Gaziantep Safari - Gaziantep Turizm Aktiviteleri - Turizm Aktivite Günleri

[COLOR="darkorange"]Foto Safari :
Gaziantep; kültür ve tabiat varlıkları bakımından son derece zengin bir il’dir. Nizip ilçesi sınırları içericinde bulunan tabii güzelliklerle dolu Fırat Nehri kenarında bulunan Belkıs-Zeugma ve Rumkale, Oğuzeli ilçesindeki nar bahçeleriyle çevrili Karpuzatan mesire yeri, İslahiye ilçesindeki Yesemek Açık Hava Müzesi ve güney batısında bulunan Tahtaköprü Barajı ve çevresi, değişik ağaçlardan oluşan kesif ormanlarla kaplı bol meyve ve sebzelerin yetiştiği Hızır Yaylası, Sofdağlarının üzerinde bulunan çok çeşitli meyve ve sebzelerin yetiştiği Sofdağı Yaylası ve daha birçok yer gerek yaya’ya gerekse motorlu ve motorsuz araçlarla gidilip fotoğraflarının çekilebileceği yani, foto safari yapılabilecek yerlerin bazılarıdır.

Oto Safari :
Gaziantep coğrafi konumu, tarihi eserleri, tabiat varlıkları, dağları, ovaları ile oto safari yapılmasına çok müsait güzergahlara sahiptir.
İl merkezinden çıkıp Nurdağı, İslâhiye ilçelerinden Yesemek Açık Hava Müzesine yapılacak güzergâh tabii güzelliklerle tarihi eserlerin birlikte görülebileceği bir güzergâhtır.
Yine merkez ilçeden başlayıp Nurdağı, İslâhiye ilçelerinden geçip Hatay istikametindeki Amanos dağlarının üzerinde bulunan Hızır Yaylasında tamamlanacak güzergâh ilin tabiat güzelliklerinin en iyi gösterilebileceği bir güzergâhtır.

Gaziantep merkez ilçeden çıkıp eski Nizip yolu ile Belkıs-Zeugma Antik Kenti ve Birecik Barajında tamamlanan güzergahta hem tarihi değerleri hem tabiat güzelliklerini sevenler için çok uygun bir güzergahtır.
Merkez ilçeden Dülük Antik Kentine oradan Yavuzeli ilçesinden geçip Fırat Nehri kenarında bulunan Rumkale de tamamlanan güzergâh ta ilgilenenler için uygun bir güzergâhtır.
Merkez Oğuzeli İlçesinden başlanılıp, Barak Ovası üzerinde Tilbaşer kalesi, Karkamış ilçesinde Karkamış Tren Garı ve Suriye sınırı, Fırat Nehri üzerinde bulunan Karkamış Baraj Gölü kıyısından Birecik istikametine giden yolda önemli bir güzergâhtır. Gaziantep’te buna benzer birçok güzergâh bulunmaktadır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 544
favori
like
share
Nehir Tarih: 08.05.2009 20:38
Festivaller ve Fuarlar

Atatürk’ün Gaziantep’e gelişi
Gaziantep
26 Ocak
1 gün

Antep’e Gazilik Ünvanının Verilişi
Gaziantep
8 Şubat
1 gün

Turizm Haftası Kutlamaları ve Turizm Fuarı
Gaziantep
15-22 Nisan
1 Hafta

Hıdırellez Şenlikleri
Gaziantep
6 Mayıs
1 gün

Gaziantep Sanayi Fuarı
Gaziantep
Mayıs ayı içi
5 gün

Esnaf Sahresi
Gaziantep
Ağustos ayı içi
1 gün

İslahiye Üzüm, Biber ve Kültür Festivali
İslahiye
23-24 Ağustos
2 gün

Fıstık Festivali
Nizip
4-5 Eylül
2 gün

Oğuzeli Nar ve Kültür Festivali
Oğuzeli
28 Eylül
1 gün

Otomobil Fuarı
Gaziantep
Ekim ayı içi
7 gün

Cumhuriyet Kupası Aba Güreşleri
Gaziantep
29 Ekim
1 gün

Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu
Gaziantep
25 Aralık
1 gün