İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 12. kez Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen 16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 2 - 15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. 16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 30′un üzerinde konserle yine İstanbul’u bir caz kentine dönüştürmeye hazırlanıyor. Şehrin çeşitli mekânlarına yayılacak İstanbul Caz Festivali konserlerine bu yıl, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi‘nin yanı sıra The Marmara Esma Sultan, Aya İrini Müzesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, İstanbul Modern, Nardis Jazz Club ve İstinyePark ev sahipliği yapacak.
Festival’in gelenekselleşen etkinliği Caz Vapuru‘na bu yıl bir de Balkan müzikleriyle renklenecek olan Balkan Vapuru eklendi. 5 ve 12 Temmuz Pazar günleri müzikli Boğaz turlarıyla sürerken, “Sokak Konserleri” caz coşkusunu İstanbul sokaklarına taşımaya devam edecek.
Sponsorluğunu 12. kez Garanti Bankası‘nın üstlendiği 16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali‘nin programı The Marmara Esma Sultan‘da yapılan bir basın davetiyle tanıtıldı. Basın Partisi’nde konuşan Garanti Bankası Genel MüdürYardımcısı Nafiz Karadere: “Garanti ile cazın birbirine çok yakıştığını düşünüyor, ana sponsor olarak 12 yıldır büyük keyifle Uluslararası İstanbul Caz Festivali’ni destekliyoruz. Eminim Temmuz ayı boyunca, İstanbul yine bir ‘caz kentine’ dönüşecek” dedi.
İstanbul Caz Festivali basın davetinde daha sonra, 2008 yılının “Genç Caz” gruplarından Serkan Çakıt Band konuklara küçük bir konser verdi.
16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali 2 Temmuz Perşembe akşamı The Marmara Esma Sultan‘da gerçekleşecek Açılış Töreni ile başlıyor. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri, 9 Mayıs Cumartesi gününden itibaren Biletix satış kanalları ile İKSV merkezinden (İstiklal Cad. No:64 Beyoğlu) satışa sunulacak.
İSTANBUL CAZ FESTİVALİ GÖSTERİ SPONSORLARI
16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali Festival Sponsoru Garanti Bankası‘nın yanı sıra Gösteri Sponsorları DHL, Emirates, İstinyePark, Matraş ve Türk Pirelli‘nin destekleriyle gerçekleşiyor.
Festival kapsamında gerçekleşen European Jazz Club konserleri, Fransız Kültür Merkezi, Goethe-Institut Istanbul, Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğu, İtalyan Kültür Merkezi ve Norveç Kraliyet Büyükelçiliği işbirliği ile gerçekleşiyor.
16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali; TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da destekleniyor. Ayrıca, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 2009 ve 2010 yıllarında gerçekleştireceği tüm İstanbul Festivalleri’ne destek veriyor.
İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın resmi sponsorları ise: Öncü Sponsor Eczacıbaşı, Resmi İletişim Sponsoru Turkcell, Resmi Taşıyıcı DHL, Resmi Konaklama The Marmara.
Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin bu yılki tanıtım kampanyası Alametifarika tarafından hazırlandı.
FESTİVALİN DANIŞMA KURULU’NDA YENİ İSİMLER
Uluslararası İstanbul Caz Festivali‘nin Ali Sönmez, Cem Sorguç, Derya Bengi, Faruk Eczacıbaşı, Hakan Atala, Hülya Tunçağ ve Yavuz Baydar‘ın yer aldığı Danışma Kurulu‘na bu yıl iki yeni isim daha eklendi. Festival sponsoru Garanti Bankası adına Elif Güvenen ve fotoğraf sanatçısı Ali Arif Ersen de bu yıldan itibaren Uluslararası İstanbul Caz Festivali Danışma Kurulu’nda yer alacak.
FESTİVALİN YAŞAMBOYU BAŞARI ÖDÜLÜ İLHAN MİMAROĞLU’NA
Uluslararası İstanbul Caz Festivali‘nin Yaşamboyu Başarı Ödülü bu yıl çağdaş müzik ve özellikle elektronik müzik alanına yaptığı çalışmalarıyla tanınan besteci, eleştirmen, yazar İlhan Mimaroğlu‘na veriliyor.
1926 yılında İstanbul’da doğan Mimaroğlu, 1940′ların ortalarından başlayarak müzik eleştirmenliği ve radyo programcılığı alanlarında değişik çalışmalar yaptı. Daha sonra Rockefeller Vakfı’nın davetlisi olarak New York Columbia Üniversitesi’nde müzikoloji ve bestecilik alanlarında çalıştı. Özellikle caz müziği alanındaki nesnel ve teknik eleştirileri ile tanınan İlhan Mimaroğlu, 1958 yılında ‘Caz Sanatı’ isimli kitabını yayınladı. Takip eden yıllarda New York’a yerleşen ve elektronik müzik alanında önemli çalışmalara imza atan sanatçı 1971 yılında Amerika’nın prestijli ödüllerinden Guggenheim Fellowship ödülüne layık görüldü. Aynı zamanda önemli bir teorisyen ve yazar olan İlhan Mimaroğlu‘nun geleneksel çalgılar için olan yapıtlarının yanı sıra yayınlanmış çok sayıda elektronik müzik yapıtı da bulunuyor.
AÇIKHAVA SAHNESİ’NDE EFSANE İSİMLER
BAS GİTARIN ÜÇ DEV İSMİ:
“SMV”: MARCUS MILLER, STANLEY CLARKE VE VICTOR WOOTEN
AYNI SAHNEDE BULUŞUYOR!
İstanbul Caz Festivali, caz dünyasının en ünlü bas gitaristleri Stanley Clarke, Marcus Miller ve Victor Wooten‘ı, kısaca başharfleri ile SMV‘yi ağırlıyor. Bas gitarın bu üç maestrosundan oluşan SMV, 8 Temmuz Çarşamba akşamı saat 21.00‘de Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde sahne alarak yazın en dikkat çekecek konserlerinden birine imza atacak.
Temelleri 2007 yılında atılan SMV, geçtiğimiz yıl yayınlanan Thunder albümü ile bütün dünyada büyük ses getirdi. Caz dünyasında olduğu kadar pop ve rock dünyasını da etkileyen bu üç ustanın buluşması kuşkusuz kaçırılmayacak bir konser olacak.
Bas gitarın yaşayan efsanelerinden biri sayılan Stanley Clarke, cazda bas gitarın kullanımında açtığı yeni yöntemler ile tanınıyor. Yıllardır yayınladığı başarılı albümleri, etkileyici tekniği ve Miles Davis ile çalışmalarıyla ünlenen Marcus Miller, aynı zamanda Türk seyircisinin de gözdelerinden. Marcus Miller, geçtiğimiz yıl, festival kapsamında sahne alarak unutulmaz bir konser vermişti. Bela Fleck ile kurduğu ünlü Fleckstones ile tanınan ve Mike Stern, Chick Corea gibi isimlerin bir numaralı basçısı olan Victor Wooten isebas gitara 3 yaşında başlayan bir efsane.
ESKİ DOSTLAR YENİDEN BİR ARADA:
JOE SAMPLE VE RANDY CRAWFORD İLE
BÜYÜLEYİCİ BİR AÇIK HAVA GECESİ
Joe Sample ve Randy Crawford bir kez daha Festivalin konuğu oluyor. Muhteşem ikili, 2008 yılında çıkardıkları yeni albümleri No Regrets kapsamında, 13 Temmuz Pazartesi akşamı saat 21.00‘de Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi‘nde bir kez daha karşımızda olacak.
30 senelik bir ayrılığın ardından ilk kez, 2006′da çıkardıkları Feeling Good isimli albümleri ile tekrar buluşan Joe Sample ve Randy Crawford, 2007 yılında 14. Uluslararası İstanbul Caz Festivali kapsamında unutulmaz bir konser vermişti. Müthiş ikili, büyük ilgi gören bu konserlerinden sonra, bu kez yeni albümlerinden parçalarla ve yine klasikleşmiş şarkılarıyla İstanbullu seyircilerle buluşuyor.
Müzik kariyerine 1960′lı yılların sonlarında, Quincy Jones ve George Benson gibi ünlü isimlerle çalışarak başlayan vokalist Randy Crawford, daha sonra Joe Sample‘ın başını çektiği 1970′lerdeki fusion döneminin efsanevi caz-funk gruplarından The Crusaders grubunda görev aldı. Miles Davis ve B.B. King gibi efsanevi müzisyenlerle ortak çalışmalar gerçekleştiren piyanist Joe Sample ise pop cazın öncü isimlerinden biri olarak tanınıyor. İkili 2006 yılında yayınlanan ortak çalışmaları Feeling Good ile dinleyicilere taptaze bir pop caz ve R&B albümü sunmuştu.
CAZIN EFSANE İSMİ GEORGE BENSON’UN SESİNDEN
NAT “KING” COLE!
Festivalin bu yıl en önemli konuklarından biri, caz müziğinin en başarılı gitarist ve vokal sanatçılarından George Benson olacak. George Benson, 28 kişilik orkestrası ve 5 kişilik vokal grubuyla birlikte, 27 Temmuz Pazartesi akşamı saat 21.00‘de Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi‘nde vereceği “An Unforgettable Tribute to Nat ‘King’ Cole” başlıklı konserinde Nat King Cole’un şarkıları yeniden hayat verecek.
George Benson‘ın iki yıl önce verdiği özel bir konser sonrası oluşan “An Unforgettable Tribute to Nat ‘King’ Cole” projesi, bütün zamanların en önemli caz ikonlarından biri olan Nat ‘King’ Cole’e adandı. Nat King Cole’un unutulmaz parçalarının seslendirileceği konserde gitar ve vokaldeki Benson‘a sahnede 28 kişilik bir orkestra ve 5 kişilik vokal grubu eşlik edecek. George Benson‘ın bu konserde seslendireceği eserler arasında When I Fall In Love, Unforgettable, Nature Boy ve Route 66 gibi klasiklerin yanı sıra kendisinin en sevilen şarkılarından bazıları da yer alacak.
50 yılı aşkın bir süredir caz, R&B ve soul gibi tarzlarda müzik kariyerine devam eden George Benson, caz gitarındaki başarıları yanında etkileyici vokal tekniğiyle de tanınıyor. Bugüne kadar 10 Grammy de dahil çok sayıda ödül kazanan ve önemli liste başarılarına imza atan Benson‘un 60′ın üzerinde yayınlanmış albümü bulunuyor. George Benson, en son 2007 yılında Al Jarreau ile birlikte kaydettikleri Givin’ It Up ile iki Grammy ödülüne layık görüldü.
YILDIZLAR ALTINDA HAREKETLİ GECELER
ZARAFETİN USTALIKLA BULUŞTUĞU EŞSİZ SES:
MELODY GARDOT
Müzisyen ve besteci Melody Gardot, blues’dan caza, akustik folktan Latin tınılarına zarafetle ustalığı buluşturan yorumuyla 7 Temmuz Salı gecesi saat 22.00‘de Esma Sultan Yalısı‘nda sahne alacak. Bestelerinde ve yorumlarında Brezilyalı efsanelerden esinlenen Gardot vokal performansının yanı sıra güzelliğiyle de büyük bir hayran kitlesi edinmiş durumda.
1985 yılında Amerika’da doğan genç sanatçı Melody Gardot, doğal bir müzikaliteye ve çok yönlü bir sese sahip. Latin ritmlerini blues tınıları, yürek yakan baladlarla bir araya getiren son albümü My One And Only Thrill, eleştirmenlerden tam not aldı. Melody Gardot müzisyenliği, besteciliği, sıcak ve yalın yorumuyla BBC’ye ve The New York Times’a göre daha şimdiden “keşfedilmesi gereken bir mücevher”
FESTİVALDE DANS GECESİ: MARACA’S OTRA VISION
Latin müziğinin en yetkin topluluklarından Maraca’s Otra Vision, 14 Temmuz Salı gecesi saat 22.00‘de Esma Sultan Yalısı‘nda sahne alacak. Timbadan salsaya, rumbadan Küba cazına müzikleriyle Maraca’s Otra Vision konseri Festivalin en hareketli gecelerinden biri olacak.
Lakabını Latin müziğinin temel ritim enstrümanlarından “maracas”tan alan Orlando “Maraca” Vale‘nin grubu Maraca’s Otra Vision, enerji dolu son albümleri Lo que quiero es fiesta ile sokağın bitmek tükenmek bilmeyen canlılığını caz ve diğer uluslararası tarzlarla bir araya getirdi. “Küba’nın kavalcı prensi” olarak da adlandırılan Orlando “Maraca” Vale ise “flütte eşsiz bir doğaçlama ustası ve kusursuz bir besteci ve aranjör” diye övülüyor.
SADECE İSTANBUL CAZ FESTİVALİ’NE ÖZEL:
ÜÇ USTA AYNI SAHNEDE:
ERKAN OĞUR, ALİM QASIMOV VE DERYA TÜRKAN
Son üç yıldır birbirinden önemli isimleri İstanbul Caz Festivali’ne özel projelerle bir araya getiren “Ustalarla Buluşmalar” serisi bu yıl da Türkiye’den ve yurtdışından önemli üç sanatçıyı bir araya getiriyor: Azerbaycan’ın dünyaca ünlü sesi Alim Qasimov, Türkiye’nin en değerli bestecilerinden, perdesiz gitar virtüözü Erkan Oğur ve kemençe üstadı Derya Türkan, 10 Temmuz Pazartesi gecesi saat 21.00‘de Aya İrini Müzesi‘nin etkileyici atmosferinde aynı sahnede buluşacaklar.
Hem virtüözlüğü, hem besteleriyle Türkiye’nin gelmiş geçmiş en başarılı müzisyenlerinden biri olan Erkan Oğur, kendi deyişiyle “sınırlı alanda sınırsız ses üreten”, dünya çapında bir sanatçı. Dünya çapında tanınan bir başka isim Alim Qasimov, 1999 yılında Dmitri Shostakovich, Leonard Bernstein ve Ravi Shankar gibi isimlere verilen prestijli UNESCO Müzik Ödülü’ne layık görüldü. Azerbaycan’ın “Mungam” vokal stilinin yaşayan en büyük ustalarından Qasimov Nusret Fateh Ali Khan ile karşılaştırılıyor. Tanburi Cemil Bey’den sonra, elinde kemençenin devleştiği nadir genç sanatçılardan Derya Türkan, Kudsi Ergüner ve İhsan Özgen ile birlikte çeşitli projelerde çalıştı.
FESTİVALDE YARATICI VE YETENEKLİ GENÇ CAZ PİYANİSTLER
BRAD MEHLDAU TRIO
“1960′lardan bu yana, gelmiş geçmiş en yaratıcı caz piyanisti” olarak tanımlanan Brad Mehldau grubu Brad Mehldau Trio ile birlikte 13 Temmuz Pazartesi akşamı, saat 19.00‘da Cemal Reşit Rey Konser Salonu‘nda sahne alacak.
Son zamanların en yaratıcı piyanisti olarak adlandırılan Brad Mehldau‘ya Larry Grenadier (bas) ve Jeff Ballard (davul) eşlik edecek. Brad Mehldau Trio,Mehldau’nun kendi deyişiyle, dinleyenleri “küçük bir serüvene çıkaracak ve onların hayatlarını değiştirmek için çalacak”.
İlk albümünü 1995 yılında çıkaran Brad Mehldau, piyano çalmaya klasik müzik ile başladı. Ancak zaman içinde caz müziğine yöneldi ve kendi tarzını geliştirip Lee Konitz, Joshua Redman, Charles Lloyd gibi birçok ünlü caz sanatçısı ile ortak çalışmalar yaptı. Günümüzde, özellikle beş albümlük The Art of the Trio serisi ve solo çalışmaları ile uluslararası çapta üne kavuşan Mehldau, Radiohead’in parçalarına getirdiği eşsiz yorumlar ile caz dinleyicisinin dışında bir kitlenin de dikkatini çekti. Son olarak 2003 yılında 10. Uluslararası İstanbul Caz Festivali kapsamında izleyiciyle buluşan Brad Mehldau Trio, İstanbullu caz severlere bir kez daha unutulmaz bir akşam yaşatacak.
PETER CINCOTTI İLE İSTİNYE PARK’TA BİR GECE !
Geçtiğimiz yıl ilk defa Festival’de yer alan ve büyük ilgi gören İstinyePark bu yıl da Festival mekânları arasında. Hayran kitlesi gün geçtikçe artan pop-caz vokalisti, piyanist ve şarkı yazarı Peter Cincotti, 14 Temmuz Salı akşamı saat 21.00‘de İstinyePark‘ta olacak.
Peter Cincotti‘nin 1990 yılında Harry Connick Jr.’ın dikkati çekmesi ile başlayan kariyeri 2000 yılında Montreux Jazz Festivali’nde kazandığı birincilik ödülü ile devam etti. Genç yetenek, çıkış yaptığı ilk albümü On The Moon ile Billboard’un geleneksel caz kategorisinde ikinci sıraya kadar tırmandı. Cincotti, prodüktörlüğünü ünlü David Foster’ın üstlendiği üçüncü albümü East of Angel Town ile eleştirmenlerden ve dinleyicilerden tam not aldı.
26 yaşındaki Amerikalı müzisyen, farklı bir tona sahip olan sesinin yanı sıra görünümü ve etkileyici sahne performansı ile de büyük dikkat çekiyor. Bir dönem modellik de yapan Peter Cincotti, Sinatra döneminin ışıltılı caz şarkıcısı ekolünü modern zamanlara taşıyor.
ISTANBUL MODERN’DE FARKLI KUŞAKLARIN OZANLARI
AMERİKA’YI İNGİLİZ PUNK’IYLA TANIŞTIRAN İSİM:
OZAN-ŞARKICI JOE JACKSON İLK KEZ İSTANBUL’DA !
1970′lerde Amerika’yı İngiliz punk’ıyla tanıştıran üç büyük isimden biri, new wave, pop-cazın usta yorumcusu, ozan-şarkıcı Joe Jackson, 4 Temmuz Cumartesi akşamı saat 21.00‘de, İstanbul Modern‘de ilk kez İstanbullu hayranlarıyla buluşuyor!
Elvis Costello ve Graham Parker ile 1970′lere damgasını vuran Jackson, 1980′ler boyunca, reggae, blues ve Latin ritmleriyle tanıştı. Hala radyolarda sık sık çalan Is She Really Going Out With Him?, Steppin’ Out ve You Can’t Get What You Want (Till You Know What You Want) gibi hit parçalarıyla tanınan Joe Jackson 2000 yılında, “En İyi Enstrümantal Pop Kaydı” dalında Grammy kazandı. Bir stilden, bir diğerine geçişler yaparak ve hepsinde de başarılı olarak hayranlarını şaşırtan Jackson için, eleştirmenler, sıklıkla “bukalemun” tabirini kullanırken o, kendini “eklektik” olarak tanımlamayı tercih ediyor.
“GENÇ OZANLAR”: İZLANDALI EMILIANA TORRINI ILE
ISTANBUL MODERN’DE MÜZİKAL SERİNLİK
Akustik-folk akımının en önemli temsilcilerinden, ozan-şarkıcı Emiliana Torrini, festivalde geçtiğimiz yıllarda Rufus Wainwright, Antony and the Johnsons, Blonde Redhead, Cocorosie ve Kings Of Convenience gibi isimleri ağırlayan “Yeni Ozanlar” serisinin bu seneki konuğu. Emiliana Torrini, dinleyenlerin içine işleyen sesi ve yorumuyla, 15 Temmuz Çarşamba akşamı saat 21.00‘de İstanbul Modern‘e, ülkesi İzlanda’dan hoş bir esinti getirecek.
Büyük başarı toplayan ilk albümü Love in the Time of Science‘ın ardından Emiliana Torrini, Yüzüklerin Efendisi: İki Kule filminin bitiş jeneriği sırasında çalan Gollum’s Song ile dünya çapında ün yaptı. Torrini‘nin ismini daha geniş kitlelere duyuran bir diğer çalışma ise 2005 yılındaki Fisherman’s Woman albümü oldu. Sanatçı, geçen yıl yayınladığı Me and Armini albümü ile de büyük başarı kazandı ve albüm eleştirmenler tarafından 2008′in en başarılı çalışmaları arasında gösterildi. Bugüne kadar Gus Gus ve Thievery Corporation gibi isimlerle de ortak çalışmalar yapan Emiliana Torrini aynı zamanda, Kylie Minogue’u listelerde bir numaraya yükselten “Slow” isimli şarkının da sahibi.
EUROPEAN JAZZ CLUB GECELERİ DEVAM EDİYOR
Festivalde Avrupalı solistlerle Türkiye’den virtüözleri özel projelerde buluşturan European Jazz Club geceleri devam ediyor. Festival boyunca, İstanbul’un en güzel caz kulüplerinden Nardis‘te saat 22.30‘da başlayacak konserlerde Türkiye’nin caz ustaları Avrupalı meslektaşlarıyla aynı sahnede buluşacak.
Farklı gitar türlerini çalmadaki ustalığı ile tanınan, genç ve yetenekli müzisyen Cenk Erdoğan Trio’suna, Avrupa’nın en başarılı kadın saksofoncularından Hollandalı Tineke Postma‘nın eşlik edeceği konser 3 Temmuz Cuma akşamı saat 22.30‘da başlıyor.
Caz müziğinin dünyaca ünlü sesi Yıldız İbrahimova, 6 Temmuz Pazartesi akşamı, Hollandalı piyanist, besteci ve aranjör Mike Del Ferro eşliğinde, eşsiz vokal teknikleri ve müzikal yetkinliğiyle dinleyenleri büyüleyecek.
Türkiye’nin ilk kadın caz piyanisti Nilüfer Verdi, Alman bas ustası Andreas Buchmann eşliğinde, vokalli parçalara yer vereceği repertuarıyla 9 Temmuz Perşembe akşamı saat 22.30‘da sahne alacak.
Türk Caz müziğinin usta besteci ve piyanistlerinden Ayşe Tütüncü’nün grubu Ayşe Tütüncü Üçlüsü‘ne, Norveç’in ünlü elektronik caz topluluğu Jaga Jazzist’ten tanıdığımız genç ve yetenekli trompetçi Mathias Eick eşlik ediyor.Konser 14 Temmuz Salı akşamı saat 22.30‘da başlayacak.
Annesi Türk, babası Alman olan genç gitarist Marc Sinan‘ın, besteci Julia Hülsmann ve yazar Marc Schiffer ile yollarının kesişmesi sonucunda ortaya çıkan “Fasil” isimli proje, Türkiye’de ilk kez, 15 Temmuz Çarşamba akşamı dinleyicilerle buluşuyor.
European Jazz Club programına başka konserler de eklenecektir. Detaylı bilgiler daha sonra www.iksv.org/caz adresinden açıklanacaktır.
CAZ KENTİ İSTANBUL
Uluslararası İstanbul Caz Festivali, cazın coşkusunu İstanbul sokaklarından Boğaz’ın sularına ve değişik semtlere taşıyarak İstanbul’u bir “caz kenti”ne dönüştürüyor. Festivalin, caz müziğini İstanbul’un zengin kültürel dokusuna yayıp en gencinden en yaşlısına her yaştan dinleyici ile buluşturmayı hedeflediği ve ücretsiz olarak gerçekleşecek olan “Genç Caz” ve “Sokak Konserleri” gibi etkinlikler İstanbullulara benzersiz bir müzik ziyafeti yaşatacak.
NEW WAVE BRASS BAND GRUBU İLE SOKAK KONSERLERİ PROGRAMI
Festivalin bu yılki Sokak Konserleri programında, New Orleans’ın köklü caz bandolarından New Wave Brass Band, Beyoğlu’ndan, Kadıköy’e, Nişantaşı’ndan Bağdat Caddesi’ne İstanbul’un değişik semtlerinde konserler verecek.
New Wave Brass Band‘in konser programı aşağıdaki gibi olacak:
3 Temmuz Cuma, saat: 18.00 / İstiklal Caddesi
5 Temmuz Pazar, saat: 18.00 / Ortaköy Meydanı
6 Temmuz Pazartesi, saat: 18.00 / Kadıköy, Eminönü Vapur İskelesi önü
7 Temmuz Salı, saat: 16.30 / Nişantaşı
“GENÇ CAZ” KONSERLERİ
Son altı yıldır genç caz müzisyen ve topluluklarına Uluslararası İstanbul Caz Festivali programında yer alabilecekleri bir platform oluşturan “Genç Caz” Konserler Dizisi, bu yıl da devam ediyor. Yedinci kez düzenlenmekte olan Genç Caz’a katılma hakkı kazanacak gruplar, festival süresi boyunca, belirlenecek gün ve yerlerde konserler verecekler. Tüm Genç Caz konserlerine giriş ücretsiz olacak.
Bu yıl “Genç Caz” konserlerine katılım başvuruları ilk defa üzerinden yapılıyor. “Genç Caz” konserlerine katılmak isteyen genç ve amatör müzisyenlerin, [URL="http://myspace.com/"]myspace.com‘da bir müzik profili açması ve şarkılarını bu profile yükledikten sonra [URL="http://www.myspace.com/genccaz" rel="nofollow" target="_blank">www.myspace.com/genccaz adresindeki başvuru formunu doldurmaları yeterli. Başvurular: 7 Nisan Salı - 11 Mayıs Pazartesi tarihleri arasında gerçekleşiyor.
“Genç Caz” Konserler Dizisi‘ne katılacak gruplar, 31 Mayıs Pazar günü Nardis‘te gerçekleştirilecek özel bir değerlendirme konseri sonrasında belirlenecek. Konserler, İstanbul Caz Festivali öncesinde 31 Mayıs Pazar günü saat 13.00‘de başlayacak ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Genç Caz Değerlendirme Konserleri‘ne bütün izleyicilerimiz ve cazseverleri bekliyoruz. Genç Caz konserlerine katılacak grupları seçecek olan kurul, Cengiz Baysal, Hülya Tunçağ, Kerem Görsev, Önder Focan, Pelin Opcin, Seda Binbaşgil ve Sevin Okyay‘dan oluşuyor.
CAZ VAPURU VE BALKAN VAPURU
Her yıl, Festival’in vazgeçilmezleri arasında yer alan Caz Vapuru‘na, bu yıl bir de Balkan Vapuru ekleniyor. Vapurlar halatlarını topluyor, İstanbul Boğazı’nı, Caz’ın ve Balkan müziklerinin renklerine boyamaya hazırlanıyor!
Caz Vapuru bu yıl yolculuğuna, 5 Temmuz Pazar günü, New Orleans menşeli şenlikli bando New Wave Brass Band ve repertuarlarında caz standartlarından ünlü müzikallere çeşitli parçalar bulunan İstanbul Saxophone Quartet eşliğinde çıkıyor.
Balkan Vapuru ise 12 Temmuz Pazar günü, Balkan yörelerinin oynak ritmleri eşliğinde Boğaz’ı turlayacak, bu vapurda yer alacak topluluklar daha sonra açıklanacak. Her iki vapur da, saat 11.00‘de Kabataş‘tan yola çıkacak ve Anadolu Kavağı‘na uzanacak, iki saatlik moladan sonra tekrar Kabataş’a geri dönecek.
FESTİVALİN CD’Sİ BU YIL DA MÜZİK MARKETLERDE YERİNİ ALACAK…
Festivale katılan çeşitli sanatçıların parçalarından oluşan ve festival takipçilerinin koleksiyonlarında önemli bir yer edinen İstanbul Caz Festivali CD’si bu yıl da EMI Türkiye işbirliğiyle hazırlanıyor. Festival’in en gözde isimlerinden seçilmiş parçaların yer alacağı bu CD, Haziran ayının ikinci yarısında başlamasından önce müzik marketlerde satılmaya başlayacak.
İSTANBUL CAZ FESTİVALİ BİLETLERİ
9 MAYIS CUMARTESİ GÜNÜ SATIŞA ÇIKIYOR!
16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin biletleri 9 Mayıs Cumartesi günü saat 10.00‘da satışa çıkıyor. Festival biletleri;
- BİLETİX satış noktaları,
- BİLETİX çağrı merkezi (0216 556 98 00)
- www.biletix.com
- Alo Garanti 444 0 333
- İKSV merkezinden (İstiklal Cad. No:64 Beyoğlu) alınabilecek.
16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali‘nin bilet fiyatları 15TL ile 100TL arasında değişiyor. Bilet alımlarına kredi kartı geçerli olacak.
16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali‘nin 2 Temmuz Salı günü Esma Sultan Yalısı‘nda gerçekleşecek Açılış Konseri‘ni izlemek isteyen izleyiciler için sınırlı sayıda bilet Biletix satış sistemi, Alo Garanti 444 0 333 ve IKSV Merkezi‘nden satılacak.
FESTİVAL’DE KONSERLERİ EN UCUZA DİNLEME ŞANSI LALE KART SAHİPLERİNİN
Festival boyunca konserleri en ucuza dinleme şansı yine Lale Kart sahiplerinin olacak. Lale Kart sahipleri biletlerinde %25′e varan özel indirimlerinden yararlanabilecekler. İndirimli ön satış dönemi Siyah ve Beyaz Lale Kart sahipleri için 4-5 Mayıs; Kırmızı ve Sarı Lale Kart sahipleri için 6-7-8 Mayıs.
“BitamBiöğrenci” İLE ÇOCUKLARI SANATLA BULUŞTURUN!
İKSV’nin Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte iki yıl önce hayata geçirdiği “BitamBiöğrenci” projesi devam ediyor. Biletlerinizi satın alırken “BitamBiöğrenci” deyip 15 TL ya da 50 TL bağış yaparak kültür sanat etkinliklerine katılma imkânı bulamayan 3 ya da 10 çocuğun da İstanbul Caz Festivali’ne katılımını kolayca sağlayabilirsiniz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 777
favori
like
share
Nehir Tarih: 22.02.2010 12:02
konular birleştirildi..
wolverine Tarih: 08.07.2009 19:48
caz müzğini çok severim.
tşkler paylaşım için sevil.
sevil1903 Tarih: 08.07.2009 13:20
İstanbul Caz Festivali’nde, Emiliana Torrini

İstanbul Modern
15.7.2009, 21.00

Emiliana Torrini - vokal
Siggi Baldursson - davul
Simon Byrt - tuşlu çalgılar
Cameron Miller - gitar, bas gitar
Ian Kellett - gitarlar

Çocuksu ve oyuncaklı bir masumiyetten akustik folk esintileri taşıyan ezgileriyle özlemi, yalnızlığı, yeni ufukları ve delice âşık olmayı anlatan şarkılarını heyecan verici, melankolik sesiyle söylüyor ozan-şarkıcı Emiliana Torrini. İlk albümü Love in the Time of Science, 2005 tarihli Fisherman’s Woman ve son çalışması Me and Armini ile sesini geniş kitlelere duyuran Emiliana Torrini, “Yüzüklerin Efendisi: İki Kule” filminin bitiş jeneriği sırasında çalan “Gollum’s Song” ile dünya çapında tanındı. Bugüne kadar Gus Gus ve Thievery Corporation gibi isimlerle de ortak çalışmalar yapan İzlandalı müzisyen, Kylie Minogue’u listelerde bir numaraya yükselten “Slow” şarkısının da bestecilerinden. Festivalin “Yeni Ozanlar” serisi daha önceki yıllarda Rufus Wainwright, Antony and the Johnsons, Blonde Redhead, CocoRosie ve Kings of Convenience gibi yıldızları ağırlamıştı.


İstanbul Caz Festivali’nde; Brad Mehldau Trio


Cemal Reşit Rey Konser Salonu
13.7.2009, 19.00Brad Mehldau piyano
Larry Grenadıer bas
Jeff Ballard davul

Yaratıcı, maceraperest, uçucu, beklenmedik renk patlamalarıyla bezeli, neredeyse ruhani… Rock, caz ve klasik müziği bestelerinde benzersiz bir biçimde birleştiren, Beatles ve Radiohead gibi standart dışı kaynakları repertuarında bulunduran, “1960′lardan bu yana gelmiş geçmiş en yaratıcı caz piyanisti” Brad Mehldau’ya basta Larry Grenadier ve davulda Jeff Ballard eşlik edecek. Brad Mehldau Trio, dinleyenleri “küçük bir serüvene çıkaracak ve onların hayatlarını değiştirmek için çalacak”. İlk albümünü 1995′te çıkaran Brad Mehldau, piyano çalmaya klasik müzik ile başladı. Ancak zamanla caza yöneldi ve Charlie Haden, Lee Konitz, Joshua Redman, Charles Lloyd, Wayne Shorter, John Scofield gibi birçok ünlü caz müzisyeniyle çalmanın yanı sıra solo çalışmalar da yürüttü. Özellikle beş albümlük The Art of the Trio serisiyle uluslararası ününü perçinleyen Mehldau, 2003′te yine Caz Festivali kapsamında İstanbul’da izleyiciyle buluşmuştu.
sevil1903 Tarih: 08.07.2009 13:16
İstanbul Caz Festivali’nde; Peter Cincotti

İstinye Park
14.7.2009, 22.00

Peter Cincotti piyano, vokal
Daniel Mintseris - tuşlu çalgılar, geri vocal
Charles Norris III - davul
Peter Rodriguez - bas, geri vokal

Hayran kitlesi gün geçtikçe artan vokalist, piyanist ve şarkı yazarı Peter Cincotti pop, rock, blues, funk ve caz sularında korkmaksızın dolaşıyor. New York Times’a göre “yeni neslin gelecek vaat eden en iyi vokalist ve piyanistlerinden” Peter Cincotti’nin kariyeri 2000 yılında Montreux Caz Festivali’nde kazandığı birincilik ödülü ile uluslararası alanda da parladı. Genç yetenek, henüz 19 yaşındayken tamamladığı ilk albümü On the Moon ile Billboard’un caz kategorisinde ikinci sıraya kadar tırmandı. Hem bestelerini hem de sözlerini baştan sona kendi yazdığı ve prodüktörlüğünü Grammy ödüllü ünlü David Foster’ın üstlendiği son albümü East of Angel Town, dokuz yaşından beri müzikle haşır neşir olan Cincotti’nin piyanist ve vokalist olarak eşsiz yeteneğini gözler önüne serdi. 26 yaşındaki karizmatik Amerikalı müzisyen, hayat dolu, enerjik, canlı ve çok katmanlı, baştan çıkarıcı sesinin yanı sıra etkileyici sahne performansıyla da dikkat çekiyor.
sevil1903 Tarih: 08.07.2009 13:12
İstanbul Caz Festivali’nde; SMV

Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi
8.7.2009, 21.00

Stanley Clarke bas gitar
Marcus Mıller bas gitar
Vıctor Wooten bas gitar
Federico Gonzalez Pena tuşlu çalgılar
Derico Watson davul

Bas gitar hayranlarının yıllardır bir araya gelmesini beklediği üç dev isimden oluşan SMV, ses skalasının en pes tonlarını caz, funk, ambient ve klasik müziğin geniş yelpazesinde birleştiriyor. Clarke, Miller ve Wooten’ın Ocak 2008′de SMV adı altında yayımlanan Thunder albümü, üçlünün ortak çalışmalarının ilk meyvesi. Yaşayan efsane Stanley Clarke, 1973′te çıkardığı ilk albümü Children of Forever ve “bas gitarın milli marşı” olarak nitelendirilen School Days’den bu yana, adı enstrümanıyla anılan ender müzisyenlerden. Caz Festivali kapsamında daha önce de birkaç kez sahneye çıkan Grammy ödüllü Marcus Miller, piyano, org, klarnet, saksofon ve en sonunda ustalaştığı bas gitarla on üç yaşından bu yana müzik dünyasının en önemli adlarından biri sayılıyor. Bela Fleck ile kurduğu Fleckstones ile tanınan ve Mike Stern, Chick Corea gibi isimlerin vazgeçemedikleri basçısı Victor Wooten ise altı albümle kariyerini taçlandırdı.
sevil1903 Tarih: 07.07.2009 17:14
Esma Sultan Yalısı
7.7.2009, 22.00

Melody Gardot vokal
Ken Pendergast – bas
Charles Staab – davul
Pat Hughes – trompet
Bryan Rogers – saksofon
Lewis Wright – vibrafon
Stephan Braun – viyolonsel

Müzisyen ve besteci Melody Gardot’nun incelikli, pırıltılı ve sıcak yorumu blues’dan caza, akustik folktan Latin tınılarına geniş bir yelpazede, zarafetle ustalığı buluşturuyor. Geçirdiği ağır trafik kazasının etkilerini hâlâ taşıyan Gardot, Norah Jones ve Madeleine Peyroux’yla kıyaslanan doğal bir müzikaliteye ve ipeksi, çok yönlü bir sese sahip. Stan Getz, Antonio Carlos Jobim, Caetano Veloso gibi Brezilyalı efsanelerden esinlenirken çocukluğunun renkli müzikal anılarını da tutkulu vokallerinde ve şiirsel şarkı sözlerinde öne çıkarıyor. Gece kulüplerinde piyano çalarken caz, folk, rock ve pop etkileriyle yoğrulan henüz yirmili yaşlarındaki Melody Gardot, Joni Mitchell, Eva Cassidy ile Shania Twain’in bir karması olarak övülen Worrisome Heart ve 2009 tarihli ikinci albümü My One And Only Thrill ile BBC’ye göre “keşfedilmesi gereken bir mücevher”.
sevil1903 Tarih: 06.07.2009 09:14
Cemal Reşit Rey Konser Salonu
13.7.2009, 19.00Brad Mehldau piyano
Larry Grenadıer bas
Jeff Ballard davul

Yaratıcı, maceraperest, uçucu, beklenmedik renk patlamalarıyla bezeli, neredeyse ruhani… Rock, caz ve klasik müziği bestelerinde benzersiz bir biçimde birleştiren, Beatles ve Radiohead gibi standart dışı kaynakları repertuarında bulunduran, “1960′lardan bu yana gelmiş geçmiş en yaratıcı caz piyanisti” Brad Mehldau’ya basta Larry Grenadier ve davulda Jeff Ballard eşlik edecek. Brad Mehldau Trio, dinleyenleri “küçük bir serüvene çıkaracak ve onların hayatlarını değiştirmek için çalacak”. İlk albümünü 1995′te çıkaran Brad Mehldau, piyano çalmaya klasik müzik ile başladı. Ancak zamanla caza yöneldi ve Charlie Haden, Lee Konitz, Joshua Redman, Charles Lloyd, Wayne Shorter, John Scofield gibi birçok ünlü caz müzisyeniyle çalmanın yanı sıra solo çalışmalar da yürüttü. Özellikle beş albümlük The Art of the Trio serisiyle uluslararası ününü perçinleyen Mehldau, 2003′te yine Caz Festivali kapsamında İstanbul’da izleyiciyle buluşmuştu.
sevil1903 Tarih: 06.07.2009 09:13
İstanbul Caz Festivali’nde, Emiliana Torrini


İstanbul Modern
15.7.2009,

Emiliana Torrini - vokal
Siggi Baldursson - davul
Simon Byrt - tuşlu çalgılar
Cameron Miller - gitar, bas gitar
Ian Kellett - gitarlar

Çocuksu ve oyuncaklı bir masumiyetten akustik folk esintileri taşıyan ezgileriyle özlemi, yalnızlığı, yeni ufukları ve delice âşık olmayı anlatan şarkılarını heyecan verici, melankolik sesiyle söylüyor ozan-şarkıcı Emiliana Torrini. İlk albümü Love in the Time of Science, 2005 tarihli Fisherman’s Woman ve son çalışması Me and Armini ile sesini geniş kitlelere duyuran Emiliana Torrini, “Yüzüklerin Efendisi: İki Kule” filminin bitiş jeneriği sırasında çalan “Gollum’s Song” ile dünya çapında tanındı. Bugüne kadar Gus Gus ve Thievery Corporation gibi isimlerle de ortak çalışmalar yapan İzlandalı müzisyen, Kylie Minogue’u listelerde bir numaraya yükselten “Slow” şarkısının da bestecilerinden. Festivalin “Yeni Ozanlar” serisi daha önceki yıllarda Rufus Wainwright, Antony and the Johnsons, Blonde Redhead, CocoRosie ve Kings of Convenience gibi yıldızları ağırlamıştı.
sevil1903 Tarih: 04.07.2009 11:36
Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi


George Benson vokal
Stanley F. Banks bas gitar
Janey Clewer Gaitsch vokal
Michael Phillip O’Neill gitar
Randy Barry Waldman şef, piyano
Rex Thomas Hall Jr. tuşlu çalgılar
Teddy Cambell davul

İki efsane bir araya geliyor; caz, R&B ve fusion türlerinin en saygın yorumcu ve gitaristlerinden George Benson, tüm zamanların en sevilen vokalistlerinden Nat “King” Cole’un eşsiz mirasıyla buluşuyor; üstelik altı kişilik vokal grubu ve ona eşlik eden Philharmonia İstanbul orkestrasıyla birlikte. Nat King Cole’un “Mona Lisa”, “Stardust”, “Route 66″, “Nature Boy”, “Unforgettable” gibi klasik hitlerine yeniden hayat veren Benson, “Give Me the Night”, “Breezin’”, “On Broadway” gibi en sevilen şarkılarını da seslendiriyor. Elli yılı aşkın süredir caz, R&B, soul ve hatta pop gibi farklı türlerde altmıştan fazla albümü yayımlanan George Benson, caz gitarında ustalığının yanında etkileyici vokal tekniğiyle de tanınıyor. Wes Montgomery, Ron Carter, Joshue Redman, Christian McBride, Al Jarreau ile ortak çalışmalar yapan Benson, on Grammy de dahil olmak üzere çok sayıda ödüle layık görüldü.