Avrupa Birliği Komisyonu, interent alan adları ile ilgili düzenlemeler gerçekleştiren ICANN'ın ABD hükümetinden bağımsız olmasını talep etti.

AB Komisyonu, ICANN'ın (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), ABD İletişim Departmanı'ndan bağımsız olarak özel ve kararların uluslararası yönetim tarafından verilebilir hale getirilmesini istiyor. Komisyon, ICANN ile ABD İletişim Departmanı'nın bu yıl Eylül ayında sona erecek sözleşmesini yenilememesini de bekliyor.
AB'nin, ICANN'nın 1,5 milyardan fazla internet kullanıcısını ilgilendiren alan adları ve yönetimi konusunda geçtiğimiz yıllarda verdiği kararların, ABD İletişim Departmanı ile ortak alınmasından dolayı hoşnutsuz olduğu belirtiliyor.

ICANN ile ilgili davalara ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki mahkemeler bakıyor. AB, bunun da değişmesini istiyor. AB, tüm dünyayı ilgilendiren ICANN ile konuların gerektiğinde uluslararası bir mahkeme tarafından değerlendirilmesi gerektiğine işaret ediyor.

Komisyon, ICANN yönetiminde, Asya ve Avusturalya'dan toplam 3, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa ve Afrika'dan 2'şer üye ile oy hakkı olmayan ICANN'dan bir temsilcinin görev alabileceğini belirtiyor.

AB Komisyonu Bilişim Topluluğu, konu hakkında bu hafta içerisinde bir toplantı yapacak. ICANN yönetimi ise AB'nin önerilerini ve toplantıdan çıkacak kararları izlemeye aldı.


ICANN NEDİR?

ICANN, İnternet Protokolü (IP) adresi alanı tahsisi, protokol tanıtıcı ataması, genel (gTLD) ve ülke kodu (ccTLD) Üst Düzey Alan İsmi sistemi yönetimi ve kök sunucu sistemi yönetimi işlevlerinden sorumlu bir kurum.

ICANN, tüm internet kullanıcılarının geçerli adresler bulabilmelerini sağlamak üzere evrensel çözülebilirlikten emin olunması için DNS'in teknik unsurlarının yönetiminin koordinasyonundan sorumlu. Bunu, internetteki işlemlerde kullanılan eşsiz teknik tanıtıcıların dağıtımını ve Üst Düzey Alan İsimlerinin (.com, .info gibi) kullanılma yetkilerinin dağıtılmasını gözlemleyerek yapıyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 256
favori
like
share