sağ kolda ağrı - boyun ağrıları

Boyun ve kol ağrısının birçok nedeni vardır.
sağ kolda ki ağrı genelde boyun fıtığı belirtisi olarak biliniyor

Ağrının ana kaynağı bulmak esastır. Boyun omurları, disk, boyun kasları, kola giden sinirlere ve omuriliğe bası "ağrının" kaynağı olabilir.

1) Kötü duruş ve boyunu kötü kullanma:
Günlük hayatta boyun sağlığına uygun olmayan her yanlış hareket ve duruş; omur, disk, eklem ve bağ dokusunda yıpranmaya sebep olur. Boyunda doğal eğimin kaybolması boyunu kötü kullanmanın en önemli bulgusudur.

2) Boyun incinmesi:
Boyunun imkan verdiği normal hareketinden daha fazla bir zorlama sonucunda disk, kemik, bağlar ve eklemlerde incinmeler olabilir. Genelde araç içi trafik kazası sonrası boyundaki aşırı haraket ve zorlamadan dolayı giderek artan boyun ve kol ağrısı izlenebilir. Buna Kamçı Sendromu (Whiplash) denir.
Geç dönemde bu tip olgularda boyun omurlarınının; aşırı hareketliliğine bağlı ağrı ve instabilite görülebilir.

3) Boyun Tutulması, Kas spazmı:
Genellikle boyunu destekleyen kasların aşırı gerilmesi ile oluşur. Ağır bir şey kaldırmak, aşırı spor, iş aktivitesi, yanlış masa başı çalışması kas spazmına neden olabilir. Ayrıca yanlış pozisyonda uyuya kalma, yüksek yastık ve kötü seyahat şartları da boyun tutulması yapabilmektedir.
Çoğu zaman basit tedaviler ile spazm ve tutulma çözülmektedir. "Miyofasial ağrı, Fibromiyalji , Fibrosit ve Miyozit" diye de adlandırılan uzun süreli kas ağrısında, kas içersinde ağrıyı tetikleyen noktalar ve ellede hissedilebilen düğmecikler mevcuttur.

Boyunda uzun süreli kalıcı eğriliğe tortikollis diyoruz. Klippel-Feil, Turner Sendromu gibi doğuştan sebeplerin iyi araştırılması gereklidir.

4) Boyun Fıtığı:
Her iki boyun omuru arasında yastık görevi yapan jölemsi kıkırdak disk dokusunun omurilik ve kola giden sinirlere doğru taşmasıdır. Basının büyüklüğü ve etkinliğine göre boyun ve kol ağrısı, kol kaslarında kuvvet kaybı, ellerde his kusuru, uyuşma ve beceriksizlik görülebilir.
Eğer omur iliğe doğru bası olur ise yürüme zorluğu, bacaklarda kuvvetsizlik ve idrar şikayetleri de görülebilmektedir. Konservatif tedaviye rağmen şikayetler geçmiyor, ciddi omurilik ve sinir basısı var ise; o zaman tedavi cerrahidir.

5) Diskte dejenerasyon, Kireçlenme:
Yaşın ilerlemesi, omurganın kötü kullanılması sonucu kemik yapıda, bağlarda ve disklerde yıpranma başlar. Jöle kıvamındaki disk keçeleşir, kuvvet emme özelliği ve esnekliğini kaybederek çöker.

Kemiğin kalsiyum içeriği azalır. Vücut doğal tepkisi olarak bu yıpranmış dokuları kireçlendirir. Oluşan yeni kemikçikler, taşlaşmış bağlar ve daralmış disk mesafeleri sinirlere bası yaparak boyun, kol ve genel vücut ağrısına sebep olabilmektedir. Omurilik basısı yaparak el ve ayaklarda uyuşma, kuvvetsizlik oluşabilmektedir. Mutlak tedavi edilmelidir.

6) Gerilim, stres, sigara:
Boyun ağrısını artıran ve kronikleştiren en önemli sebeplerdiir. Ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunlarımız boyun ağrısını artırır. Boyunda sürekli gerginlik ve ağrılı noktalar tespit edilebilir. Gülmek, düzenli çalışmak, sosyal uğraşılar ve hayata bağlılık boyun ağrısına karşı en önemli silahımızdır.

7) Omurga kanalında daralma (Servikal Dar Kanal-omurga stenozu, Servikal Spondilitik Myelopati):

Özellikle ileri yaşlarda ellerde uyuşma, kuvvetsizlik ve beceriksizlik, yürümede zorluk ve el-ayaklarda his kusuru görülebilmektedir. Omuriliğin ve/veya sinirlerinin geçtiği kanalların daralması ve omurilik beslenmesinin bozulması ile seyreder. Hastalığın erken dönemde tespit edilmesi ve erken tedavi gereklidir. Erken dönemde yapılan cerrahi girişim omurilikte oluşabilecek kalıcı hasarları önlemektedir.

8) Romatizmal Hastalıklar:
Vücudun bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine savaş açması sonucu oluşur. Omurgadaki normal kemik ve kıkırdak dokuları hasara uğrar. Romatoid artrit, anklozan spondilit gibi hastalıklar boyun hareketlerinde kalıcı kısıtlılık yapabilir. Sabahları görülen yarım saatten fazla süren eklem sertliği ve hareket zorluğu romatizmal hastalıklar için tipiktir.

9) Osteoporoz, kemik erimesi:
Osteoporoz temel olarak kadın hastalığıdır. Kemiklerde kofluğa ve yumuşamaya yol açarak kolay kırılmaya ve dolayısıyla ağrıya sebebiyet verir. Beslenmede kalsiyum ve D vitamini eksikliği, hareketsiz yaşam, erken menopoz, aşırı alkol tüketimi, kortikosteroidler osteoporoz riskini arttırır.

10) omurga kırıkları, omur kayması:
Omurlar normalde oldukça sağlamdır. Bazen kaza ve başka sebeplerden zarar görüp çatlayabilir, bütünüyle kırılabilir.
Travma şiddetiyle boyun omurları kayarak omuriliğe zararverebilir. Ciddi omurilik ve sinir kesileri görülebilir. Kaza sonrası boyunun mutlak boyunluk ile tespit edilmesi hayat kurtarıcıdır.

11) Kol ve el sinirlerinin tuzaklanması (sıkışması):
Boyunda omurilikten çıkan sinirler ele doğru giderken yol üzerinde bağ dokusu tarafından tuzaklanır. Buradaki sıkışma sonucu el ve kollarda kuvvetsizlik, uyuşma ve ağrı oluşur.

Özellikle elin ilk 3 parmağında geceleri görülen uyuşma "karpal tünel sendromu" için tipiktir. Bu tip ağrı ve uyuşma olan hastalarda mutlak EMG testi ile ayrıcı tanıya gidilmelidir. Konservatif tedavi ile sonuç alınamayan hastalarda cerrahi olarak basının kaldırılması gereklidir.

12) Diğer sebepler:
Boyun tümörleri , omurilik tümörleri ve omurilikte yarıklar oluşturan "Syringomyeli", kemik enfeksiyonları (tüberküloz, bruselloz) da boyun ve kol ağrısı nedeni olabilir.

Omuz ekleminden kaynaklanan (Bursitis, Kapsülitis, Tendinit) ağrılar boyun ve kol ağrılarını taklit edebilir. Özefagus, trakea, tiroidit ve akciğer hastalıkları da nadiren boyun ağrısı nedenidir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 64023
favori
like
share
MAIN-BOARD Tarih: 24.07.2016 14:06
Tebrikler!
Paylaşımınız haftanın en popüler içerikleri arasında.
Ödüllü Paylaşımlar
AYIŞIĞI Tarih: 09.01.2012 13:55
boyun fıtığı belirtisi kolda uyuşma

Boyun fıtığının en önemli belirtisi, ağrı. Hastalığın başlangıç döneminde boyun ve sırt ağrısı ön planda. Olay ilerledikçe dejenere olan diskin sinirlere baskı yapması sonucunda kollarda, parmaklara kadar inen ağrı ve uyuşmalar ortaya çıkıyor. Bir süre sonra sinirin baskı altında kalmasına bağlı olarak kuvvet azalması başlıyor. Tedavi edilmeyen ileri olgularda omurilik baskı altında kalınca bacaklarda güçsüzlük ve idrar kaçırma gibi oldukça tehlikeli bir dönem başlıyor.
AYIŞIĞI Tarih: 28.07.2010 17:03
omuz ağrısı sebepleri - ev hanımlarında omuz ağrıları
Günlük işleri sırasında devamlı kollarını kullanan ev hanımlarında, omuz bölgesi çok fazla kronik darbeye maruz kalıyor...


Omuz ağrılarının nedenleri nelerdir?

Omuz ağrıları birçok nedene bağlanabilir. Bunlar travmalara bağlı olarak ortaya çıkabilen omuz ağrıları olabileceği gibi değişik nedenlere bağlı ağrılar da olabilir. Düşme, çarpma, kolun aşırı zorlanması gibi etkilerle omuz ekleminde kemiğe ve kıkırdaklara ait bazı yaralanmalar oluşabilir. Bunlar akut olaylardır...

En önemli sebebi sıkışma...

Ev hanımlarındaki omuz ağrılarının en önemli sebeplerinden bir tanesi impingement sendromu dediğimiz sıkışmadır. Bu sendrom omzunuzu dış tarafa doğru açmaya, kaldırmaya çalışan ve kol kemiğinin üst kısmına yapışan rotator cuff dediğimiz içinde dört farklı kasın (suprapinatus, infrazpinatus, teresminor, subscapularis) yer aldığı omzumuzun döndürücü kasının üst kısmında yer alan köprücük kemiği ile kürek kemiğinin üst kısmında bulunan akromion dediğimiz kemik çıkıntının altında sıkışmasıyla ortaya çıkar.
Bu sıkışma esnasında iki çeşit problem ortaya çıkabilir. Bunlardan birincisi kasla ilgili olabilir. Kasın kol kemiğinin başının arasında sıkışmasıyla ortaya çıkan bir sorundur. Bu kasta zaman içinde yapısal bozulmalara sebep olabilir. Yani sürekli ezilmenin etkisiyle yapısal bozulmalar oluşabilir. Zaman içinde bu sıkışan bölümde yırtılma ve kopmalar meydana gelir.
Bu yırtılmaların etkisiyle hastalarımız kollarını yana doğru kaldırmakta zorluk çekerler. Hem ağrılıdır hem de kaldırmada zorluk olur. Kollarını yan tarafta açık vaziyette tuttukları zaman birden bire kola yukardan vurulduğunda kolunu tutamaz ve kolu aşağı doğru düşer. Buna biz ‘drop-arm testi’ diyoruz. Bu test rotator cuff yırtıkları için uyguladığımız spesifik bir testtir.
Köprücük kemiği ile omuz kavşağını oluşturan kemiğin alt bölgesinde bizim tıp dilinde subakromial bursit dediğimiz içi sıvı dolu olan bir kesecik söz konusudur. Normalde bu kese içinde çok az bir sıvı yer alır. Ve insanı rahatsız etmez. Yani omuz hareketleri sırasında minder gibi görev görür, yumuşak temas sağlar. Bu olayda bazen de bu kesenin şişmeleri şeklinde hastalar şikâyette bulunabilirler. Yani yukarıya çarpmanın etkisiyle bu kese şişebilir. Hasta yine benzer ağrılarla bize gelir. Omuz bölgesinde dış kısmında köprücük kemiğinin alt kısmına bastığımız zaman şiddetli ağrı olur. Omzunu kaldırmakta ve kolunu yana atmakta güçlük çeker.
Bize başvuran hastalarda görülen bir başka problem ise bisipital tendinit dediğimiz hastalık. Bu hadise özellikle omuzun ön kısmında ağrı ile ortaya çıkar. Kol ön kasımızın iç kısmında iki başı vardır. Bir tanesi kas şeklindedir, bir kemik çıkıntıya yapışır. Diğeri ise kol kemiğinin baş kısmının üst dış bölgesinde oluk vardır, bu da kiriş şeklindedir. Bu kiriş buradaki olukta hareket eder. Bu oluk da kronik zorlamalara bağlı olarak (eşya kaldırma ve ağır kaldırma) bu durumda bu yuvadaki geçişlerinde ya kılıfta sorun olabilir ya da bulunduğu kemik bölgede bir düzensizlik ortaya çıkabilir. Bu durumda bu tendon tahrişe uğrar. Bu bölgede hasta ağrı hissetmeye başlar. Burada tespiti yine özel bir test ile anlayabiliriz. Eğer hastada başka olası hastalıklar var ise yine tespit için MR çekilebilir ama muayenede sorun net bir şekilde ortaya çıkar.

Teşhis..

Ev hanımlarının bunu tek başlarına anlayabilmeleri mümkün değildir. Dikkatli bir muayene, yapılacak radyolojik veya manjetik rezonans görüntüleme yöntemleriyle bu yaralanmalar anlaşılabilir. Bunlara ait tedaviler cerrahi olarak ve konservatif olarak değişik şekillerde yapılabilir.

Tedavi..

Eğer başlangıç döneminde hastayı yakalamışsak yapılacak işlemler bellidir. Birincisi omuz dış kısmındaki deltoit kas dediğimiz kas grubunu ve diğer omuz kas gruplarını güçlendirmektir. Eğer sorun köprücük kemiğinin uç kısmıyla akromion dediğimiz kürek kemiğinin üst kısmında yer alan omuz kavşağını oluşturan kemik çıkıntıların alt bölümlerinde bir çıkıntı ya da düzensiz bir kemik yüzeyinin etkisiyle olmuşsa buradaki kemik yüzeyi mutlaka düzeltilmesi, burada bası yapmayacak şekilde yeniden şekillendirilmesi gerekir. Bu da açık ya da kapalı yöntemlerle yapılabilir. Eğer yırtık çok büyükse, hasta kolunu kaldıramayacak durumdaysa bu rotator cuff dediğimiz bu kasın yeniden tespit edilip fonksiyonel hale getirilmesi gerekir. Bu da cerrahi yöntemlerle olur.

Önlemler...

Kas aslında normal bir egzersiz programıyla güçlendirilmelidir. Çünkü kolumuzu kaldırmaya çalışırken omuz kavşağımızda yer alan deltoit kas dediğimiz ana kasımız bir yandan da kol kemiğimizi yukarı doğru çeker. Bunu karşılığında hemen bunun altında omzumuzun dış kısmını oluşturan ana kısmın altında yer alan ve kol kemiğinin başına yapışan kas grubu kuvvetli olursa kol kemiğinin başını aşağıya doğru iter. Hastalarda erken dönemde bu olayı yakalamışsak, mutlaka yapılacak iyi bir fizik tedaviyle hem ağrılar azaltılır hem de kaslar iyi çalıştırılmak suretiyle hastalığın ilerlemesi önlenebilir. Geç dönemde fark edilmişse neden araştırılmalıdır. Köprücük kemiğinin dış uç kısmındaki bir düzensizlik veya buradaki eklemde bir düzensizlik varsa bu ekleme yönelik cerrahi girişimler yapılır. Ya da akromion dediğimiz omuz kavşağını oluşturan kürek kemiğinin üst ucundaki kemikte yapısal bozulma meydana gelmişse bu etken ortadan kaldırılmaya çalışılır.