Trabzon Belediyesi Tarihi Kentler Birliğ
Trabzon Buluşması
Trabzon Belediyesinin ev sahipliği yaptığı Tarihi Kentler Birliği(TKB) "Trabzon buluşması" toplantısı birliğe üye il ve ilçelerin Belediye yetkililerinin katılımıyla Zorlu Grand Otelde yapıldı.

Canalioğlu, "Tarihsel süreçte insan eliyle üretilmiş bulunan adını sayamayacağımız kadar çok sayıdaki kültürel miras sayesinde Trabzon, bugün dünyanın sayılı kentlerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Çünkü bu eserlerin hemen hepsinin, bu kente, bu kentte yaşayan insanlara ve dünya barış ve medeniyetine önemli katkı sağladığı kuşku götürmez bir gerçektir. Bunun en önemli kanıtlarından biri; Komnenoslar döneminde yapılan Ayasofya müzesinin duvarlarında yeralan süslemelerin Türk ustalar tarafından yapılan Selçuklu motiflerinden, hangi dönemde yapılmış olursa olsun kültürel mirasın ortak özellikler taşıdığı ve insanlığın ortak malı olduğu kuşku götürmez bir gerçektir.

Trabzon'un halen ev sahipliği yaptığı kültürel miras olarak adlandırdığımız taşınmaz kültür varlıklarının korunması, bakımı, yaşamsal mekânlar haline getirilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması başta bu kentin yöneticileri olmak üzere hepimizin ortak görevidir. Kültürel mirasa sahip çıkmak, yerelden ve bireyden başlamak kaydıyla topyekün bir koruma bilinci oluşturmakla sağlanabilir kanısındayım. Korumanın bir diğer vazgeçilmez unsuru ise, tecrit ederek korumak değil, bu eserlerin yaşamımızın işlevsel bir parçası haline getirmek suretiyle korunması olduğu gerçeğidir. Trabzon Belediyesi olarak, kültürel mirasın korunmasına bu doğrultuda yaklaşmaktayız. Bir yandan bütçe imkânlarımız doğrultusunda restorasyonlar yaparak bazı eserleri işlevsel hale getirmeye çalıştığımız gibi imar faaliyetlerinde kültürel mirasın korunmasına özel bir önem vererek bu eserlerimizi gelecek kuşaklara aktarabilmenin çarelerini aramaktayız.
Saygıdeğer konuklar, ülkemizdeki kültürel mirasın korunmasında çok önemli çalışmalara imza atan Tarihi Kentler Birliği'nin toplantısına ev sahipliği yapma onurunu yaşayan Trabzon kenti ve bu kentin Belediye Başkanı olarak, bugünden itibaren bir seferberlik başlatılarak ülkenin her karış toprağının adım adım gezilmek suretiyle tespit ve tescil çalışmasının başlatılması çağrısını yapmak istiyorum. Bir yandan tespit edilmiş kültürel mirasın bakımı, onarımı, korunarak gelecek kuşaklara aktarılması yapılırken, öte yandan tespit edilemediği ve korumadan yoksun kaldığı için giderek yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan eserlerimizin tespitinin yapılarak gelecek kuşaklara aktarılmasını diliyor ve tekrar hoş geldiniz diyor, herkesi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum." Dedi.

Tarihi kentler Birliği Başkanı ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, toplantının Trabzon'da yapılmasından mutluluk duyduğunu belirterek, "Evsahibi olarak Trabzon belediye Başkanı ve bu ilin Valisine teşekkür ediyorum" dedi.
Açılış konuşmalarının ardından "Doğu Karadeniz'de Kent-Yayla-Su" ilişkisini konu alan panel düzenlendi. Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu'nun da konuşmacı olduğu panelde, son yıllarda çarpık yapılaşmanın yoğun olarak yaşandığı yaylaların bir an önce koruma altına alınması gerektiği vurgulandı.

İki gün süren proğram doğrultusunda konuklar Atatürk Köşkü, Kızlar Manastırı, Sumela Manastırı ve Ayasofya Müzesi'ni ziyaret ettiler. Ayasofya Müzesi bahçesinde Belediye Caz Orkestrası'nın muhteşem konseri izleyenleri adeta büyüledi. Water Pradise Otel'de verilen akşam yemeğinde de imece horon ekibi tarafından yapılan horon gösterilerine Başkan Canalioğlu'nun yanısıra davetlilerde iştirak ettiler.

Programın son bölümüne Kültür ve Turizm bakanı Atilla Koç da katıldı. Trabzon'dan memnun ayrılan konuklar, tek tek Başkan Canalioğlu'na veda ziyaretinde bulunarak teşekkür ettiler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 345
favori
like
share