetkililerimizin programa aldırması sonucu yeni binamız ek bina olarak projelendirilip ihalesi yapıldı ve 1991–1992 eğitim – öğretim yılına yetiştirildi. 5 kat, 35 derslik, salonu, kütüphanesi, Fen Bilimleri ve Biyoloji Laboratuarları, yeterli sayıda idare odaları ve öğretmen odaları ile ihtiyaca cevap verir hale gelmiştir.

Övünçle söyleyebiliriz ki Çağlayan Lisesi bugün 56 dersliği ile fiziksel kapasite bakımından, 3000 civarında öğrencisi ile öğrenci mevcudu bakımından ve 140 civarında personel ile çalışanı bakımından Antalya ilinin en büyük lisesi durumundadır.

2000 – 2001 Eğitim – Öğretim yılından itibaren okulumuzda Yabancı Dil Ağırlıklı Lise bölümü de açılarak yerini almıştır.

Çağlayan Lisesi ‘ nin 2007 – 2008 öğretim yılı sonunda her iki okul türünden verdiği toplam mezun sayısı 17.200 e ulaşmıştır.Mezunlarımızın büyük çoğunluğu bugün doktor, mühendis, avukat, öğretmen gibi nice mesleklerde ülkemizin kalkınmasına katkısını sürdürmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti sonsuzluğa değin yaşayacak, Çağlayan Lisesi de idareci, öğretmen ve öğrencisi ile Atatürk ‘ ün çizdiği aydınlık yolda başarılarını artırarak ülkesine katkılarını sürdürecektir.

MİSYONUMUZ:

Biz,

Türk Milli Eğitiminin amaç ve İlkeleri doğrultusunda Atatürk İlke ve İnkilaplarını benimseyen Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına ve demokrasinin ilkelerine bağlı, çağdaş, laik, demokratik, çağın ihtiyaçlarına cevap verebilecek, bireysel ve toplumsal sorunları tanıyan ve bu sorunlara çözüm yolları arama alışkanlığı kazanmış, kendine güvenen aydın ve erdemli bireyler yetiştirmek için varız.

VİZYONUMUZ:

Eğitim ve öğretim süreci içinde; “ Yaşadığı Toplumun Değerlerine Saygı Gösteren , kendisine , Ailesine ve Ülkesine karşı sorumluluklarını yerine getiren , Haklarını koruyan ve başkalarının haklarına saygı gösteren, bireylerin yetişmesi için ;

Demokratik yönetim anlayışı içinde çevre ve ülke ihtiyaçlarına uygun , teknolojiye, Değişim ve Gelişime Açık Yerel ve Ulusal başarılara imza atan örnek bir kurum olabilmektedir.


ADRES: ÖZGÜRLÜK MAH.2655.SOKAK KEPEZ/ANTALYA

TELEFON: 0 242 345 53 55
FAX: 0 242 334 72 72
POSTA KODU: 07040

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4519
favori
like
share