Çalışmalar bazı vitaminlerin eksikliğinin insanlarda duygu durumunu etkilediğini ortaya çıkardı. Araştırmalara göre, Tiamin, Folik asit, Vitamin B6, Vitamin Bi2 eksikliği depresyona neden oluyor.
Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan, "SB Diyalog" dergisinde yer alan habere göre, Omega-3 yağ asitleri eksikliği de depresyona ve duygu durum dalgalanmalarına yol açıyor. Harvardlı psikiyatristler, manik depresyonlu hastaların Omega-3 yağ asitlerinden zengin beslendiğinde daha uzun süre remisyonda kaldığını tespit etti. Duygu durumu ile yiyecekler arasındaki ilişkiyi İlk olarak, "Managing Your Mind and Mood Through Food" kitabının yazarı Ludith Wurtman popülarize etti. Wurtman, çok basitçe, sadece karbonhidratlardan oluşan ayrı öğünlerle gerilim ve stresin önlenebileceğini ileri sürüyor ve zihinsel keskinliği artırmak için de protein yemeyi tavsiye ediyor. Son zamanlarda çikolatanın da duygu durumu ile sıkı ilişkisi olduğu ortaya atıldı. Çikolatanın adet görmek üzere olan kadınları neşelendirdiği çeşitli çalışmalarla desteklendi. Bu konuda şöyle bir teori bile üretildi:

"Çikolatanın içindeki kimyasal maddeler adet dönemindeki hormonal değişimleri dengeliyor".

Dergide yer alan habere göre bu konudaki tartışmalar uzayacağa benziyor. "En iyisi ne yediğiniz kadar, kimlerle yediğinize, nasıl yediğinize, nasıl bir duygu ile yediğinize dikkat edin" uyarısı yapan uzmanlar, "Haftada iki öğün de olsa balık yemeyi, her fırsatta yeşil meyve ve sebze yemeyi, ikram edilen çikolataları geri çevirmeden almayı kural haline getirin" dediler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 698
favori
like
share
CAKIR1917 Tarih: 14.05.2005 14:59
regi faydasıda varmış ha bunu bilmiyordum fakat çukulatanın mutlu eddini biliyordum


EMEĞE SAYGI:
Poseidon Tarih: 05.05.2005 17:27
çikolatanın mutlu ettiğini biliyodum ama regl faydası olduğunu bilmiyodum
NiSaN Tarih: 05.05.2005 09:21
Çikolatanın da çok faydalı olduğu bir yer var işte. mutsuz olduğum zamanlarda çikolata yemeye özen gösteririm zaten...
keto_41 Tarih: 04.05.2005 19:01
bu habere cok sevindim tsk ler ederim ellerinize saglik
kurtjara Tarih: 03.05.2005 14:33
çikolata yemek insana az çok olsada mutluluk hissi vermiyor değil,haber için teşekkürler