Adana Mersin Kültür Sanat Etkinlikleri Rehberi

Adana -

Adana'da, "Hastane mi Kestane mi?", "Bu da Benim Ailem", "Acaba", "Kurşun Askerin Düşü" ve "Küçük Karabalık" adlı oyunlar sahnelenecek.

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu, sahnesinde 10 Mayısta Haluk Işık'ın yazdığı, Akil Yıldırım'ın yönettiği "Kurşun Askerin Düşü" adlı oyunu beğeniye sunacak.

Çocuklara sevgi ve barışı aşılamayı amaçlayan oyunda, dünyada barış ile sevginin açamayacağı kilit olmadığı mesajı veriliyor.

Aynı sahnede, 12 Mayısta Adana Ticaret Odası Tiyatro Grubu "Hastane mi Kestane mi?", 13 Mayısta Tiyatro Kare "Bu da Benim Ailem", 14 Mayısta ise Dost Oyuncular Tiyatrosu "Acaba" adlı oyunla izleyicinin karşısında olacak.

Adana Devlet Tiyatrosu (ADT) ise Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi'nde yarın Samed Behrengi'nin kitabından Reha Bilgen'in tiyatroya uyarladığı, Şekip Taşpınar'ın yönettiği "Küçük Karabalık" adlı çocuk oyununu seyircileriyle buluşturacak.


[COLOR="orange"]Konser

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Trafik Haftası dolayısıyla yarın ve 9 Mayısta Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda konser verecek.

Şef Emin Güven Yaşlıçam'ın yönetimindeki orkestra, Jiri Barta'nın viyolonseli, Ediz Oytun Yaşlıçam'ın da kemanı eşliğinde, J. Brahms'ın "Keman, Viyolonsel ve Orkestra için Konçerto Op. 102" ve "Trajik Uvertür Op. 81" adlı eserleri ile H. Alfven "Midsommarvaka-İsveç Rapsodisi No. 1" adlı eserlerini seslendirecek.

Aynı salonda 11 Mayısta Çukurova Musiki Derneği, 14 Mayısta ise Öğretmenler Korosu, Türk Sanat Müziği konseri verecek.

Fotoğraf Sanatçısı Haluk Uygur'un önceki 5 kişisel sergisindeki seçme eserler ve fotoğraf atölyesindeki sanatçıların eserlerinden oluşan "Dün, Bugün, Yarın" adlı sergi, Adana Kültür Sanat Merkezi'nde 20 Mayısa kadar gezilebilecek.

Dulda Atölyesi Mustafa Umutlu Grubu'nun karma resim sergisi 10 Mayısa kadar Adana Çimento Sanat Galerisi'nde ziyaret edilebilir.


Mersin

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), Türkiye prömiyerini yaptığı Giuseppe Verdi'nin "Luisa Miller" adlı operasını sahnelemeye devam ediyor.

Rejisörlüğünü Kenan Korbek'in yaptığı 3 perdelik eser, 9 Mayısta Kültür Merkezi'nde yeniden sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

MDOB Müdür ve Sanat Yönetmeni Selman Ada yönetiminde sahnelenen, dekor tasarımı Seyhan Atamer, kostüm tasarımı Çimen Somuncuoğlu, ışık tasarımı Tarık Deniz'e ait eserin koro şefliğini Alexei Vinogradskiy yapıyor.

Eserde, Hasan Berk, Hakan Bölükbaşı, Vladimir Rayevskiy, Sedat Öztoprak, Andrei Yevtuşenko, Işıl Cavga, Bengi İspir Özdülger, Serin Saybaşılı, Ayşe Pınar Balay, Zeynep Tatlıpınar Kağnıcı, Gülden Berber, Nihan Çetin, Hasan Alptekin ve Yusuf Büyükaslan solist sanatçı olarak görev alacak.

MDOB, Hale Kuntay'ın Frank Baum'um hikayesinden Türkçe'ye çevirdiği "Sihirbaz Oz" adlı müzikli çocuk oyununu beğeniye sunmaya devam ediyor.

İki perdelik müzikal oyun, 11 Mayısta Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

MDOB, W. Shakespeare'in ölümsüz eseri "Bir Yaz Gecesi Rüyası" ile G. Bizet'in "Carmen" operasından hareketle baleye uyarlanan "Carmen-Suit" adlı eseri, 12 Mayısta Kültür Merkezi'nde beğeniye sunacak.

Şef Vladimir Lungu yönetiminde sahnelenecek olan ve koro şefliğini Alexei Vinogradski'nin yaptığı birer perdelik iki yapıtın koreografisi ise Nugzar Magahasvili'ye ait.

MDOB, ücretsiz eğitim etkinlikleri kapsamında öğrencilerle buluşmaya devam ediyor.

Şan, piyano resitali ve oda müziğinden oluşan etkinlik çerçevesinde sanatçılar 8 Mayısta Viranşehir 75. Yıl İlköğretim Okulunda, 11 Mayısta Mimar Sinan İlköğretim Okulunda ve 12 Mayısta Mersin Devlet Hastanesinde çocuklarla bir araya gelecek.

Altamira Sanat Galerisi'nde "Sintesi" adıyla açılan Türk-İtalyan Resim Sergisi, 25 Mayısa kadar gezilebilecek.

Kaynak : Anadolu Ajansı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1585
favori
like
share