margos antlaşması kimler arasında yapıldı - margos barışının maddeleri - margos antlaşması maddeleri - margos anlaşması nerede yapıldı
MARGOS ANTLAŞMASI (434) Margos Kalesi'nin tam karşısında ve Tuna'nın kuzey kıyısında bulunan Konstantina surları önünde yapıldığı için bu anlaşmaya Konstantia Barışı da denilmektedir.

Bizans elçileri, Margos Kalesi önünde Attila tarafından at üzrinde karşılandı.Attila, isteklerini barış şartı olarak yazdırdı.Margos Barış Antlaşması'nın başlıca maddeleri şunlardır :
- Hunlarca esir edilmiş Romalılar ile çeşitli nedenlerle ülkelerini terk eden Hunlar, Doğu Roma Devleti'ne kabul edilmeyecekler. - Romalı mülteciler ve esirlerin her biri için Avrupa Hunlarına sekiz altın fidye ödenecektir. - Romalılar, Hunların hakimiyeti altında olan kavimlerle işbirliği yapmayacaktır. - Ticaret yapmak için eşit şartlar altında bir araya gelinecek, ticari faaliyetler belirli sınır kasabalarında devam edecektir. - Yapılan antlaşma devamlı olacak ve antlaşmaya her iki taraf da uyacaktır. - Romalılar tarafından Avrupa Hun Devleti'ne, ödenen vergi 300 altın libre yerine 700 altın libre olacaktır.

Doğu Roma imparatoru İkinci Theodosios bu şartları aynen kabul etmek zorunda kaldı. Bunun üzerine Doğu Roma kendilerine sığınan Hunları iade etti.iade edilen Hunlar, kaçmaları dolayısıyla vatana ihanet ettikleri düşüncesiyle Attila tarafından cezalandırıldı.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 15809
favori
like
share
gs2344 Tarih: 20.03.2013 21:46
Süper
Yunus0203 Tarih: 23.02.2012 19:54
Teşekkürler...