Uzun süre çalışanlar uyuyamıyor
Çalışma düzeni uykuyu nasıl etkiliyor?Almanya'da yapılan bir araştırma, uzun süre çalışanların uyumakta zorluk çektiklerini ortaya koydu.

Dortmund kentindeki "Bundesanstalt für Arbeitsschutz und Arbeitsmedizin" adlı kurum tarafından 50 binden fazla kişi arasında yapılan araştırmanın sonuçlarına göre haftada 60 saatten fazla çalışan insanların dörtte biri, normal 35 ile 44 saat arasında çalışanların da beşte biri uyumakta zorluk çekiyor.

Uzun süreli çalışanların daha yoğun şekilde de sırt ağrıları çektiği ve bu kişilerde daha fazla kalp rahatsızlıklarının ortaya çıktığı belirtildi.

Vardiyalı çalışanlarda ya da çalışma saatleri değişen insanlarda, hafta sonlarında çalışan ve çalışma saatlerinin kötü planlandığı insanlarda da daha yoğun şekilde sağlık sorunlarının ortaya çıktığı kaydedildi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 435
favori
like
share
Cosa Nostra Tarih: 07.05.2009 23:59
evet bu problemi bende uzun bi süre yaşamıştım maalesef ülkemizin şartları çok ağır ve benim çalıştığım sektör dünya standartlarını yakalayamamış durumda
hOney Tarih: 07.05.2009 21:54
dogrudur.. cok calisan ve az uyuyan daha dogrusu uyku tutmadigi icin uyuyamayan insanlari cok taniyorum, bunlarin bir cogu ögretmen hatta..
Ögretmenler genelde 50-60 saat arasi calisir haftada. Okul disinda da ders hazirladiklari icin,
bu isi uzun süre yapan insanlar maleseff uyku sorunu yasiyorlar, genelde 4 saat anca uyuyorlar.

Almanya'nin havasindan midir suyundan midir anlamadim ya, yaslisi genci hepsi cürük anacim