İstanbul'da kültür - sanat

İstanbul -

İSTANBUL'DA KÜLTÜR SANAT

İSTANBUL (A.A) - 28.05.2009 - Vefatının beşinci yılında musiki ustası Kani Karaca'yı anmak amacıyla 30 Mayısta konser düzenlenecek.
İstanbul'da kültür ve sanat etkinlikleri programları içerisinde konserler dikkat çekiyor.

Ahmet Aslan Studio Live'da, The Rhythm Road grubu Ghetto'da, İncesaz grubu Caddebostan Kültür Merkezi'nde, Volkan Konak Bostancı Kültür Merkezi'nde, Mirkelam Beyoğlu Hayal Kahvesi'nde, Bekir Ünlüater Ümraniye Atakent Kültür Merkezi'nde, Ayan Musiki Topluluğu Sırr-ı Yunus konseriyle Yerebatan Sarnıcı'nda yarın sahne alacak.

Zekai Tunca Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi'nde, İstanbul Sazkar Topluluğu Fasıl Musikisi konseri Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde, Şükriye Tutkun Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde, Eduardo Eguez Akbank Sanat'ta, Kolpa Balans Jolly Joker'da, Soul Stuff Beyoğlu Hayal Kahvesi'nde, Gökhan Gökmen Studio Live'da 30 Mayısta hayranlarıyla buluşacak.

Piyanist Olcay Saral Kartal Sanat Tiyatrosu'nda 31 Mayısta konser verecek.

Vefatının beşinci yılında musiki ustası Kani Karaca'yı anmak amacıyla da Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde Kani Karacının bestelerinin seslendirileceği konser, 30 Mayısta gerçekleştirilecek.

Dünyanın ünlü müzik gruplarından Dream Theater, 4 Haziranda Maçka Küçükçiftlik Park'ta sevenleriyle buluşacak.

SERGİ

Ressam Rita Dikici'nin "Roller" resim sergisi Antik Hotel'de 29 Mayıs-27 Haziran, Çiğdem Yorgancıoğlu'nun "İsmi Alem İstanbul Üzümü" resim sergisi 29-31 Mayıs tarihlerinde Fransız Sokağı'nda, Ergin İnan'ın gravür sergisi Casa Dell Arte'de 30 Mayıs-22 Haziran, Rengin Saltık'ın kişisel resim sergisi Kare Sanat Galersi'nde 1-20 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Özel Alev İlköğretim Okulu öğrencilerinin "Çocuk Gözüyle Sanat" resim sergisi Caddebostan Kültür Merkezi'nde 1-8 Haziran tarihleri arasında gezilebilecek.

1970'lerin ünlü Alman sinemasının feminist kanadının ünlü temsilcilerinden sanatçı Ulrike Ottinger'in fotoğraflarının yer aldığı fotoğraf sergisi Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Yerleşkesi'nde 2-18 Haziran, Etel Anter'in "Yap-Boz" resim sergisi Galeri Art'da,4-24 Haziran, Fazilet Kendirci Sanat Atölyesi kursiyerlerince Atatürk Kitaplığı'nda 30 Mayıs-17 Haziran tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

TİYATRO

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda 30 Mayıs cumartesi günü müzikal komedi "Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu" sahnelenecek. B. Shevelove ve L. Gelbart'ın yazdığı, müziklerini Stephen Sondheim'ın yaptığı oyunu Haldun Dormen uyarladı ve yönetti. Baş rollerinde Melike Öcalan, Ayşen Guruda, Nuri Gökaşan, Bilge Zobu, Engin Yüksel yer alıyor.

Dans Koreografları Nur Sonbahar tarafından yapılan müzikalin Müzik Direktörlüğünü ve orkestrasyonunu Oğuz Abadan yapıyor.

GalataPerform'da, Ve Diğer Şeyler Topluluğu "3. Evren" adlı oyununu, 31 Mayıs ve 3 Haziranda sahneleyecek. "Üçüncü Evren'in Umudu" adlı bir süpermarkette geçen oyunda, Serine, Devrim ve Ayşe uykuyla uyanıklık arasında geçirdikleri bir saat boyunca bu gerçeküstü süpermarkette ütopyalarını ararlar. Yeşim Özsoy Gülan'ın yazıp yönettiği oyunda Tülin Özen, Burhan Batur Belirdi ve Ayşe Burcu Eren rol alıyor.

Felix Mitterer'in yazıp Cem Kenar'ın yönettiği, Donkişot Tiyatro tarafından sahnelenen "7 Ölümcül Günah" adlı kara komedi, 4 Haziranda Tiyatro Z'de izlenebilecek. Oyunda Özgür Atkın, Damla Karaelmas, Senem Begisi, Cengiz Eşiyok sahne alıyor.

Akbank Sanat'ta "Şeylerin Şekli", Beşiktaş Kültür Merkezi'nde "Kaygan Zemin" yarın sahnelenecek. 30 Mayısta Plato Film Okulunda "Elbiseler Fora", Tiyatro Maan'da "Naapmışsın Sen", Tiyatro-Z'de "TempOdyssey: Küçük Genny Efsanesi" adlı oyunlar sahne alacak. Ti Performans'da ise 31 Mayısta "Ada" adlı oyun izlenebilecek.

Türker İnanoğlu Maslak Gösteri Merkezi'nde yarın, Yıldız Teknik Üniversitesi dans kulübü YTÜDANS 10. yılını kutlayacak. Gecede, Latin Amerikan dansları, modern dans, hip hop, tango ve folklor buluşturulacak.
Kaynak : Anadolu Ajansı

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2190
favori
like
share
TÜRKOĞLU Tarih: 03.10.2009 14:35
İstanbul'da Kültür-SanatİSTANBUL (A.A) - 01.10.2009 - Piyanist Anjelika Akbar "İçimdeki Türkiyem" konseriyle Caddebostan Kültür Merkezinde 7 Ekimde hayranlarıyla buluşacak.
"Garanti Caz Yeşili" konserleri çerçevesinde Berlin kökenli altı DJ'in oluşturduğu Jazzanova Live topluluğu yarın akşam Babylon'da, Teoman, Balans Jolly Joker'de, caz, funk, soul ve elektronik müziği buluşturan TM Juke da Ghetto'da 2 Ekimde sahne alacak.

Candan Erçetin, Mustafa Özarslan, Sevcan Orhan, Hüseyin ve Ali Rıza Albayrak, Volkan ve Ozan Cem Vakfı Gençlik Şöleni çerçevesinde Yedikule Zindanlarında, Demet Akalın Haliç Kongre Merkezinde, Unirock Extreme Festival kapsamında Finlandiya metal muziğinin parlayan yıldızları Kalmah, Graveworm ve Legion of the Damned, Maçka Küçükçiftlik, Ayhan Sicimoğlu ve Latin All Stars, Ghetto'da 3 Ekimde konser verecek

Nicolas Matar Anjelique, "Over The Rainbow Rock" grubu Refresh The Venue'de 7 Ekimde, Oldtime Jazz Quintett grubu Ghetto'da, Finlandiyalı soprano Tarja Turunen Balans Jolly Joker'da 8 Ekimde hayranlarıyla buluşacak.

Goethe-Institut İstanbul ve Hakan Erdoğan Prodüksiyon işbirliğiyle düzenlenen "İstanbul Bach Günleri", 2-15 Ekim tarihlerinde dünyanın önde gelen usta sanatçılarını ağırlayacak.

Bu çerçevede dünyanın en tanınmış klavsen ve forte piyano müzisyenlerinden biri olan Andreas Staier, 3 Ekimde Saint Antuan Kilisesi'nde, barok ve klasik oda müziği çalan ve üflemeli çalgılara odaklanan Camerata Köln, 5 Ekimde Saint Antuan Kilisesi'nde sahne alacak.
SERGİ

Sedef Hatapkapulu'nun "Donkişot Sahilde" isimli resim sergisi Kare Sanat Galerisi'nde, 2–31 Ekim tarihleri arasında açık kalacak. Gülgün Engin resim çalışmalarının yanı sıra, yıllardır çektiği fotoğraflardan derlediği "Ressam Gözüyle Fotoğraf" sergisi 2-17 Ekim tarihlerinde Attila İlhan Kültür Merkezi'nde, Ömer Kaleşi'nin resim sergisi Fransız Kültür Merkezi'nde 6-27 Ekim tarihleri arasında sanatseverlerce gezilebilecek.

Bedri Karayağmurlar'ın resim sergisi Almelek Sanat Galerisi'nde 8 Ekim-5 Kasım, Seyit Mehmet Buçukoğlu'nun "İzlek" isimli resim sergisi ARTİSAN Sanat Galerisinde 8-28 Ekim tarihleri arasında görülebilecek.
TİYATRO

Metin Zakoğlu'nun yazdığı ve Taylar Erler, Ayşegül Bozoğlu ve Yankı Atagül ile birlikte oynadığı romantik komedi "Postacı" oyunu Kulis Oda Sahnesi'nde 1 ve 3 Ekimde sahnelenecek.

Sandberg ve Firner tarafından yazılan, Nedim Saban'ın uyarladığı ve yönettiği "Bu da Benim Ailem" oyunu da 1 ve 18 Ekim tarihlerinde sahnelenecek. Metin Serezli, Suna Keskin, Oya İnci, Sinemis Candemir, Soydan Soydaş ve Hülya Karakaş'ın rol aldığı ve oğlunu evlendirme telaşına düşen anne ile çocuğunun ilişkisini anlatan oyun, Rüştü Uzel Lisesi'nde 1 ve 18 Ekim tarihlerinde oynanacak.

1991 yılından bu yana 35 ülkede, 17 ayrı dilde sahnelenen ve 10 milyondan fazla kişi tarafından izlenen Mağara Adamı (Caveman) Türkiye'de de sahnelenecek.

Rob Becker'ın, erkeklerin ilk çağdan bu yana hiç değişmeyen özelliklerini çok eğlenceli bir dil ile anlatan oyunu, Broadway tarihinin en uzun soluklu tek kişilik oyunu ünvanını elinde bulunduruyor.

Alper Kul tarafından sahnelenecek oyun 2 ve 10 Ekim tarihlerinde Beşiktaş Kültür Merkezi'nde oynanacak.

İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Antalya, Bodrum, Denizli, Gaziantep, Samsun illerinden seçilmiş çocuk ve genç sanatçıların özel prömiyer gösterimi için İstanbul Buluşması programında 250 kişi Peter Pan Müzikali'nde sahne alacak.

Murat Karamanoğlu'nun yönetmenliğini yaptığı müzikalin kompozitörlüğünü Deniz Sipahi, koreografını Neslihan Öztürk yapıyor. Müzikal 4 Ekimde Kuruçeşme Arena'da sahnelenecek.

Gordan Smith'in yazdığı, Ülkü Tamer'in Türkçeye çevirdiği ve Hakan Gerçek'in yazıp yönettiği "Van Gogh" oyunu 4 Ekimde Caddebostan Kültür Merkezi'nde, 5 Ekimde Kenter Tiyatrosu'nda, Metin Zakoğlu'nun yazıp yönettiği ve Derya Çakım ile birlikte oynadığı aldatma ve aldatılmanın anlatıldığı "Herkes mi Aldatır" oyunu da Kulis Oda Sahnesi'nde 4 Ekimde sanatseverlerle buluşacak.

Kaynak : Anadolu Ajansı