37 yıldır Türkiyenin ve dünyanın en önemli sanatçı ve topluluklarını İstanbulda ağırlayan ve müzikseverlerle buluşturarak dünya çapında saygınlık kazanmış bir etkinlik olan Uluslararası İstanbul Müzik Festivali yine seçkin ve dopdolu bir programla yaza merhaba diyor.

Kentin ve ülkenin kültür ve sanat yaşamının en önemli simgelerinden biri olan festivalin mekânları, İstanbulun tarihi dokusunu yansıtan ve kent yaşamında her zaman ayrıcalıklı bir konumda bulunan Aya İrini Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı, geçtiğimiz yıl festival mekânlarına katılan Süreyya Operası ve Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı.

Seçkin sanatçıları ve nitelikli yapıtları sanatseverlerle buluşturmayı amaç edinen festival klasik müzik sevgisi ve beğenisinin ülkemize yerleşmesinde de son derece önemli bir rol oynuyor


Müzikseverler tarafından heyecanla beklenen festivalin programında, klasik müzik dünyasının en nitelikli yıldızları, bol ödüllü genç solistler ve yerli ve yabancı pek çok orkestranın yanı sıra geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da konserlerle paralel olarak gerçekleştirilecek olan konser öncesi sanatçılarla söyleşiler var.
37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 5 Haziran Cuma akşamı Aya İrini Müzesi’nde şef Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın konseriyle başlayacak. Sascha Goetzel 2008 Eylül ayında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası sanat yönetmenliği ve sürekli şefliğine atandı. İstanbul Müzik Festivali’nin sürekli orkestrası olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın konser programı Stravinsky’nin Ateş Kuşu Suiti’nden seçmelerden oluşuyor.

Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın İstanbul Müzik Festivali açılış konseri Viyana Devlet Balesi’nden iki dansçı gösterileriyle renklenecek. İstanbul Müzik Festivali Açılış Töreni için sınırlı sayıda bilet satışı da olacak.
İstanbul Müzik Festivali 2003 yılından bu yana klasik müzik dünyasına büyük katkılarda bulunmuş Türkiye ve yurtdışından seçkin sanatçılara bu başarılarına bir teşekkür niteliğinde Yaşam Boyu Başarı ve Onur Ödülleri sunuyor.

Bu yıl 5–30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan 37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin 2009 yılı Onur Ödülü, yurtiçi ve yurtdışında opera alanında gerçekleştirdiği üstün nitelikli çalışmalarla hem klasik müziğe hem de ülkemizin sanat alanında saygın bir varlık göstermesi için yaptığı katkılardan dolayı opera sanatçımız Ayhan Baran’a veriliyor. Ayhan Baran’a ödülü 5 Haziran’daki Festival’in açılış gecesinde takdim edilecek.

37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin Yaşamboyu Başarı Ödülü ise Daniel Barenboim’e sunuluyor. Hem şef hem solist olarak yalnızca klasik müzik alanındaki olağanüstü çalışmaları ve başarılarıyla değil; müziğin iyileştirici ve birleştirici gücünü kültürlerarası barış için de kullanmayı bilmiş ender insani vasıfları ile de tartışmasız yaşayan bir efsane olan Daniel Barenboim’ın ödülü sanatçının 30 Haziran’da La Scala Filarmoni Orkestrası’yla vereceği konser öncesinde takdim edilecek. Daniel Barenboim en son 2006 yılında kendi kurduğu Doğu-Batı Divânı Orkestrası’yla beraber bir konser vermek üzere yine IKSV’nin konuğu olarak İstanbul’a gelmişti.İstanbul’un kültür ve sanat yaşamının en önemli simgelerinden biri olan Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde müzikseverleri klasik müzik dünyasının yıldızlarından ödüllü genç solistlere; seçkin orkestralardan heyecan verici müzik buluşmalarına uzanan yoğun bir konser maratonu bekliyor. Festivalde konserlerin yanı sıra; geçtiğimiz yıl başlanan ve müzikseverlerden büyük ilgi gören “Konsere Doğru” söyleşileri de devam edecek.

Kusursuz yorumları, aldıkları sayısız ödül ve olağanüstü sahne performanslarıyla klasik müzik dünyasının rüya üçlüsü olarak adlandırılan Anne-Sophie Mutter, Sir André Previn ve Lynn Harrell’in birlikte vereceği konser Festivalin kuşkusuz heyecanla beklenen gecelerinden… Şef, besteci ve piyanist Prévin’in 80. yaşı kutlamaları çerçevesinde gerçekleşecek konser kapsamında üçlü ilk defa İstanbul seyircisini karşısına çıkacak. Prévin’in son eseri Piyano Üçlüsü’nün Türkiye’deki ilk seslendirilişi de bu konserde olacak.

İstanbul Müzik Festivali’nin Borusan Holding sponsorluğundaki Festival Galası’nda; olağanüstü sesiyle çağımızın en muhteşem tenorlarından Rolando Villazón ilk kez İstanbullu müzikseverlerin karşısına çıkacak. Tutku dolu yorumlarıyla opera dünyasının “süper starı” olarak adlandırılan Rolando Villazón’un Marco Zambelli yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’yla vereceği konser bu yılın kesinlikle kaçırılmayacak etkinlikleri arasında…

İstanbul Müzik Festivali programında yer alan bir diğer özel konser ise ünlü soprano Anne Hallenberg ile birlikte Şef Christophe Rousset’nin yönetimindeki Les Talens Lyriques’in sunacağı “Kraliçeler”.. Konserde ünlü soprano Anne Hallenberg iki büyük müzik dehasının, doğumunun 350. yılında İngiliz müziğinin babası Purcell ve ölümünün 250. yılında barok müziğin ustası Händel’in eserlerindeki gururlu, gizemli ve aşık “Kraliçeler”i yorumlayacak.

Dünya çapında tanınmış virtüözümüz Suna Kan, Türkiye’nin dünya opera sahnelerine kazandırdığı en önemli seslerden Yelda Kodallı, klasik müziğin hızla yükselen genç yıldızları Chloé Hanslip ve Sol Gabetta, yeni kuşak sanatçılar arasında parlayan isimler Han-Na Chang ve Elizabeth Watts, klasiği cazla buluşturarak Festivale farklı bir tat katacak olan Jacques Loussier Trio da bu yılın programında öne çıkan isimler arasında.

Festivalin son gecesinde dünyaca ünlü piyanist ve orkestra şefi Daniel Barenboim ve İtalya’nın en önemli topluluğu La Scala Filarmoni Orkestrası unutulmayacak bir konsere imza atacaklar. Dünya çapında barış elçisi olarak da tanınan Daniel Barenboim’in hem şef hem de solist olarak yer alacağı gecede La Scala Filarmoni Orkestrası Beethoven ve Berlioz’un yapıtlarını seslendirecek.37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde geçtiğimiz yıl ilk kez yapılmaya başlanan “Konsere Doğru” söyleşileri ile festival sanatçılarını gençlerle okullarında buluşturan “İstanbul Müzik Festivali Okullarda” eğitim projeleri bu sene de devam ediyor.İzleyicileri bazı konserlerden önce festival sanatçıları ve müzik yazarlarıyla buluşturan “Konsere Doğru” Söyleşileri bu yıl da devam ediyor. Geçtiğimiz yıl büyük ilgi gören bu söyleşilerde gecenin solistiyle sanat yaşamı üzerine keyifli sohbetler, konunun uzmanlarından konser programı ve besteciler üzerine kısa bilgilendirmeler ve döneme dair çarpıcı gözlemler yer alacak. “Konsere Doğru” söyleşileri, klasik müzik ile ilgili merak edip de sormak istedikleriniz için kaçırılmayacak bir fırsat olacak.

“Konsere Doğru” söyleşilerine katılacak isimler arasında Cem Mansur, Sol Gabetta, Han-Na-Chang, Toros Can gibi sanatçıların yanı sıra Türkiye’nin tek klasik müzik dergisi olan Andante yazarları Serhan Bali ile Aydın Büke ve Evin İlyasoğlu gibi müzik eleştirmenleri de yer alıyor.Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, geçen yıl pilot okullarda başlattığı “İstanbul Müzik Festivali Okullarda” sloganıyla festival sanatçılarını öğrencilerle buluşturan eğitim amaçlı sosyal projelerine devam ediyor. Bu yıl Mayıs ayında başlayacak projelere Gülsin Onay ve Atilla Aldemir gibi festivalde daha önce yer alan sanatçılar da gönüllü olarak destek verecekler.

Program kapsamında: solist kimliğinin yanı sıra besteci olarak da öne çıkan en önemli trompet solistlerimizden Erden Bilgen, 4 Haziran Perşembe günü Nişantaşı Anadolu Lisesi ve Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek trompetin tanımı ve tarih boyunca serüveni ve Türk Trompeti hakkında kısa bilgiler verdikten sonra farklı enstrüman çalan öğrencilerle ortak bir atölye çalışması yapacak. Erden Bilgen, 5 Haziran Cuma günü ise klasik müzik kariyerinin ötesinde pop ve caz gibi farklı müzik dallarında da önemli başarılara imza atmış bir başka bakır üflemeli ustası Lars Ranch ile Beşiktaş Anadolu Lisesi’nde açıklamalı kısa bir dinleti ve ardından bir atölye çalışması düzenleyecekler.

Repertuarı Bach’tan Beatles’a kadar uzanan ünlü İsveç gitarist Göran Söllscher ise 8 Haziran Salı günü Vefa Lisesi’nde öğrencilerle buluşacak. Aynı gün ünlü şef Seiji Ozawa’nın “bir dünya starı” olarak tanımladığı viyolonsel sanatçısı Jian Wang, Pertevniyal Lisesi’nde öğrencilere anlatılı bir dinleti sunacak. (Eğitim Amaçlı Sosyal Projeler Programı halen oluşturulma aşamasında olup, Mayıs ayının ilk haftasında kesinleştirilecektir.)37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’ndeki konserlerin biletleri 18 Nisan Cumartesi günü satışa çıkıyor. Sanatseverler biletlerini saat 10.00’dan itibaren :

Biletix satış noktaları, bilet fiyatları 15 TL ile 350 TL arasında değişiyor. Bu yıl yine sınırlı sayıda öğrenci bileti de satışa sunulacak.

Ayrıntılı bilgi için : [url]www.iksv.org/muzik[/url]

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 442
favori
like
share
sevil1903 Tarih: 21.05.2009 18:22
İstanbul Müzik Festivali’nde mekan ve saat değişikliği

İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ KAPSAMINDA GERÇEKLEŞECEK SARAY KONSERLERİNE ÇİNİLİ KÖŞK EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
Borusan Holding sponsorluğunda İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali 5 Haziran Cuma günü başlıyor.
37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali programında Topkapı Sarayı içindeki Divan-ı Hümayun’da gerçekleştirileceği duyurulan Saray Konserleri’ne, Topkapı Sarayı’nda başlatılan restorasyon çalışmaları nedeniyle Arkeoloji Müzesi Bahçesi’nde yer alan Çinili Köşk ev sahipliği yapacak.
Arkeoloji Müzesi bahçesindeki Çinili Köşk ön cephesindeki mermerden yapılmış 14 sütunu, dış cephesini süsleyen mozaik çinileri ve eyvanlı terasıyla; İstanbul Müzik Festivali’ndeki konserler için eşsiz bir atmosfer oluşturacak. Çinili Köşk Fatih Sultan Mehmet’in 1472 yılında Topkapı Sarayı’nı saran surların içinde yaptırdığı ilk bina olma özelliğini taşıyor. Selçuklu döneminin etkilerini taşıyan Osmanlı sivil mimarisinin İstanbul’daki tek örneği olan Çinili Köşk bu şekilde İstanbul Müzik Festivali’nin tarihi konser mekânları arasına katılmış oluyor.
Çinili Köşk 37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali programında 9 Haziran ve 23 Haziran akşamları gerçekleşecek Saray Konserleri-I ve Saray Konserleri-II’ye ev sahipliği yapacak. Daha önce 20.00′de başlayacağı duyurulan konserler saat 21.00′de başlayacak.
“SARAY KONSERLERİ - I”
9 Haziran Salı / Çinili Köşk / saat 21.00
Çinili Köşk’ün etkileyici atmosferinde düzenlenen Saray Konserleri’nin birincisi 9 Haziran Salı akşamı saat 21.00′de Enka Vakfı sponsorluğunda gerçekleşiyor. Gecede, hayranlık uyandıran iki virtüöz Göran Söllscher ve Jian Wang, Bach, Villa-Lobos, Schubert, Piazzolla, Elgar ve Çaykovski’nin yapıtlarından oluşan bir programla müzikseverlerin karşısına çıkacak.
Henüz 10 yaşındayken Isaac Stern’ün keşfettiği ve o günden sonra başta Stern olmak üzere tüm klasik müzik dünyasının gözbebeği olan Jian Wang’ın İsveçli ünlü gitarist Göran Söllscher ile birlikte geçtiğimiz yıl çıkardığı “Rêverie” adlı albüm eleştirmenlerden tam not aldı.
“SARAY KONSERLERİ - II”
23 Haziran Salı / Çinili Köşk / saat 21.00
Çinili Köşk, 23 Haziran Salı akşamı, ünlü flütçümüz Halit Turgay, Claire Jones ve Ashan Pillai’nin konserine mekân olacak.
Dünyanın en ünlü flütçülerinden William Bennett’in “Müziğine tüm kalbini ve içtenliğini koyabilme yeteneğine sahip olağanüstü bir yorumcu” diye nitelendirdiği sanatçımız Halit Turgay, solist ve oda müziği sanatçısı olarak uluslararası pek çok başarıya imza atmış bir sanatçı. Çinili Köşk’teki bu ikinci konserde Halil Turgay ile birlikte adlarını altın harflerle müzik dünyasına yazdırmaya aday iki genç yıldız sanatçı Claire Jones ve Ashan Pillai Fransız ve İngiliz romantizmini buluşturan bir konser repertuarıyla Debussy, Benett, Ravel ve Bax’in yapıtlarını seslendirecekler.