İzmir'de Kültür Sanat

İzmir -

İZMİR (A.A) - 21.05.2009 - İzmir'de kültür sanat etkinlikleri farklı salonlarda devam ederken İzmir Sanat ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, bu hafta verecekleri konserle sezonu kapatıyor.
İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO), yarın akşam Gençlik ve Spor Bayramı Özel Konseri ile dinleyicinin karşısında olacak.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde şef Ender Sakpınar'ın yöneteceği konserin solistliklerini piyanoda Kemal Cem Yılmaz, viyolonselde Benyamin Sönmez üstlenecek.

Konserde Lizst'in 1 No'lu piyano konçertosu ile Dvorak'ın viyolonsel konçertosu seslendirilecek.

İZDOB İSPANYA YOLCUSU

İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), bu hafta Verdi'nin "Othello" balesini iki kez İzmirli sanatseverler için sahneledikten sonra 25 Mayıs Pazartesi günü 1 haftalık İspanya turnesi için kentten ayrılacak.

İzmir'de 9 Mayısta Ruperto Chapi'nin İspanyol şair ve asker Garcilaso de La Vega için yazdığı "La Muerta di Garcilaso" (Garcilaso'nun Ölümü) adlı operanın dünya prömiyerini yaparak bir ilke imza atan İZDOB, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve operaya konu olan De La Vega'nın adını taşıyan vakfın desteğiyle İspanya'nın Toledo kentinde "La Muerta di Garcilaso"yu üç kez sahneleyecek.

120 kişilik İZDOB ekibi, 28, 29 ve 30 Mayısta Toledo'nun ünlü "Teatro de Rojas" tiyatrosunda operayı sahneleyecek.

İZDOB sanatçıları, 31 Mayıs akşamı, Toledo Kent Meydanı'nda Türk bestecilerin eserlerinden örnekler sunacakları "Türk Bestecileri" konseri verecek.

İZMİR SANAT, FERHAN ŞENSOY'U AĞIRLIYOR

İzmir Sanat, bu hafta tiyatronun önemli isimlerinden Ferhan Şensoy'u "Fername" adlı oyunuyla ağırlayacak.

Ferhan Şensoy, 23 Mayıs Cumartesi ve 24 Mayıs Pazar günleri "Fername"yi iki kez izleyiciyle buluşturacak.

Şensoy, kaleme aldığı 51. oyununda, iki perdede sanat yaşamını, teknoloji çağında insanın yitirdiklerini, düzenden yana şikayetlerini kimi zaman neşeli, kimi zaman kederli ama tempo hiç düşmeden anlatıyor.

Sanatseverler, İzmir Sanat'ta bu hafta Şensoy'u izlemenin yanı sıra sezonun kapanış konserini de dinleyebilecek.

İzmir Sanat Büyük Salon'da 27 Mayıs Çarşamba günü yapılacak "Back to My Love-Klasik Caz Şarkıları" konserinde sanatseverler Yıldız İbrahimova'yı dinleme olanağı bulacak.

İbrahimova'ya piyanoda Jivko Petrov, vurmalı sazlarda Hristo Yotsov ve basta Veselin Veselinov eşlik edecek.

KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSUNUN SON KONSERİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, bu akşam Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Adnan Saygun Salonu'nda sezonun son konserini verecek.

Şef Hayati Çiftçi yönetimindeki konserde Derya Gönüldaş ve Yavuz Karabulut solist olarak seyirciyle buluşacak.

Dede Efendi'nin Hicaz Yürük Semai'si ile başlayacak konserin ilk bölümünde solistler klasik Türk müziğinin seçkin eserlerini seslendirecek, ikinci bölümde ise koro gerdaniye köçekçelerle seyirciye bu sezon için veda edecek.

SERGİLER, ETKİNLİKLER

İzmir Fransız Kültür Merkezi'nde "Le Corbusier İzmir'de: 1948 Yılı Şehir Projesi" konulu sergi devam ediyor.

Sergi, 1939–1949 yıllarında İzmir yetkililerinin isteği üzerine şehrin mimari yapılanması konusunda projeler hazırlayan Fransız avangart mimar Le Corbusier'nin (1887-1965) eserlerinden oluşuyor. Sergide Strasburg'da bulunan Le Corbusier Vakfı'nda korunan, 1939–1949 yıllarına ait olmak üzere, tümü orijinal, hiçbiri yayınlanmamış 26 çizimin yanı sıra İzmir Belediyesi ile yazışmalar, fotoğraflar yer alıyor.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin EÜ Kampüs Kültür Merkezi'nde açtığı "Kadrajda Akademik Yüzler" başlıklı fotoğraf sergisi bu hafta da gezilebilecek.

Köy Enstitülerinin kuruluşunun 69. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Buca Belediyesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitülüleri Derneği iş birliğiyle düzenlenen fotoğraf sergisi, Buca Belediyesi Kültür Sanat Merkezi'nde gezilebilecek.

Konak Belediyesi Alsancak Kültür Merkezi'nde Uyum Grubu'nun karma resim sergisi sanatseverlerce gezilebilecek.

Ressam Tuğrul Tabakoğlu'nun kişisel resim sergisi, Balçova Belediyesi Kültür Evi'nde sanatseverlerle buluşuyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü son sınıf öğrencilerinin mezuniyet çalışmalarının yer aldığı "açık alan" sergisi, Soyer Kültür Sanat Fabrikası Nurten Soyer Sergi Salonu'nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

İzmir Metrosu, işletime başlamasının 9. yılını çeşitli etkinliklerle kutlayacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi önderliğinde, bugünden itibaren bir hafta boyunca metro istasyonları çeşitli sergi ve mini konserlere ev sahipliği yapacak.

Türkiye'nin ilk sanat örgütü olarak 1909 yılında kurulan, 1973'ten bu yana "Güzel Sanatlar Birliği Resim Derneği" adı altında çalışmalarını sürdüren birlik, yüzüncü kuruluş yılını Türkiye'nin çeşitli illerinde düzenlenen bir dizi sergi, panel ve konferansla kutluyor.

Bursa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde şubat ayında açılan 100.Yıl sergilerinin ilki büyük beğeni kazanan Güzel Sanatlar Birliği, 100. Yıl Sergileri'nin ikinci sergisini, dernek üyesi 32 sanatçının katılımıyla 31 Mayısa kadar Efes Müzesi Hikmet Gürçay Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşturacak.


Kaynak : Anadolu Ajansı

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2261
favori
like
share