Tüketicilerin sunroof opsiyonuna yönelik talebi her geçen gün artmasına karşın hala pek çok modelde opsiyon olarak bile bulmak mümkün değil.
Peki otomobilinizi gökyüzünü görerek kullanma hayalleriniz bitti mi? Elbette hayır; küçük bir bütçeyle otomobilinize uygun bir sunroof taktırabilirsiniz.
Sunroof taktırırken ihtiyaçlara ve bütçeye göre tercihte bulunmak gerekiyor. Piyasada satılan sunroof kitlerinin iki farklı versiyonu bulunuyor. Bunlardan ilki halk arasında şipidak (schiebedach) olarak bilinen sadece dikey yönden kalkıp inen versiyon& Bu versiyonun kendi içerisinde elektrikli ve manuel alt versiyonları bulunuyor. Bu tarzdaki sunrooflar daha çok otomobiline hoş bir görünüm katması için taktıranlar tarafından tercih ediliyor.
Diğer versiyon şu aralar tüketiciler tarafından daha fazla rağbet görüyor. Tam fonksiyonlu olarak anılan bu versiyon hem dikey hem de yatay hareket yapabiliyor. Böylece tam açılarak otomobilin kısmen bir cabrio otomobil hissi uyandırmasını sağlıyor. Bu modelin de hem elektrikli hem de manuel versiyonu bulunuyor. Elektrikli versiyonda tüm işlemler birkaç butona basarak gerçekleştirilirken, manuelde açma ve kapama işlemi elle döndürülen bir kolla yapılıyor.
Hangi tür olursa olsun sunroof taktırırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunuyor. Bunlardan en önemlisi kesilen saçın en iyi şekilde paslanmayı önleyici malzemeyle korunması. Diğeriyse yalıtımın tam ve kusursuz yapılması. Hiç kimse yağmurda içeri su alan bir sunroof sahibi olmayı istemez. Bunun haricinde iki yılda bir sunroofun yalıtımını sağlayan lastiklerin kontrol edilmesi, hareket eden parçaların da yağlanması gerekiyor. Böylece sunroofu uzun yıllar boyu sorunsuz olarak kullanabilmek mümkün.

Adım 1
Otomobilin karoseri üzerinde sunroof açılacak uygun yer belirlenir ve ölçü alınır. Ardından master tabii edilen kartondan sunroof ile tavanda kesilecek yerin demo çalışması yapılır.

Adım 2
Elektrikli testere yardımıyla daha önce çizilerek belirlenen bölüm doğrultusunda metal tavan kesilir. İç mekanda aynı bölgenin karşılığı belirlenir ve kesim operasyonu yapılır. Sunroofun cam kısmının tavan içine saklanması için iç ve dış bölümden 5 cmlik boşluk bırakılır.

Adım 3
Tavan bölgesinde kesilen saç kısma özel kimyasallar uygulanır. Paslanmayı ve çürümeyi engelleyen bu kimyasalların uygulama aşaması oldukça önemlidir.
Tavan bölgesinde kesilen alana çerçeve uygulaması yapılır. Ardından camın montajı gerçekleştirilir. Son olarak sistemin işleyişi test edilir. Dışarıdan su dökerek yalıtımın tam olup olmadığı kontrol edilir

Fiyatlar
Manuel schiebedach  160 Euro
Elektrikli schiebedach  390 Euro
Manuel tam fonksiyon - 310 Euro
Elektrikli tam fonksiyon - 480 Euro
(Ortalama olarak verilmiştir Daha yüksek veya düşük fiyatlarda sunroof taktırabilirsiniz)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 49503
favori
like
share
melors Tarih: 18.12.2015 13:40
bugün arkadaşım telefonla aradı, gergi işini poliger e yaptırmış dedi sende onunla çalış başka firma arama falan, bende dün burada gertav ı sormuştum size şimdide [url]www.poliger.com.tr[/url] nasıldır diye soracağım ikisininde cevabını bekliyorum ama şimdiden çok sağolun sevgiler
melors Tarih: 16.12.2015 13:43
açılır tavanlarda gertav firması nasıldır ? daha önce orayla çalışıp bir sorun yaşayan oldu mu ?
site : [url]www.gertav.com.tr[/url] ben buraya yaptırmayı düşünüyorum.
ibrahim-cesur Tarih: 22.08.2012 14:03
merhabalar aracıma sanroof actırmak istiyorum iletişim bilgilerini yazarsanız sevinirim paylaştıgınız için tşk ederim..
benim telim ////////00000000000 ibrahim..saygılar..
burakjojo1 Tarih: 27.05.2012 16:49
106 gti sanroof actırcam dısarı kalkıp arkaya kaymasını ıstıyorum elektırıklı fıyat tam olarak ne olur
afrikaemin Tarih: 14.11.2011 23:08
slm arkadaşlar. bende lada niva jeep var. sanruf taktırmak istiyorum. fakat ölçüleri nelerdir? daha doğrsu avda kullanacağım için bana bayağı açılır olması gerek bilgilendirirseniz sevinirim... SAYGILAR
özgür k Tarih: 20.02.2011 11:01
la bu resimleri nerden görcez ya
dispist Tarih: 08.03.2010 22:58
şimdi bu açılır tavan işini yapan arkadaşın işleri çok iyi sanıyorum çok yoğun neden mi ? adres bilgisi sordum cvp vermedi hala yada para kazanmak istemiyor diye düşünüyorum....
kafadar93 Tarih: 18.10.2009 23:01
2005 alfa romeo selesspeed aldım araç full ama sunroof yok ucuza nerde takdıabilirim
MaRaBoGLu61 Tarih: 13.05.2009 08:48
Faydalı Bir Paylaşım