ine yollarda ressam… Uzaktan gelen bir ezginin peşinde bu hafta… Batı Akdeniz Bölgesinin en görkemli iline, Burdur’a gidiyoruz… Doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleriyle ünlü ilimizde, efsanelerin, el sanatlarının, tarihin izini süreceğiz.
Burdur’da bizi doğal güzellikler karşılıyor. Yeşil bir doğa, göller ve tertemiz bir hava…
Burdur’daki el sanatlarının başında dokumacılık geliyor. Buradaki en eski el sanatlarından birisidir dokumacılık. 1950 yıllarına kadar ilin önemli bir geçim kaynağı olan Burdur Alaca dokumaları, şimdiler de çok fazla ilgi görmüyor.
Burdur’da yolda karşılaştığımız doğal güzellikler ve bozulmamış yerler tarihin derinliğine işaret ediyor, tarih kokuyor hava… Tarihe doğru yaptığımız yolculuğun ilk durağı İnsuyu mağarası… Burdur, Mandıra köyünde bulunan mağara derin bir sessizlikle karşılıyor ressamı. İnsuyu mağarasında etrafımızı kuşatan huzurla yönümüzü Sagalassos Antik kentine çeviriyoruz. Beyaz sütunlar, yıkık duvarlar, kırılmış figürler, çok eskilerden kalma tarihi izler… Sagalassos Büyük İskender’e ağıt yakıyor sanki…
Burdur yöre mutfağı, Anadolu’nun birçok yerinde olduğu gibi, civar illerle ortak yemeklere sahip. Ancak bu ortak yemeklerin arasında Burdur Şiş olarak bilinen kebap çeşidi, yöreye özgü olmasından dolayı öne çıkıyor. Güneşin İzinde Burdur bölümünün yemek durağında, Burdur Şiş’in, Burdur Ceviz Ezmesi’nin ve tahinli haşhaşlı Burdur pidesinin yapımına tanık oluyoruz.

Ressamın Burdur yolculuğuna fotoğraf sanatçısı İbrahim Demirel de eşlik ediyor. Ahmet Güneştekin ve İbrahim Demirel’in eserleri, 81 il, 81 sanatçı, 81 sergi projesinin Burdur ayağı için, Burdur Müzesi’nin bahçesinde izleyicisiyle buluşuyor.
Burdur’daki tarihi konak ve evler, bütün ihtişamlarıyla günümüze kadar gelmişler. Bunlardan en önemlilerinden birine, Bakibey Konağı’na misafir gidiyoruz. Burdur merkez Değirmenler Mahallesi, Divanbaba Caddesinde bulunan Bakibey konağı 17.yy Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerinden.
Burdur Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir atölyede dünya kalitesinde keman, viyolonsel, kontrbas imal eden ve tamamını yurtdışına satan iki zanaatkarın, iki kardeşin hikayesini dinlemek için Güneşin İzinde Burdur bölümünü sakın kaçırmayın…
Ahmet Güneştekin’in genel yönetmenliği, Cem Yaz’ın yönetmenliği ve Ferzende Kaya’nın metinleri eşliğinde izleyeceğiniz Güneşin İzinde Burdur Bölümü, Tekelioğlu destanıyla hiç unutamayacağınız bir efsane yolculuğuna çıkaracak sizi.
Güneşin İzinde Türkiye’nin ekranı TRT’de.
Yayın Günü: 09 Mayıs Cumartesi
Yayın Kanalı: TRT 2
Yayın Saati: 17:05

Beğeniler: 3
Favoriler: 1
İzlenmeler: 501
favori
like
share