Boşanma Sürecinde Onları Arada Bırakmayın

çocuk fiziksel ve psikolojik gelişimini en güzel şekilde ailesinin içinde tamamlar.Uyum sorunu yaşarlar

Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 13. Psikiyatri Kliniği Şefi Doç. Dr. Kemal Sayar, boşanan eşlerin yeterince sorumlu davranmaması durumunda çocukta uyum ve davranış sorunlarının ortaya çıkabileceğini söyledi.

Karmaşık bir olgu

Doç. Dr. Sayar, boşanmanın, hukuksal bir kavram olarak ele alındığında basit anlamda evlilik sözleşmesinin sona ermesi olduğunu, ancak ruhsal açıdan değerlendirildiğinde aile birliğinin bozulması, ailenin bölünmesine ya da bütünüyle dağılmasına yol açan ve bütün aile üyelerini hatta yakın çevredeki kişileri dahi sarsabilen karmaşık bir olgu olduğunu ifade etti.

Bu süreçten en çok etkilenenlerin çocuklar olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Sayar, şöyle dedi:

"Kuşkusuz bir çocuk fiziksel ve psikolojik gelişimini en güzel şekilde ailesinin içinde tamamlar. Çocuk hem annenin hem de babanın ilgisine, sevgisine, şefkatine muhtaçtır. Çocuğun ruhsal ve zihinsel açıdan sağlıklı olmasının başta gelen şartlarından birisi elbette ki kişiliğinin ideal bir aile tarafından yoğrulmasıdır. Ancak günümüzde yıkılan ailelere ne yazık ki oldukça sık rastlıyoruz."

Eşlerin sorumlu davranması gerek

Boşanmanın çocuğun hiç istemediği fakat kaçınılmaz olarak sonuçlarına katlanmak zorunda kaldığı bir durum olduğunu belirten Doç. Dr. Sayar, şöyle devam etti:

"Boşanan eşler yeterince sorumlu davranmadıkları takdirde çocukta uyum ve davranış sorunları ortaya çıkabilir. Boşanma süreci içinde yaşanan gerginlikler ve çatışmalar, çocuğun içe kapanmasına, anne ve babası tarafından sevilmediğini düşünmesine, kendisini gerginliklerin sorumlusu olarak görmesine neden olur.

Çocuğu arada bırakmak felaketine neden olabilir

Bu sürecin son noktası olan boşanma ise çocuğun bu düşüncelerinde haklı olduğunun göstergesi olarak ortaya çıkar ve yoğun suçluluk duygusuna yol açar. Çocuklar çok küçük bile olsa çevresinde olan biteni takip etmekte, sorunları hissetmektedir. Sorunları hisseden çocuk sıkıntısını söz diliyle anlatamadığı için bunufarklı şekillerde dışarıya yansıtır."

"Annelikten ve babalıktan istifa edilmemelidir"

Doç. Dr. Sayar, çocuğun sıkıntısının bazı belirtilerinin olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Böyle durumlarda çocuklarda belirtiler, tırnak yeme, altını ıslatma şeklinde ortaya çıkabilir. Çocukta psikosomatik hastalıklar gözlenebilir, sık sık hasta olur, kusar, bağırsakları bozulur. Evden, okuldan kaçma, kendisine ait olmayan şeyleri alma, uyuşturucuya yönelme gibi durumlar yaşanabilir."

Yıkılan ailelerde çocukluk depresyonlarına da çok sık rastlanıldığına işaret eden Doç. Dr. Sayar, "Aileler ne yapıp edip çocuğun kendisini boşanmanın sorumlusu olarak görmesini engellemeli ve çocuğun psikolojik ihtiyaçlarını karşılamaya özen göstermelidir. Anne ve baba ayrılsa da annelikten ve babalıktan istifa edilmemelidir" dedi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 370
favori
like
share