Osmanlı Mehterhanesinde Çalınan Sazlar - Osmanlı Mehterhanesi

Osmanlı Mehterhanesinde Çalınan Sazlar Şu Gruplarda Toplanabilir.

Nefesli Sazlar


Kaba zurna, Cura zurna , Boru , Mehter düdüğü , Klarnet


Vurmalı Sazlar


Kös , Davul , Nakkare , Tabılbaz , Def


Ziller - Çıngıraklar


Zil , Çoğan


Mehter takımları kendi bünyelerinde bölüklere ayrılırdı. Bölüklerin sayısı çalınan sazların çeşitleri kadardı. Bölüklerin bir bölükbaşısı vardı
Zurnazenler Bölüğü : Başında zurnazen denilen bölük ağası bulunurdu ki aynı zamanda mehterbaşı hüvviyetini de taşırdı. Bölüğün diğer efradına zurnacı veya zurnazen adı verilirdi. Bunlar er rütbesinde bulunurlardı. Zurnazenler başlarına mor kavuk, üzerine beyaz destar, beyaz entari, belinde kuşak, kırmızı şalvar, sarı yemeni ve kırmızı biniş giyerlerdi.


Boruzenler Bölüğü


Nakkarezenler Bölüğü


Zilzenler Bölüğü


Davulcular Bölüğü


Kös Bölüğü


Çoğan Bölüğü


Mehterhanenin diğer bölüklerini oluştururlardı.
Zurna, Mehter takımının en başta gelen temel sazıdır. Bütün musikiyi tek başına yalnız zurna çalabilir. Sesi renkli, canlı, pastoral, heybetli duygulu ve oynaktır. Sesten sese kayışlar, kısa ve keskin sesler elde edilebilir. Türk musikisi sazları arasında en yüksek icra sanatına elverişli bu sazın, zurnazenbaşı İbrahim Ağa ve Edirneli Daği Ahmed Çelebi gibi isimleri günümüze dek ulaşan çok değerli virtüozları yetişmiştir. Ayrıca Osmanlı paşaları arasında zurnazen Mustafa paşa gibi büyük bir zurna üstadı da bulunmaktadır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 561
favori
like
share