İnsanın duyguları şiddetlendiğinde (yoğunlaştığında) önünü almak zordur. Hele bir de bu şiddetli duygu aksiyona dönüşmüşse, sonuna kadar gitmekten kendini alamaz insan. Ömer Baldık'ın kaleminden öfke kontrol yazısı..Aslında “psikoloji böyle söylüyor” demeye gerek yok, herkes kendinden de bilir bunu. İnsanın duyguları şiddetlendiğinde (yoğunlaştığında) önünü almak zordur. Hele bir de bu şiddetli duygu aksiyona dönüşmüşse, sonuna kadar gitmekten kendini alamaz insan.

Öfke böyledir sözgelimi, ve sonu katle kadar varabilecek bir duygudur öfke. Eskiler “öfkeyle kalkan zararla oturur” demişler.
Zira bu duygunun kılavuzluğunda hareket edildiğinde içte kabaran öfke, yanardağın gökyüzüne kustuğu lavlar gibi, karşı tarafa aktarılmadıkça bünye sakinleşmez. Deprem gibi kısa süreli, ama o süre içinde son derece de belirleyicidir. Yapılacak eylemlerin sonunun nereye gideceği hesap edilemez o yüzden.

Bu duyguya kendisini kaptırmış, başka bir deyişle öfkesini dış dünyada deşarj edebileceği bir kanal bulmuş bir insanın, şu halde, öfkesini zapturapt altına alması akıntıya karşı koymak kadar zordur. Gelgelelim, Hz. Ali’nin bir kafirle başından geçen meşhur vakıa, bize bunun tam zıddı bir fotoğraf sunar. O vakıada Hz. Ali ile bir kafir cenk halindeyken, Hz. Ali kafiri alt eder.
Ve tam kılıcıyla son darbeyi indirecekken, ani bir reaksiyonla karşılaşır: Kafir yüzüne tükürür. Bunun üzerine Hz. Ali de müthiş bir refleks göstererek, onu öldürmekten vazgeçer. Hz. Ali’nin kendisini öldürmeme gerekçesini öğrenen kafirin ise, hemen oracıkta Müslüman olduğunu hepimiz biliyoruz.

Hz. Ali’nin o andaki gerekçesi, daha önce Allah için öfkelenmişken, yüzüne tükürülmesinden sonra araya nefsinin girmesiydi. Açıkçası, Hz. Ali hasmının son andaki reaksiyonundan sonra, Allah için olan öfkesinin yerini kendi öfkesinin almasından ve öylece kılıcı indirmekten sakınmıştı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5736
favori
like
share
pikaro Tarih: 17.05.2009 00:33
teşekkürler öfkeyle kalkan zararla oturur
uCuRuM ciCegi Tarih: 08.05.2009 04:26
eger o buyuk olmayann seylerin cikaracagi sorunlar buyukse ve bunu bile bile yapiliyosa biseyler ozaman sinirlenmek normaldir sanki
hakadak Tarih: 08.05.2009 04:23
ama bazı şeylerde kızıp sinirlenmenize neden olacak kadar büyük olmayabilir.
uCuRuM ciCegi Tarih: 08.05.2009 04:22
Cok dinlemis ve hep ayni noktaya gelinmisse dinlemesininde bi manasi yok diye dusunuyorum
hakadak Tarih: 08.05.2009 04:21
her zamanda sakin olmak mümkün olmuyor.

kızıp sinirlenmeden önce karşındakinide dinlemek laızm bazen.
uCuRuM ciCegi Tarih: 08.05.2009 04:20
oyledir tabide bi laf vardir Ofkeyle kalkan zararla oturur sakin olmak lazim elden geldigince
hakadak Tarih: 08.05.2009 04:18
sinirlenince insanın gözü birşey görmüyyor malesef