Kısa mesaj günümüzde özellikle genç kullanıcıların vazgeçemedikleri bir özellik. Fakat bir de şu 160 karakter sınırı olmasa... Sırf bu yüzden pek çok kullanıcı kısaltmalar kullanmak zorunda kalıyor. Ama neden kısa mesaj 160 karakter ile sınırlı? Niye 150 veya 200 değil de 160? Bunun sebebinin teknik bir zorunluluk ile ilgili olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat işin gerçeği bu 160 karakter sınırının herhangi bir teknik sebebi yok. Bunun tüm suçlusu Friedham Hillebrand adlı bir Alman.

1985 yılında iletişim araştırmacısı olan Friedham Hillebrand ve bir kaç meslektaşının önemli bir görevi vardı. Görevleri taşınabilir telefonların görüntüleyebilecekleri metin tabanlı mesajlar ile ilgili standartları oluşturmaktı. Hillebrand bir mesajın en fazla kaç karakter içerebileceğine karar vermeliydi. Daktilosunun başına oturdu ve yazmaya başladı. İnsanların bir kısa mesajda yazmaları muhtemel rastgele notlar ve sorular yazarak bütün bir kağıdı doldurdu. Sonra bu notların hepsini okudu. Görünüşe göre 160 karakter her kullanıcı için fazlasıyla yeterli olacaktı ve o günden sonra 160 karakter standart olarak kabul edildi.

İşte 160 karakter ile sınırlı kısa mesajın kısa tarihi.Hürriyet

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 398
favori
like
share
Cosa Nostra Tarih: 08.05.2009 00:14
benim kardeşim rtık telefona bakmadan mesaj yazıyo mümkünse karakter sayısını biraz daha indirsinlerde bizde rahat edelim
Şayeste Tarih: 07.05.2009 13:50
Gerçekten ilginçmiş..
Hiç düşünmemiştim de..
Zamane gençleri durumu çok abartıyor..
Hem de o 160 karaktere sığdıramadıklarını anlamsız kısaltmalarla anlatmaya çalışıyorlar