Selülit, cilt altı yağ dokularının şişmesi, sertleşmesi veya irin haline gelmesiyle ortaya çıkan bir sorundur. Selülit vücudun yağ dokularıdır.

Bir sağlık problemi değildir, estetik bir problemdir. Selülit, genellikle kalçalar, karın ve bacaklarda ortaya çıkmaktadır. Selüliti en aza indirmek için tuz ve tuzlu besinlerden kaçınılmalıdır. Bol miktarda fesleğen, lahana, limon, çilek, portakal gibi meyveler tüketilmelidir. Ayrıca bol miktarda su içilmeli ve yürüyüşler yapılmalıdır.

Selülit için öneriler:

a) Birer tutam erkeçsakalı, ayrıkotu, karahindiba, mısır püskülü alınarak beş bardak su ilave edilerek kaynatılır. Soğuduktan sonra günde üç öğün içilir.

b) İkişer tutam ısırgan otu, kırlangıçotu, ebegümeci, sarmaşık ve 1 tutam sarı düğünçiçeği alınarak bir kaba konulur ve beş bardak su ilave edilerek kaynatılır. Soğuduktan sonra selülitli yerlere masaj yapılır.

c) Bir tutam orman sarmaşığa yeteri kadar su ilave edilerek kaynatılır. Temiz bir bezle selülitli bölgelere sürülür.

Ayrıca selülit için bitkisel yağlar da kullanılabilir. Bunlar; biberiye yağı, limon yağı, nane yağı, susam yağı, lavanta yağı, buğday yağı, rezene yağı, portakal yağı, anason yağı, keten yağı, ardıç yağı, yasemin yağı, jojoba yağı, zambak yağı ve yosunlu sabun. Bu yağlar, selülitli bölgelere masaj yapılarak sürülür. Bu uygulama iki günde bir defa uygulanarak 1-2 saat sonra yıkanır. Bu süre hassas ciltlerde daha kısa bekletilir. Yıkama işlemi yapılırken yosunlu sabun kullanılmalıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 390
favori
like
share
çalıkuşu Tarih: 06.05.2009 11:05
paylaşım için sağol...