MHK Başkanı Çelik: Hakem hataları maçların sonuçlarına tesir etmiştir

Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Sabri Çelik, 30. haftada hakemlerin bu sezonun en düşük not ortalamasını aldığını açıkladı.
Futbol Federasyonu’nun Levent’teki binasında Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Başkanı Mustafa Çulcu, bayan hakem Lale Orta ve FIFA kokartlı hakemlerle basın toplantısı düzenleyen Çelik, FIFA hakemlerinin toplantıda olmasının nedeninin son zamanlarda hakemlere karşı sözlü ve fiziksel saldırıların artması karşısında federasyonun, MHK’nın, TFFHGD’nin ve hakemlerin dimdik ayakta olduğunu göstermek, herkesi etik olmaya ve sağduyuya davet etmek olduğunu söyledi.
Bu hafta Süper Lig maçlarında görev yapan 9 hakemin not ortalamasının 7.50 olduğunu açıklayan Sabri Çelik, "Bu ortalama 30 haftanın en düşük notudur ve en başarısız haftasıdır. 16 yardımcı hakemin not ortalaması ise 7.82’dir. Hakemlerimiz gibi yardımcı hakemlerimiz de en düşük ortalamaya bu hafta sahip olmuştur" dedi.

[COLOR=orangered]Haftanın hakemlerinin notları açıklandı...

Birinci Süper Futbol Ligi’nde 30. hafta karşılaşmalarında düdük çalan hakemlerin notları açıklanırken, şampiyonluk yarışında kader maçlarından biri olarak gösterilen Fenerbahçe-Trabzonspor mücadelesini yöneten Cem Papila, gözlemcisi Yavuz Karaozan’dan 6.7 puanla haftanın ikinci en düşük notunu aldı.
Futbol Federasyonu, 30. haftada maç yöneten hakemlerin gözlemcilerinden aldıkları notları açıklarken, haftanın en yüksek notunu Çaykur Rizespor-Beşiktaş maçını yöneten İsmet Arzuman 8.7 ile aldı. En düşük not ise 5.8 puanla Konyaspor-Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor karşılaşmasının hakemi Tolga Özkalfa’nın oldu.
Ligin 30. haftasında hakemlerin gözlemcilerinden aldığı notlar şöyle:
Çaykur Rizespor-Beşiktaş: (Gözlemci: Yusuf Yaylı).
Hakem: İsmet Arzuman 8.7, 1. Yardımcı Hakem: Birol Budan: 8.3, 2.
Yardımcı Hakem: İbrahim Albayrak 8.5.
İstanbulspor-Gaziantepspor: (Gözlemci: Necdet Erdilek).
Hakem: Selçuk Dereli 7.0, 1. Yardımcı Hakem: Serdar Akçer 8.6, 2.
Yardımcı Hakem: Ö.Fatih Kalaycı: 6.5.
Kayserispor-Denizlispor: (Gözlemci: İbrahim Aksoy).
Hakem: Metin Tokat 8.2, 1. Yardımcı Hakem: Ufuk Şepik 8.1, 2.
Yardımcı Hakem: Mehmet Kısal: 8.0.
Samsunspor-Sakaryaspor: (Gözlemci: Hasan Ceylan).
Hakem: Fırat Aydınus 7.3, 1. Yardımcı Hakem: Orkun Aktaş 7.6, 2.
Yardımcı Hakem: Mesut Doğukan 7.4.
Akçaabat Sebatspor-Gençlerbirliği: (Gözlemci: Yahya Diker).
Hakem: Oktay Demiray 8.0, 1. Yardımcı Hakem: Arif Sucuoğlu 8.1, 2.
Yardımcı Hakem: Harun Taş 8.0.
Ankaragücü-Diyarbakırspor: (Gözlemci: Sebahattin Şahin).
Hakem: Bülent Demirlek 8.5, 1. Yardımcı Hakem: Bülent Gökçü 8.8, 2. Yardımcı Hakem: Serkan Ok 8.5.
Fenerbahçe-Trabzonspor: (Gözlemci: Yavuz Karaozan).
Hakem: Cem Papila 6.7, 1. Yardımcı Hakem: Adil Sinem 7.3, 2.
Yardımcı Hakem: Serkan Gençerler 6.5.
Konyaspor-Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor: (Gözlemci: Halit Gerçekler).
Hakem: Tolga Özkalfa 5.8, 1. Yardımcı Hakem: Ömer Faruk Yeşil 6.0, 2. Yardımcı Hakem: Serhan Malkoç 7.9.
Malatyaspor-Galatasaray: (Gözlemci: Ünsal Çimen).
Hakem: Serdar Tatlı 7.3, 1. Yardımcı Hakem: Cemal Gemici 8.6, 2.
Yardımcı Hakem: Muhittin Gürses 8.2.

"HATALAR MAÇLARIN SONUCUNA TESİR ETMİŞTİR"

Sabri Çelik, hakemlerin iyi olduğunu söylediği gibi başarısızlığı da söylemek zorunda olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
"Özellikle bu hafta yaşanan hakem ve yardımcı hakem hataları maçların sonuçlarına tesir etmiştir. Yardımcı hakemlerimizin kendi yetki alanlarının dışına çıkarak oyuna müdahaleleri çok büyük sıkıntı yaratmıştır. Yardımcı hakemlerimizi eleştirirken hakemlerin yaptığı hataları da göz ardı etmek mümkün değildir. 12. kural değerlendirmelerinde yani fauller ve fena hareketleri süzmekte yorum hataları olmuştur." Sezon başından bugüne kadar bu hafta ile 14. haftada hakem hatalarında büyük artış olduğunu vurgulayan Çelik, "Ne tesadüftür ki bu iki hafta müsabakaları öncesinde gündemde MHK’nin geçerliliği ve hukuki durumu birinci sırada tartışılmıştır. Hakem hatalarının tek mazereti olarak bu duruma sığınmak gibi düşüncemiz olamaz. Ancak hakem camiasının ne kadar hassas bir camia olduğunu bir kez daha gündeme getirmek istiyorum. Kişiler ve kurumları daha dikkatli olmaya davet ediyoruz" diye konuştu.
Son 4 haftayı en az hatayla bitirmek istediklerini anlatan Çelik, bunun için yarın akşam İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Trabzon illerinde bulunan MHK üyelerinin, hakem ve yardımcı hakemlerle toplanarak, kurallar ve talimatları yeniden tekrarlayacağını söyledi.

"İKİ HAKEM BARAJIN ALTINDA KALDI"

Toplantıda hakem notlarını da açıklayan Sabri Çelik, en yüksek notu Çaykur Rizespor-Beşiktaş maçının hakemi İsmet Arzuman’ın (8.7)
aldığını kaydetti.
Çelik, bu hafta iki hakemin barajın altında kaldığını ifade ederek, "Fenerbahçe-Trabzonspor maçının hakemi Cem Papila 6.7, Konyaspor-Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor maçının hakemi Tolga Özkalfa ise 5.8 almıştır. 3 yardımcı hakem 6.5 ve altında not aldılar.
İkinci Lig (A) ve (B) kategorisinde düşük not alan hakem bulunmamakta" dedi.
Cem Deda, Hakan Sivriselvi ve Vedat Tan’ın gözlemcilerinden düşük not aldıkları için maç alamadıklarını dile getiren Sabri Çelik, dinlendirme süresi biten Kuddusi Müftüoğlu’nun ise geçen hafta İkinci Lig (A) Kategorisi’nde görev yaptığını kaydetti.

"HAKEMLER SİYAH KIYAFETLE ÇIKACAK"

Sabri Çelik, önümüzdeki hafta hakemlerin maçlara siyah renkli hakem kıyafetleriyle çıkacaklarını belirterek, şöyle konuştu:
"Türkiye’de futbol oynanmaya başladığından beri var olan hakemlik müessesesi, liglerin kurulduğundan bu yana MHK tarafından kurumsal bir profesyonellik anlayışla, mesleki etik ilkeleri ve karşılıklı güven içerisinde yönetilmektedir. Zaman zaman yaşanan tatsız olaylar, hakemlik müessesesi ve hakemlerle ilgili suçlamalara ve spekülasyonlara rağmen MHK saygı sınırları içindeki her türlü eleştiri ve yoruma açık olmuş, bunları hoşgörüyle karşılamıştır.
Ancak liglerde görev yapan hakemlere karşı son haftalarda sözlü ve fiziksel saldırılar ile kamu görevlisi oldukları bilindikleri halde yönettikleri maçtan sonra geceyi nezarette geçirmeler ve geçtiğimiz hafta cumartesi günü doruk noktasına ulaşan İstanbulspor-Gaziantepspor maçındaki olaylar saygı ve hoşgörü sınırlarının çok ötesindedir. Maruz kaldıkları şiddet ve çirkin hareketler hakemlerimizi ve camiamızı derinden yaralamıştır. Önümüzdeki hafta oynanacak tüm maçlara hakemlerimiz siyah renkteki hakem kıyafetleriyle çıkacaktır. Hakemlere yapılan bu hareketleri insani sınırlar içinde kabul etmek mümkün değil. Tüm futbol camiamızı hoşgörü ve sukünete davet ediyoruz. Biraz gayret lütfen." Çelik, FIFA kokartlı bayan hakem Lale Orta’nın, Almanya’da 21 Mayıs’ta bayanlar kupası finalinin ikinci maçını yöneteceğini söyledi.
Çelik, MHK seçiminin iptaliyle ilgili sorular karşısında bu konuyla ilgili hukuki sürecin devam ettiğini söyledi.
Bir gazetecinin, "İstanbulsporlu yöneticiler MHK’nin yasal kimliğini yitirdiği gerekçesiyle bu hafta mahkemeye başvuracaklar. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine, "Türkiye’nin hukuk devleti olduğu aşikar, herkes her yere gidebilir" dedi.
Penaltı ihlalleriyle ilgili bir soru üzerine Çelik, hakemlerin talimatları uyguladığını söyledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 785
favori
like
share
UtkQ Tarih: 02.05.2005 18:15
evet hakemlerin kendine çeki düzen vermesi lazım olmaz böyle :20:
puslukurt Tarih: 02.05.2005 15:42
Bu hakemler artık kendilerine biraz çeki düzen verseler iyi olacaklar. Artık yeter futbolun iyice içine ettiler. :9: