Hastalığın ilk veya akut döneminde hezeyanlar ve halüsinasyonlar gibi şiddetli psikotik belirtiler görülür. Halüsinasyon, diğer insanların hissedemediği şeyler duymaya, görmeye ve hissetmeye verilen addır. Olmayan nesneler, objeler görme, kokular duyma gibi... Hezeyanlar ise, başkaları için uygunsuz ya da olanaksız görünen, doğru olmayan tuhaf fikirlerdir. Birinin hastanın düşüncelerini kontrol ettiği veya hastayı sürekli olarak izlediği şeklinde bir inanç gibi...
Akut dönemi belirtilerin yatıştığı dönem izler.

Şizofreni hastalarında depresyon belirtileri sık görülür. Hastalarda bellek, problem çözümü ve planlama gibi düşünce süreçleriyle ilgili bozukluklar da ortaya çıkabilir. Şizofreni hastalarının büyük bölümü üretken bir yaşam süremez ve yalnızca yüzde 20si, genellikle az beceri gerektiren işlerde çalışır.
Şizofreni tedavisinin temelini antipsikotik grubu ilaç tedavisi oluşturur.
Bir psikiyatri uzmanının kontrolünde uzun süreli ilaç tedavileriyle hastalar günlük yaşantılarına dönebilirler. Tedavide, ilaçlara ek olarak destekleyici ve bilgilendirici bireysel, grup ve aile tedavilerinin uygulanması da önemli yararlar sağlar.

Şizofreni epilepsi, Multipl Skleroz gibi bir beyin hastalığıdır.
Bütün kronik hastalıklar (Şeker hastalığı, astım, romatizma...) gibi alevlenme ve yatışma dönemleri gösterir.
Tedavi edilebilir bir hastalık olmakla beraber zaman zaman alevlenme dönemleri olabilir, hastaların önemli bir kısmında hastalık tamamen ortadan kalkmayabilir.
Bu ciddi hastalık yeryüzündeki her yüz kişiden birini etkiliyor. Dünyada 60 milyon, Türkiyede ise 600 bin şizofreni hastası bulunuyor.
Hastalık genellikle 15-25 yaş aralarında başlamakla beraber orta yaşlarda başlaması da mümkündür. Hastalık ne kadar erken yaşlarda başlarsa kişilik üzerindeki hasar o kadar fazla olur ve normal bir yaşam sürme şansı azalır.
ŞİZOFRENİ NE DEĞİLDİR?
Şizofreni kişilik bölünmesi demek değildir.
Şizofreni hastaları nadiren çevreye zarar verir.
Şizofreni kelimesi, bir konuda farklı ya da zıt duygular taşımak şeklinde hatalı olarak kullanılır. Bu insan doğasında bulunan bir özelliktir.
Şizofreni erken bunama değildir.
Aşı gibi yollarla korunmanın mümkün olduğu bir hastalık değildir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 499
favori
like
share
CAKIR1917 Tarih: 14.05.2005 15:06
verdiğin bilgiler için sağol


EMEĞE SAYGI:
NiSaN Tarih: 05.05.2005 08:02
bir iki kere bende şizofren hastasıyla karşılaştım. biriyle arkadaşım evlenmişti. Böyle biriyle yaşamanın ne kadar zor olduğunu onda gördüm. Allah hepimizi hem bu tip bir hastalıktan hemde bu tip insanlarla yaşamak zorunda kalmaktan korusun. Paylaşımın için saol arkadaşım...
keto_41 Tarih: 04.05.2005 19:08
:20:cok ögrenecekleriniz var mis cok sagol