Tomb Raider Anniversary tam çözümü - çöz - Tomb Raider Anniversary oyun çözümleri
Çok uzun yıllar önce, sene paranın para olduğu dönemdi. Zannedersem 96 yada 97 senesi. İşte taa o zamanki Tomb Raider bu zaman ki Anniverary. Aynı oyun. Neredeyse hiç bir fark yok. O zaman oyunu oynamış olanlar inanıyorum ki çoğu yere gelince ekrana uzun uzun bakacaklar belki gözleri dolacak. Gerçekten Ubisoft çok güzel düşünmüş. Oyunu harika editlemişler. Aslında böyle bir şey de Metal Gear Solid 1 e lazım. Neyse konuyu çok dağıtmadan oyuna geçelim.İPUÇLARI

Oyunu oynayanlar şunu görecek ki iki köşe dönmeye gelmiyor. Ya bir tuzak yada kapalı üzerinde boşluklar bulunan gizemli bir kapı çıkıyor. Bir kapıyla mı karşılaştınız? En az iki yere uğramak zorundasınız o kapıyı açmak için. Malzemeleri toplayıp getirin ve takın. İçeri girin ve bir kapı daha ordan da girince bir kapı daha ve bir tane daha... Oyun genelde bunun üzerine kurulu. Ve bu kadar objeyi toplarken inanın sürekli hareket halindesiniz. Neredeyse oyunun %90 ı akrobasi. Bu şekilde olmasına rağmen çok sürükleyici. Neyse ben ipucuna geçeyim. diyelim ki alacağınız objeyi gördünüz ama alamıyorsunuz. İnanın bir yol vardır. Ekranı geniş açı ile tutup oraya bakın yol nereden var diye ve o yolu takip edin. Oyundaki en önemli yenilik ve öğrenmeniz gereken şey Adrenaline Shot. Bunu ayrı bir başlık altında incelemekte yarar var.

ADRENALİNE SHOT VE KAFA ATIŞI

Rakiplerinizi oyun içinde bir kızgınlık barı bulunuyor siz ateş ettikçe bu doluyor. Bosslarda bu gözükürken normal düşmanlarda gözükmüyor. Bar dolduğu anda düşmanın kafasında bir işaret çıkıyor kırmızı bir dalga tarzında oluyor bu. İşte tam bu sırada hazır olun demek. Adam size tam yaklaştığında ekran yavaşlıyor ve yuvarlağa basmanız gerekiyor. Bu sırada ekran tam yavaşlayacak ve iki radar ortaya doğru gelecek tam kırmızı olduğunda R1 ile ateş edin. Aha da kafasından vurdunuz. Bunu çok iyi öğrenmeye bakın. Öğrenemezseniz ben iki tane centaur tuttum Yunanistan�ın son bölümünde onlar size öğretecekler artık oyuna geçelim.

PERU MOUNTAIN CAVE

oyuna başladık. hemen sol tarafta bir çıkıntı var. oradan yukarı çıkıyoruz. ilerde zıplayıp kare ile kement atma var. kementi atıp tutunuyoruz. burada üçgene basılı tutup yukarı yada aşağı hareket edebiliriz. neyse sallanıp karşıya atlıyoruz. burada demo giriyor. hemen soldan yukarı gidiyoruz. aynen yolu takip edin. kare ile karşıya geçiyoruz. yukarı çıkın ve üçgen tuşunu kullanarak kapıyı açın. aşağı inince mağaradan geçin kurtlar gelecek. onları öldürün. şimdi içerdeyiz. tuzaklara dikkat edin. yuvarlak ile atlayın. yarasalara dikkat edin. sağ tarafta merdivenlerden çıkıyoruz. köprüden geçiyoruz burada hep yol sabit olarak ilerliyor. sağ taraftan ilerleyin. yarasalara dikkat edin. ilerde sağ tarafta kol var onu çekip içeri girin. köprüden geçerken aşağı düşüyoruz. aşağıda kurtlar var kolu çekin içeri girin. köprüden geçerken aşağı düşüyoruz. aşağıda kurtlara var dikkat edin onları haklayınca yıkılmış köprüye tırmanıp devam edin. yukarı doğru gidip iple karşıya geçin. burada yolu takip ediyoruz. bahçenin sonunda sol tarafta demir çubuklar var. oradan karşıya geçiyoruz. kurtlara dikkat. kapının önüne geldik. 2 kol var çekilecek. önce direk karşıda ilk kol var üzerine atlayıp aşağı çekeceğiz. sonra sol taraftan ilerleyin ilerdeki, kolu da aşağı çekip kapıdan devam edin. içeri girince ilk bölüm bitecek.içeri girince biraz şaşıracaksanız. sanki national geographic. bir ayı gelecek ama ayı boz mu değil mi bilmiyorum. neyse siz ayıyı haklayın. onları halledince direğe tutunun ve aşağıya inin. hemen sağ tarafta bir duvar çıkıntısı var. tutunun ve sola atlayın. oradan da X e basıp yukarı ve arkanızdaki direğe atlayıp karşıya geçin.

CITY of VILCABAMBA

Yolu takip edin. aşağıda kutular var. hemen ileride de havuzun orda ayı. halledin. tam karşıda bir kapı var maksatımız orayı açmak ama anahtar lazım. şimdi suya atlayın dalın ve ilerleyin suyun içindeyken üçgen ile hızlı ilerliyoruz. bunu kullanın kesinlikle yoksa boğula bilirsiniz. ilerde kol var kolu çekip üst kapağı açıp çıkın. merdivenlerden karşıya atlaya atlaya gidiyoruz. en sonunda sağlık çantası var alın ve aşağı inin. indiğiniz yerde kafes var. üçgen ile tutun ve geri çekin içerdeki anahtarı alın. hemen bulunduğunuz yerdeki kapının kilitine ateş edip açın ve diğer kapalı kapıyı aldığınız anahtarı kullanarak açın. şimdi içerdeyiz kurtlara dikkat. kapının oraya gidin soldan ilerliyoruz. hemen denize dalmayın. solda merdivenlerden gidiyoruz. yukarı geçin burada oyun boyunca ilk yapılacak çaprazlama atlayışını yapın. ilerde çok çıkacak yalnız. dikkat edin. yolun sonuna kadar gelin. şimdi geri atlayacağız. mesafe çok uzak ama atlıyor valla. küçük bir tavsiye daha bu oyuna eliniz korkak alıştırmayın atlar mı atlamaz mı diye insan çok düşünüyor ama nasıl oluyorsa atlıyor valla. denge de durmak için üçgeni kullanıyoruz. şimdi yukarı çıkın ve dar yoldan ilerleyin. aynı şekilde diğer tarafı da hallediyoruz ve kapıyı açıyoruz. ilerleyin hemen karşıya atlıyor aşağı kayıyoruz. oradan da demir çubuğa geçin. oradan da karşıya atlayın. ilerde direk var burada da denge olayı direğe atlayıp denge durun. orda fazla vakit kaybetmeden karşıya geçin. şimdi aşağı inin. yolun sonuna gelin bir kaya var, duvara tutunun biraz geri gelin hemen arkanızda demir çubuğa atlayın ve karşıya geçin, oradan yukarı ama hep değil bubi tuzağı var dikkat edin. hemen arkanızda dengede duracağınız yer var atlayın ve karşıya geçin. yola devam edin. sonunda bitiyor.

THE LOST VALLEY

Aşağı iniyoruz. Kurtlara dikkat edin. Sol tarafta çark var alın ve oradan ilerleyin toplam 3 tane var bu çarklardan. Kademeli olarak alıcaz ve takıcaz. Şelalenin başına geldiğinizde sol taraftaki tüneli takip edin. Karşıya atlayın ve sağ taraftaki duvardan yukarı çıkın ve geri atlayın. Şimdi yol bitti gibi gözüküyuor. Geri değil sola doğru atlayacağız. Atlayın ve hemen kareye basın yukarıda tutunma yeri var. Kementi atıp tutunduk. Biraz yukarı çıkın. Sol tarafa sallanın ve atlayın. Tahta köprü gibi bir yer var oraya ateş edip düşürün. Geri dönün ve tekrar sallanıp karşıya atlayın balkon gibi bir yerden içeri giricez. Tahta köprüden karşıya geçiyoruz. Orada 2. çark var alın. Alın ve şelaleye giden suya atlayın. Şelaleden düşünce sağ tarafta merdiven var. Onu kullanın ve yukarı çıkın. Çarkı takıp mekanizmayı hareket ettirin. Demir çubukların yardımıyla karşıya geçin ve 2. çarkı takın. Şimdi ordaki mekanizma da dönecek. Yanlız siz hemen yukarı çıkmayın bir çark daha var çünkü o olmadan çıkmanız bir şey ifade etmez. Sağ taraftan ilerleyin. Karşıya atlayın oradan ilerleyin. Yukarı tırmanın ipe atlayın sol tarafta merdiven tarzı bir şey var oraya gidiyoruz. Aşağı atlayınca merdiven düşecek. Mağaradan devam edin. İlerde bir ayı daha var dikkat edin. Şimdi sol taraftaki tahtalardan yukarı çıkın silah şarjörünün olduğu yere kadar gelin. Çaprazınızdaki çıkıntıya atlayın. Oradan direğin üzerine atlayın. Yolun bittiği yerde pompalı mermisini alacaksınız. Şimdi bir tahta daha var atlanacak atlayın. Tam ucundayken basın, öbür tahtaya geçmeyin sağda yol var ilerleyin. Oradan da yukarı çıkın. En son mağara gibi bir yerden geçip açıklığa gelicez. açıklığa gelince küçük raptorlar gelecek. Onları kolayca halledebilirsiniz. Şimdi demo giriyor. T-Rex�in geldiğini göreceksiniz. Siz bir şey demeseniz de Lara eyvah eyvah diyecek ve raptorlarla kaçacak.T-REX

Burada reflex hareketlerimiz çıkıyor. Bunlar değişmiyorsa sıranın şöyle olması lazım. Yuvarlak, R1 ve X. Şimdi T-Rex ile kapışıyoruz. Bunun çok hoş bir taktiği var hem adrenalin atışını da kavrarsınız. Kenarda dikenli kazıklar var. Onların önünde turlayın ve turlarken ateş edin. T-Rex in üzerinde kırmızı bir halka çıkacak. Böyle sonra radar tarzı bir şey ve hemen geçecek bu T-rex size koşacak demek geri geri gelin. O tam size vurmadan ekran ağırlaşacak adrenalin moduna gireceksiniz. Bu sırada iki tane gri radar T-REX� in kafasına doğru gelip ortada kırmızı olacak işte bu sırada ateş etmelisiniz. Tam gözüne denk geliyor. Eğer bunu kazıkları önünde yaparsanız işiniz çok kolaylaşır. T-REX�i bu şekilde öldürünce size bir yol açılcak oradan ilerleyin.

YOLA DEVAM

İlerde 3. ve son çarkımızda var alın geri suya atlayın diğer tarafa geçin. Direkten yukarıya oradan da geri atlayın. Yolu takip edin kısaca. Sonunda bir köprüye kadar geleceksiniz. Aşağıya kayarken direğe atlayacaksınız. İçeri girince check point verecek. Karşıdan yukarıya burada baya bi akrobatik hareket yapacaksınız. Aşağı doğru kayın tam ucunda iken direğe tutunup karşıya geçin oradan da balkona atlayın. Yukarı gelince mağradan devam. Kayma yerinden aşağı gidiyoruz. Karşı tarafta çıkıntı var oraya atlayın. Hemen orada 2. kayma yeri var kayı ve merdivenleri takip edin, büyük direğe çıkın oradan küçük direğin üzerine oradan devam edin. Ayı ile kapıştığımız yerden geçin en geri geliyoruz. 2. çarkı taktığımız yerin sağından yukarı çıkın ve 3 çarkı takıp ilerleyin. Şimdi aşağı suya atlayın ve açılan yerden geçin. Bölüm burada bitecek.

TOMB OF QUALOPEC

Geldiğimiz yerde direk var, direğin üzerinden demir çubuğa atlayın yolu takip ettiğinizde balkona geliyorsunuz. Yolun sonunda bir kaya var yuvarlanacak. Hemen çıkıp kendinizi sağa yada sola atın. Şimdi aşağı inin küçük olan taşı yukarı çıkmak için kullanacaksınız. Diğer sütun gibi olanı ise sola yanaştırın. şimdi üzerine atlayın ve çıkıntıları kullanarak en tepeye gelin. Silahla nişan alın ve karşınızdaki nesneyi kırın. Şimdi atlayıp tutunun. Sallanıp karşıya geçip kolu çekin ilk engel açıldı. Şimdi o götürdüğümüz objenin üzerine çıkıp ordaki yolu kullanın. Yol boyunca tuzaklara dikkat. Aslında bunlar gayet kolay tuzaklar. İlerde mısır görevinde tuzaklar çok zorlaşacak. Yol burada sabit olarak ilerliyor yolun sonunda bir sağlık çantası var. Burada kare ile atlayış yapıyoruz. Karşıya geçin. Buradaki yolun sonunda da ikinci kol var şimdi bir engel kaldı. Geri gelin kayanın yuvarlandığı yere. Raptorlara dikkat edin. Aşağı inin ve diğer sütunu sağ tarafa götürün. Aynı şekilde üzerine atlayıp ordaki yolu takip edin. Yol boyunca sadece tuzak var. Şimdi çekeceğimiz kolu gördünüz. Tam kola gittiğinizde yer çöküyor. Aşağı indiğinizde kurtlar sizi bekliyor olacak. Onları ölüdürün. Halledince merdiveni gördünüz. Yalnız bir ucundan başlayınca diğerinden aşağı iniyorsunuz. U şeklinde bir yol yapmışlar. U harfinin tam ortasında bir kafes var çekin ve platform olarak kullanın. Aşağıda kısa olan direğin duvarına atlayacağız. Bu şekilde yolu takip edin ve kolu çekin. Aşağı inmeden sağdan devam edin. Son engelde açıldı. Geri dönüyoruz. Şimdi açılan yerden ilerleyin. Burada demo giricek. Şimdi hızlı bir şekilde topuklayın yoksa rüzgar gibi geçti filmini izlersiniz. Biraz gelince suya dalın ve şelaleden aşağıya inin. Şimdi dikkat reflex hareketleri çıkacak. X, O ve ÜÇGEN yapın herifi haklayın. Yaa burada çok isterdim adamın yerinde ben olmak keşke beni dövseydi... neyse pompalıyı alıp demoları izleyin.GREECE
ST. FRANCIS FOLLY

Gelen pumaları öldürün. Yola devam edin. Demoda Piere ile konuşuyoruz. Şimdi sağ taraftaki sütundan yukarı çıkın ve diğer sütunlardan sol taraftaki balkona kadar geçin. Ordan ilerleyin. Ve duvardaki şekli görün. Ateş edince parlayan yerleri var. Şimdi oyundaki ilk şifreli yer burada. Hemen sağınızda bir kapı var. Dikkat ettiyseniz kapıdaki resim ile duvarda ateş edilen yerdeki resim aynı. Ve yine dikkat ettiyseniz kapıdaki altınların olduğu yer duvardaki resimle orantılı. Ne demek istediğimi anladınız heralde. Oyundaki bilmecelerin çözümlerini buraya bunu koyacaksınız şurada şunu yapacaksınız şeklinde vermedim. Mantığını anlatmaya çalıştım. Çünkü oyuna renk katan bunlar. Bazen kabız oluyorsunuz ama bulunca çok güzel oluyor. Bu zevki tatmanızı istediğim için bu şekilde yaptım. Neyse kapıyı açmışınızdır artık. Ordan ilerleyin balkona yerde aynı sembol var. Altınların yerini aklınızda tutun dönün ve ateş edin. Şimdi orayı da açtınız. Kürenin kenarında halkalar var. Önce onları çekin. Sonra küreyi aşağı atın ve platforma götürün. Kapı açılacak. Artık yeterince vaktiniz var. Açılan yerden geçin aşağı inip kolu çekin. Ana kapıyı açtınız. Şimdi küreyi ana kapıdan içeri alın ve diğer platforma koyun. Açılan yerden ilerleyin. Şimdi ortada büyük bir yapı var. Oraya atlayın. Karşıdaki halkaya ip atıp çekin ve oraya atlayın. Sola doğru devam edin. Kolu çekin. Poseidon açılacak. Gelen yarasaları öldürün. Tekrar ortadaki yapıya atlayın. Aşağıda 1 halka daha var. Ona da ip atıp çekin. Şimdi ilk çektiğiniz platforma atlayın. Oradan sağ tarafa geçiyoruz. Aşağı inin kapıya kadara gelin. Kapının altına tutunun ve sola devam edin. Yalnız demir çubuğa atlamayın. Aşağıdaki çıkıntıyı kullanın yolun sonunda kol var onu da çekin. Democles�i açtınız. Şimdi en aşağıya inip Atlas�ın kapısını açın. Aşağıdaki en küçük yıkıntıyı basamak olarak kullanın ve yapıya tırmanmaya başlayın. En üste kadar gelin. Yukarı da bir halka var halkayı çekip sütunu düşürün. Üzerinde de ateş edilmesi gereken bire yer var. Ateş edince platform açılacak. Şimdi daha önce halka çekip bir sütun düşürmüştük. Ordan geçip yukarı ilerleyin. Son kolu çekin Hepahestus� u da açtık. Şimdi ateş edip bir platform çağırmıştık. Oraya atlayın ve Hepahestus�un kapısından girin.HEPHAESTUS

Burada kalkan platformun üzerinde durmamaya çalışın. Köşelerde kalkmış sabit duran platformlar var siz bunların üzerinde durup aşağı itilmesini sağlayacaksınız onları. Ancak bu şekilde elektriği kesebilirsiniz. Şimdi içerdeyiz. İçeride bir heykel ve bir de taş var. , sol tarafta da bir platform ve tam oraya denk gelen bir balyoz. Taşların içinde heykeller saklı. Heykelleri çıkartıp yerlerine koymanız lazım. İlk taşı bu şekilde halledin ve heykeli yerine koyun. Şimdi balyozu çağırın ve üzerine atlayın. Hemen sağdan devam edin ve 2. taşı aşağı alın. İçindeki heykeli alıp yerine koyun. Dikkat edin heykellerin yüzleri birbirine bakmak zorunda. Bunu da yapınca balyozu son kez indirin ve anahtarı alın. Şimdi en geri gelin. Taa kapıların oraya. Geri giderken dikkat edin kolu çekin kapı yukarı kalkmaya başlayınca kapının üzerindeki plağa tutunun. Kapı 3 tıktan sonra aşağı inecek zamanlayı iyi yapın ve kapı tam aşağıya inmeden zıplayıp yukarıdaki açıklığa tutunun. Siz her kapılardan çıkışınızda ana yapıya atlamanız için köprü çıkacak. Köprüyü kullanıp ortaya atlayın. Şimdi en yukarı çıkıp Atlas�ın kapısını bulun.

ATLAS

Kapıdan aynen geçin. Tıpkı Hephaestus da olduğu gibi. Çarkı çevirin ve köprüyü açın. Şimdi iyi bakın sağınızda ve solunuzda çıkıntılar var. Bunları daha sonra kullanacaksınız. Şimdi Atlas�ın heykelinde sağında ve solunda ateş edilecek yerler var. Oralara ateş edin. Burada ne kadar uzaktan ateş ederseniz o kadar iyi olur. İkisine de ateş edince küre serbest kalacak. Ve aşağı üzerinize doğru yuvarlanacak. Burada geri doğru kaçın. Küre yuvarlanınca Heykelin oraya gidip anahtarı alın. Şimdi geri gidiyoruz. Sol taraftaki sütunun üzerinden yukarı çıkın. Ve kolu indirin. Geri geldiğinizde yine köprü açılacak ve yine orta platforma geçicez. Şimdi aşağıda halka çekip bir köpür oluşturmuştuk oraya gidin. Orta platformda aşağı inicez. Karşıya atlayınca sağdan gidin ve POSEİDON�un kapısından girin.

POSEIDON

Diğer kapılardan nasıl geçtiysek buradan da aynı mantıkla geçiyoruz. Fareleri haklayıp suya atlayın. Çıkınca kapının solundaki kolu çekin. Yukarı çıktığımızda ortada bir heykel olacak ona tırmanıcaz. Oradan karşıya geçin balık heykelinin önündeki taşı çekin. Sular yükselecek. Şimdi tırmandığımız heykeldeki kolu çekebiliriz. Bir kapak açılacak. Hemen yukarı da aynı taştan var onu suya atın. Ve önünü açtığınız heykelin önündeki taşı tekrar itikleyin. Sular inicek. Aşağıya attığımız taşı da diğer balık heykelinin önüne koyun. Şimdi en aşağı inin sular çekildi. Açılan tekneyi yukarıdaki iki köprünün ortasına gelecek şekilde ayarlayın. Köprüler teknenin yukarı çıkmasına engel oluyordu bu onun için. Suları tekrar açın ve tekneyi kullanarak balkona geçin. Balkondan da anahtarı alın ve en geri gelin. Şimdi orta platformdayız. Diğer düşürdüğümüz köprüyü bulun ve ordan ilerleyin. İlerde iki kafes var. Sağdaki kafesi kendinize çekin soldakini de ileri itin. Şimdi sağdakinin üzerine çıkıp diğerine atlayın ve bu şekilde ilerleyip Democles�in kapısından girin.

DEMOCLES

Şimdi içerdeyiz. Kapının üzerindeki halkaya ip atıp taşı aşağıya alın. Kolu çekin. Kapı kalkınca taşı altına koyup üzerine çıkıp ilerleyin. Anahtarı hemen alacaz da nasıl çıkıcaz? Siz alın hemen anahtarı şimdi hemen sağınızda bir yükseklik var. Üzerine çıkın ve ordan ilerleyin. Demir parmaklıklı yere gelin ve kolu çekin. Aşağı inin ve kazıkların çıktığı yere gelin. sağdan ilerliyecez. Beyaz kare ile başlayın ve devam edin. şimdi ordaki yıkık yerin üzerine çıkın ve diğer kolu çekin. direüe çıkın ve arkanızdaki sütuna atlayın. oradan diğer direğe geçiin ve ilerleyin. şimdi sallanıyoruz tam ucunda iken yön tuşunu kullanın ve geri doğru atlayın. şimdi karşıya geçin ve sağ tarafa ilerleyin. çarkı çevirip kapıyı açın ve en geri gelin. şimdi aldığımız anahtarları kullancağımız yere gidiyoruz. hepsini takın ve kapıyı açın. kapıyı açınca bölüm bitecek. içerdeyiz.THE COLISEUM

hemen sol tarafta taşın üzerinden çıkıp ilerleyin. ilerde suya atlayın ve yolu aynen takip edin. burada ikng konglar gelecek. oldukça kolaylar halledin ve yolunuza devam edin. şimdi tribünden en yukarı çıkın ve çatlak olan sütunu bulup oradan ilerleyin. arenadaki heykele doğru gidiyoruz. aşağı arenaya inince sıkı bir savaşa hazır olun. önce yarasa sonra puma derken King Kong Yunanistan'da. . . Hepsini haklayınca kapıdan ilerleyin. yolun sonunda anahtar var yanlız hemen alamıyorsunuz. diğer tarafa geçin bir kafesin üzerinde küçük bir kafes var, diğer yerdeki orta boy kafesin üzerine çıkıp ip atın ve aşağı alın. onu anahtarın olduğu kafesin önüne koyun ve basamak olarak kullanın. şimdi anahtarı alın ve balkondaki kapıyı açın. yukarı çıkın ve soldan ilerleyin. ilk sallanma yerinden diğer sallanma yerine geçin son olarak balkona atlayın. bu yoldan ilerleyince son olarak iki heykelin altındaki balkona geçecez. şimdi en aşağıya iniyoruz. Midas'ın heykelini görünce bölüm bitiyor.

MIDAS'S PALACE

içeri girince king konglara dikkat edin. şimdi heykelin solundna yukarı çıkıp arkasındaki kolu çekip kapıyı açın. oradan ilerleyin. şimdi alacağınız objeyi gördünüz. aşağıya inip king kongu ve pumayı öldürün. sonra halkaları çekip yapıyı kırın ve taşı alın. toplam 3 tane olacak bu taşlardan peki ne işe yarayacak hepsini toplayınca anlatacam ne olacağını. şimdilik sadece toplayın. şimdi yukarı çıkınç yukarısı biraz değişmiş haa? çıkıntıları kullanarak yukarı çıkın sonunda balkona tarzı tavana yakın bir yere geliceksiniz. ve şekilde görünür olarak hiç bir yere atlayamıyorum gibi duruyor olmanız lazım. şimdi ortaya atlicaz. orda yıkık bir sütun var tam ortada kumların arasında oraya gözünüzü kapatın ve atlayın. kayıp durucak heyecan yapıp atladıktan sonra başka bir tuşa basarsanız aşağı düşer terar yukarı çıkarsınız. buraya gelince sağdan devam edin. ve balkona kadar geçin. şimdi diğer kolu çekin ve kapıyı açıp oradan ilerleyin. geldiğiniz her yer yanıyor. hem de cayır cayır. önce sudaki timsahı halledin ve ortada yanar döner sütunun altındaki kolu çekin. şimdi yukarı çıkın. en başa gelin ve direk karşıya atlayın ordan sağa ve atşlerin ordan ilerleyip sağdaki merdivene atlayın yukarı çıkıp kolu çekin. şimdi diğer platformda kalkacak oraya gidin ve o taraftaki balkona atlayın. ordaki kolu da çekin. şimdi hemen ordaki platforma atlayın ateş eden aslanları basamak olarak kullanabiliyorsunuz çok seri bir şekilde yukarı kadar tırmanın. ordan geri atlayın ve ikinci taşı alıp geri gelin. heykelin oraya kadar gelin. burda ilk girdiğimiz yerin hemen sağında bir fıskiye var ordan yukarı çıkıcaz. aynen devam edin. platformların olduğu odaya geldiniz. şimdi direk karşıya geçin balkona. kolu çekin ve platformları kaldırın. bunların üzerinde 3 saniyeden fazla duramıyorsunuz o yüzden çok seri olacaksınız. önce karşıdakine ordan sol tarafa. sol tarafa atlayınca dikenli platforma tutunun burda durabilirsiniz. asılı kaldığı için sorun olmuyor. burdan tekrar sola ve balkon tarzı yere kadar gelin. yolu aynen bu şekilde takip edip balkona geçin. son taşı da alın. 3 etti. peki bu taşları ne yapacaz?

Mitolojide Midas Frigyalıların Kralıdır. yanlız onu mitolojik yapan şey kral olması değil de dokunduğunu altın yapmasıdır. bana en sempatik gelen de buydu. bir de eşek kulaklı midas derlermiş ona. bir kulağı eşeğinki kadar uzunmuş. ( heykelde öyle durmuyor ama. . . ) Neyse adamı ben hep sevmişimdir. adam canlı altın madeni gibi. atasaydan birfarkı yok. böyle bir adam nasıl sevilmez. . . şimdi olaya dönelim. Midas'ın heykelinin dört yerinde kalıplar var. 3 ü boş yanlız biri dolu o da altından zaten. aldığımız taşlar da tam bu kalıba uyuyor. şimdi yapmanız gereken aldığınız taşları midas'ın kopmuş eline koymak. altın olunca alın ve yerine koyun. açılan yerden ilerleyin.

GOLDEN LARA CROFT

nasıl oluyor bu? Taşları altın yapmadan önce save atın ve Midas'ın elinin üzerine çıkıp bekleyin. aha da size ALTIN LARA... ee peki şimdi ne olcak. isterseniz load yapın ve elin üzerine hiç çıkmayın. isterseniz bekleyin. seneler seneler... uzunca bir zaman bekleyin belki biri sizi arekolojik bir kazıda bulur. . Hem fene mi? müzede sergilenirsiniz.

TOMB OF TIHOCAN

Sudan çıkınca geldiğimiz yerde hemen sağdan ilerleyin yol boyunca iki kasa var ikisini de aşağı atın. aşağı da bir çark var onu çevirince sular çekilecek. en aşağı inin kasayı ortadaki platforma koyun. bu ara timsahlara dikkat edin. şimdi bütün sular fora. önce birinci kattaki çarkı çeviirn sonra en yukarda ki çarkı çeviirn suları koyverin. sebest kalan kayığı demir parmaklıkların oraya alın ve oradan balkoan geçin çıktığınız yerde tekrar suya dalın. yolun sonunda çıkınca tapınağı göreceksiniz yanlız hemen sudan çıkmayın. tam açağıda bir yol suyun altında ordan gidin çıktığınız yerde kolu çekin ve kapıyı açın. şimdi tapınağa girin.

PIERE NE OLDİ SAA?

Burda konuştuğunuz Piere'i hatırladınız heralde. içerde Reflex hareketleriniz çıkacak yapın ve devam edin. dışarı çıkınca uyanık arkadaşımız Piere Ali Cengiz Oyunu yapmaya çalışırken eşek tepmişe dönecek. o ölünce kontrol size geri geçiyor.BOSS CENTAUR

Ta oyunun başında da söyledim Adrenalin atışını iyi öğrenmemiz lazım. Bu zamana kadar öğrenemediyseniz burda mecburen öğreneceksiniz. önce atlara ateş edin ve kızdırın. tam adrenaline işareti çkkınca hazırlıklı olun. üzerinize geliyor diyelim tam zamanında O' a basın şimdi Matrix'i canlandırıyor olmanız lazım bu sırada radar kırmızı olunca basın R1'in gözüne. aha da vurdunuz. bu sırada ne kadar ateş ederseniz edin yemez. hemen ip atıp kalkanını düşürün. ayılınca tekrar koşmaya başlicak siz de ateş edin kızınca gözünden yeşil bir dalga atıp taş yapıyor. (Medusa'nın hareketi aslında bu, nasıl bunu yapıyor anlamadım. . ) siz tam o sırada kalkanı tutun ve ona dönün tam karşısında olmanız lazım. ışık yansıyıp onu taş edecek. silahı çıkartın ve tarayın. taktğimiz bu ikisini de öldürüce Yunanistan bitecek.

EGYPT
TEMPLE OF KHAMON

Dosdoğru ilerleyip aşağıya inin. Aşağıdaki taşı platform olarak kullanıp o yolu takip edin. Sağ ve sol tarafta bir yapı var ucunda da halka önce orayı çekin. Yukarı gelin kol gibi olan şeyden yukarı çıkıp ilerleyin. Dikkat edin üzerlerinde fazla duramıyoruz. Şimdi geldiğiniz yerde ortada bir yapı var 4 köşeli buraya dört parça takıcağız. Sol taraftaki sfenksin yanındaki taştan yukarı zıplıyoruz. Rotamız bu olacak. Bu şekilde ilerleyin. Yukarıda sol tarafta ateş edilecek bir panel ateş edince demir çubuk uzuyor. Oradan ilerleyin. En sağdaki sfenksin yanındaki merdivene geçin sfenksin üzerinden devam edin. İlk çıktığımız yerdeki sfenksin arkasına geldik kolu çekin ve kapıyı açın. Şimdi açılan yerden ilerleyin. Firavun heykellerinin olduğu yerdeyiz. İlerdeki kolu çekince heykeller yaklaşacak. İlk girdiğiniz yerdeki taştan Firavun heykeline zıplıyoruz. Amacımız kola en yakın firavuna gelmek. Oradan duvardaki halkayı yakalayıp çıkıntıya atlayın. Şimdi bir altına inin ve demir kapıya atlayın. Lara buraya tutunuyor. Oradan hemen yukarıya ve geçin ve devam edin. Timsahlara dikkat.

Suya dalip kolu çekip diğer tarafa geçin. Yukarıda yine o kollardan var. Bunlardan hemen çıkın yolun sonunda bir oda var. Oradan ilerleyin karşınıza çıkan taşı aşağıya düşürün. Taşı alın ve en sağa yanaştırın. Sağdaki çıkıntıya atlayıp devam edin. En yukarı gelince de sola gdin ve oradan ilerleyin. Yukarıda ilk kancaya atlamadan önce diğer kancayı çekin ve köprü oluşturun. Şimdi geçin. İçerdeki kolu çekince bütün kapaklar açılacak. Sağ kapağa atlayıp yolu izleyin. İlerde kolu çekince kedi heykelinin orda yol açılacak. Suya dalıp kestirmeden aşağıya inin. Yolu izleyin. Yol boyunca savaşacaksınız. Şimdi sol tarafta kafesin kolunu çekin ve hemen yandaki çıkıntıya geçin. Ordan kafese atlayın ve geri gelin. Şimdi gideceğiniz yeri gördünüz. Oradan devam edin. Yukarı çıkınca köprüden içeri girin. İçerden hemen ordaki balkona tırmanın. Bir kat daha çıkınca Firavun heykellerinin oraya geliyoruz. Ordaki kola atlayınca kapak açılacak. Gelenleri haklayın. Buraları geçince ilerde bir bulmaca daha çıkacak.

HIYEROGLİFLERİN DİZİLİŞ

Tam karşınızdaki kapının açılması için doğru sıralamayı yapmak zorundasınız. Şimdi burada çok fazla taş var ve taşların ardında küçük bir yol ve oda. Odalarda duvardaki hiyerogliflere bakın. unutmayın resimler çok şey anlatır. Resimlerle çevirdiğiniz sütunların aynı tarafta olması lazım. Yani resmin olduğu oda sağ tarafta diyelim o zaman hangi resimse o resmi çevirip kapıya döndürmeniz lazım. Buradaki mantık bu olacak. Ve her resimden en fazla bir tanesi kapıya dönebilir. Bunlara dikkat edin. Sıralamayı tam vermedim. O zaman sadece geçmiş oluyor adam. Bence böylesi daha güzel.

OBELİKS OF KHAMOON

Hemen sağdaki kolu çekip ilk parçayı alın. Şimdi buralar çok karışık gibi gözüküyor ama öyle değil. Burada çokça şu soruyu sorabilirsiniz. R0;ya sanki hep aynı yerde dönüyorumR1; evet buralar oldukça benziyor birbirine ama yapacak bir şey yok. Bu yüzden girip çıktığınız yerleri not alabilirsiniz. Çünkü seçim size kalmış. İstediğiniz yerden geçebiliyorsunuz. Ben burada bir yol izledim ve onu yazdım. Herkesin geçiş yolu aynı olacak diye bir şey yok asla. Burada diğer bir ip ucu da kapılarda gizli. Girip çıktığınız yerlerin sağında ve solunda resimler var. Mesela göz resmi (Horus) burası ona gider demek. Siz girin ve ilerleyin içerde yol tek istikamet zaten. Bir şekilde bulursunuz. Resimleri not alsanız da olur yani.

Neyse ben devam edeyim. İlk parçayı almıştık. (Horus� Gözü) şimdi suya dalın. Ve çıkın yolun sonundaki kolu çekince demir bar gelecek. Yukarı çıkın direkten. Tuzağa dikkat. Yıkık yer boyunca ilerleyin halkadan karşıya geçin. Uzun bir yoldan sonra en yukarıdayız. Düm düz ilerleyin. çıktığınız yerde diğer köprüyü indirin. Bunu yapınca bir de kapı açılacak. Tekrar geri gelin ve soldan gidin. Burada çok jilet var dikkat edin. Burayı geçince bir basamak yukarıda kol var çekince 2. yer açılacak ve merdiven oluşacak. Şimdi soldaki taşı çekin ve üzerinden ilerleyin. Şimdi yukarı çıkın ben bunu yazıyorum ama yukarı gidene kadar insan aklan karayı seçiyor. Çokça ölebilirsiniz ama inanın başka yol yok. Çok aradım ama yok. En sonunda bir kol daha göreceksiniz. Onu da çekin. Şimdi bir köprü kaldı. Doğru köprülere gidin ve malzemeleri toplayın. Bir köprüden diğerine suya inmeden atlayabilirisiniz. Çaprazlama yani. En son indiriğiniz köprüden geçiyoruz. Emin olalım elinizdeki objelere bakın. Hangisi eksikse onun resminin olduğu yerden ilerliyecez. Yolun sonunda kolu çekince köprü inecek. Parmaklaıklardan görüyoruz zaten. Geri giderken de jiletlerin ordan değil de sol taraftaki taşı kullanarak geçin. Jiletlerin ordan giderseniz relic için gitmiş olursunuz. Şimdi köprüye gelin ve son parçayı da alın. Şimdi gideceğiniz yolu gördünüz. Dalın ve 4 parçayı takacağımız yere çıkın. Gelen centaurları halledin ve parçaları takın. Şimdi bölüm bitecek.

HİYEROGLİFLER -2-

Duvardaki resimleri gördünüz heralde. Amacımız tam karşıdan baktığımızda duvardaki resimle önündeki sütunun resminin aynı olmasını sağlamak. Ama burada küçük bir Hacivatlık yapmışlar. Siz bir sütun döndürürken tam karşı çaprazındaki hariç diğer bütün sütunlarda aynı anda dönüyor. Bunu iyi ayarlamanız lazım. Bir küçük ayrıntı daha. Burada asla şöyle bir şey diyemiyorsunuz. R0;hah şimdi birincisini yaptım sıra diğerindeR1; bu yanılgıya düşmeyin. Çünkü siz birini çevirirken diğer 2 si de aynı anda dönüyor. Hepsi aynı anda hizada olacak. Doğrusunu söylemek gerekirse bu sistematiği ancak kağıt kalem yardımıyla kolay bir şekilde yapılır diye düşünüyorum. Ben böyle yaptım ama kolay yolunu da bulduk. Daha önce BIOHAZARD 3 yada RESİDENT EVİL 3 oynayanlar bir yerde yaptığı gibi sallayarak yapılabilir. R0;Nerde sallama yapmışlardı?R1; diye sorunuzu duyar gibiyim. Treni çalıştırmak için benzin sigorta falan toplarken. Benzinlikten benzin alma olayı vardı. A B C D harfleri vardı. Birine basınca biri yanıyor birine basınca ikisi... Çok karışıktı inanki. Ben oyunu o kadar bitirdim hala nasıl olduğunu bilmem hep hızlı bir şekilde sallamıştım. Burada da öyle yapın birini çevirin sonra diğerini. İnanın sonunda tutacak.

Tuzakları geçip sfenksin arkasına gelin. Şimdi demoda bir merdiven gösterecek burası sizin orta yolunuz olacak. Sfenkse 2 anahtar takıcağız. Bu anahtarlar merdivenin sağ ve sol tarafındaki yollardan gidince alınıyor. Önce sağdan gidin. (sağ yada sol fark etmez bu benim tercihimdi) ilerleyince ilerde büyük fil ayağı denilen sütunlara gelin. Burada iblisler gelecek bazen can sıkıcı olabiliyorlar dikkat edin. Onları halledince içerisinde yarık olan sütunu bulun ve ordn tırmanıp ilerleyin. Yolun bittiği yerde ki kolu çekince merdiven çıkacak. Sağdaki kapıdan girip ilerleyin. Tuzakları geçip merdivenlerin oraya kadar gelin. Şimdi burada bir kol var ama hemen çekmeyin. Aşağıda 4 tane de dikit var. Burada birkaç şey gösteriyor demoda. İçeri doğru süzülen bir ışık demeti, kol, aşağıda kare şeklini oluşturacak şekilde 4 tane dikit ve en yukarda ışık süzmesinin üzerinde ucu aşağıya bakan bir sarkıt. Ne yapacağımızı bulamayacağınızı sanmıyorum ama ben yine anlatayım. Aşağıdaki dikitleri yukarı yollayıp kolu indireceğiz. Işık süzmesi prizma şeklindeki sarkıttan aşağı dağılacak ve dikitlere gelecek. Tam bu sırada kapı açılacak. Şimdi hemen merdivenlerden inin. Tam aşağıda sol tarafa atlayın. Bir mekanizmanın üzerindesiniz bu ne kadar aşağıya gelirse hemen arkasındaki dikit o kadar yukarıya çıkıyor. Sürekli yukarıya zıplayıp dikiti sabitleyin. Üzerinde olduğunuz mekanizmadan geri atlayabilirsiniz. Hepsini bu şekilde yapıp kolu çekiyoruz. Aşağıda bir dikit suyun içerisinde küçük yıkılmış bir şekilde olan. Onu basamak olarak kullanıp diğerlerine geçeceğiz. Hepsini yapınca açılan yerden girip anahtarı alın. (ANKH KEY) Şimdi açılan kapıdan geri dönün ve ortadaki merdivene gelin bu sefer diğer tarafa gidiceğiz. Bu diğerine göre nispeten daha kolay. Hangisinden atlarsanız atlayın. Hepsi oluyor. Yani belli sıra izlemenize gerek yok. Aynı mantıkla buradaki anahtarı da alıp sfenksin kapısını açın.

İçeride bulunan taşı aşağı doğru yuvarlayın bu fareleri öldürüyor. Sizin içinde kolaylık oluyor haliyle. Geldiğiniz yer balkon gibi. Şimdi aşağıya atlamadan önce olayı anlatayım hemen. Tam karşınızda bir balkon var ama dikkat ettiyseniz hiçbir yol yok oraya. Buradaki amacımız suyun seviyesini yükseltmek. Balkona kadar. Şimdi aşağıya atlayıp anubis( köpek) ile Horus(şahin) heykelinin ortasına doğru dalışa geçin. Dibe en yakın yerde kol var çekine sular bir kat çekilecek. Ama siz hala sudasınız. Şimdi yukarı çıkın. Anubis�e tırmanıyoruz. En önüne gelin oradan çıkıyoruz. Bir kat çıkınca yerde şekilleri ve duvarda ateş edilecek yerleri görüyorsunuz. Yerdeki şekiller ile duvardakilerin aynı olması lazım. Tutturduğunuzda demir parmaklık açılacak. İçeri girin ve duvardaki kolu çekin. şimdi sular yükseldi. Bulunduğunuz heykelden sağ taraftan yukarı tırmanın. Ve o şekilde ilerleyin. Amaç diğer heykele doğru ilerlemek. Atlaya zıplaya ilerliyoruz. En sonunda asıldığımız kol sayesinde Horus heykelinin demir parmaklığı açılacak. Yalnız burası zamanlı bir kapı çok acele etmeniz lazım. Hemen aşağı suya atlayın ve üçgen ile kulaç atın. Dibe dalıp açılan yerden içeri girin. Yukarıda yine o sembollerden var. Yalnız bu sefer şifreler suyun altında dibe dalınca gözüküyor. Dibe dalıp yerlerini aklınızda tutun. Çıkıp ateş edin ve aşın. İçerdeki kolu da çekince sular bir kat daha yükselecek. Şimdi Anubis heykeline geri dönün içine girin dalın ve bir kat yukarı çıkın. Ordan ilerleyince ilerde son kol var onu da çekince sular istediğimiz seviyeye gelecek. Balkondan içeri girin. Şimdi hakketen sıkı bir savaş var. Gelenlerin hepsini haklayın. Ortalık sakinleşince içeri ilk girdiğinizde sağ taraftaki sütundan yukarı tırmanın. Bir öndeki sütuna atlayıp oradan yolun tam ortasında ve üst tarafta kalan kancayı bulup ordan karşıya geçin. Yol bu şekilde ilerdeki panele malum malzemeyi takın. Şimdi tekrar aynı başladığınız sütundan tekrar açılışı yapın. Buradan bir öndeki sütuna atlayın bu sefer yol sağ dipte kancayı bulun ve oradan ilerleyip ikinci hırdavatı takın. Şimdi içeri girip son parçayı da alın.Demoları izledikten sonra dikkatli olun reflex hareketi çıkacak. Ufak bir ek-şın sahnesinden sonra kendimizi Natla�nın madeninde bulacağız.

LOST ISLAND NATLA�S MINE

Sudan çıkınca şelaleyi görüyoruz etraftaki yükler sayesinde yukarı çıkın iple karşıya atlayın şelalenin içinden geçip diğer tarafa geçin. Yukarıdaki kontrol odasında 3 renkten oluşan bir kontrol paneli var. Buraya sigortaları takıcaz.

RED FUSE

Kontrol panelinden aşağıya inince rayların sonundaki maden vagonun üzerinde alıp yerine takın. Şimdi düğmeye basıp ilerdeki konteynırı hareket ettirin.

GREEN FUSE

Hemen sol taraftan ilerleyin yol boyunca atlayıp zıplıyoruz. En sonunda karşıya geçip yeşil sigortayı bulun. Geri getirin ve takın. Tuşa basınca biraz daha hareket ettirin.

BLUE FUSE

Bu biraz daha uzak sağ taraftaki yolu takip edin ilerdeki boşluktan dar bir yola giriyoruz. Yol ikiye ayrılıyor tam karşıya gidin ve yavaş yavaş aşağıya inin. Mavi sigortayı alın ve yavaş yavaş yukarı çıkın.

Şimdi hepsini takın ve ilerdeki konteynırı tam karşıdaki yapının üzerine çökertin içerden silahlarınızı alın şimdi çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirisiniz. Kontrolünüzü yaptıktan sonra maden arabasının yanına gidin ve çalıştırın. Şimdi demo girecek.

LARSON İLE HESAPLAŞMA

Bu adamın yerinde olmak istediğimi daha önce söylemiştim. Kerizlik parayla değil sen git gül gibi kadını küstür... Hiç bir şey demiyorum... Reflex hareketleri ile halledin ve oyuna devam edin.

PİRAMİT

Buralarda fazla bir şey olmadığı için es geçtim piramite geldiğiniz de s ol taraftan yukarıya çıkın burada beyaz olanlara basıp içeri yolluyoruz. Hepsini yaptığınızda yukarıya çıkın kolu çekin ve aşağıya inin. Şimdi ana kapı açılacak.

THE GREAT PIRAMID

Şimdi biraz ilerleyince sağdan gidin merdivenden yukarıya çıkın. Şimdi ilerde ateş edeceğiniz panel var yeterli sayıda ateş edince tutunacağınız platformlar ve barlar gelecek. Bir de diablo... Önce diabloyu öldürün sonra tekrar ateş ederek platformu çağırın. Ve bir kat yukarıya. Mantık hep aynı önce ateş edin diablolar gelecek öldürün ve tırmanın. Burada yapacaklarınız çok düz mantıkla ilerliyor fazla değinmedim takılacağınız yer olacağını sanmıyorum.

LOST ISLAND- THE FINAL CONFLICT

İlk bossumuz oldukça rahat oluyor. Hareket halinde ateş edin. Yalnız arkanızdaki uçurumun kenarında dolaşmaya bakın. Demek istediğim adrenalin atışını buradan yaparsanız uçurumun kenarında kalacak. Bir süre sonra da elini yere batıracak. Bu sırada eline ateş edin. En sonunda uçurumdan aşağı yuvarlanacak. Şimdi yoldan ilerleyin. buralar daha çok akrobasi hareketleri ile dolu. Ekrana geniş açı ile bakarsanız nereden atlayacağınızı görebilirisiniz.

NATLA VE FATIHA

İlk başta Natla�ya rasgele ateş açın. Birazdan demo girecek ve ateş edilecek hedef tahtasını göreceksiniz. Şimdi sürekli hareket halinde olun adrenalin seviyesi dolduğunda Natla üzerinize gelecek. Slow anında sağa yada sola atlamayın geri takla atın derim çünkü sağa yada sola atlayınca Natla kanatlarıyla vurabiliyor. Burada ki taktiğiniz bu olabilir. Biraz daha dayanınca Natla kendinden geçmiş R0;rüzgar gibi geçti filminiR1; izliyor olacak. İşte abu anda atış serbest! Fire fire! İşi bitirince Reflex tuşlarınız çıkıcak onları da halledince olay bitmiş oluyor. Hepinizi tebrik ederim. Cızz
Tomb Raider Anniversary ipuçları - ipucu - taktik - Tomb Raider Anniversary taktikleri
[URL="http://www.main-board.com/tam-oyun-cozumleri/208107-sanitarium-tam-cozum.html"][URL="http://www.main-board.com/tam-oyun-cozumleri/208148-ico-tam-cozum.html"][URL="http://www.main-board.com/tam-oyun-cozumleri/208151-serious-sam-next-encounter-tam-cozum.html" rel="nofollow" target="_blank">

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4898
favori
like
share