Tarsus'un Kırmızı Kilimleri - Helen Davenport Gibbons - Tarsus'un Kırmızı Kilimleri Kitap ÖzetTarsus'un Kırmızı Kilimleri
Bir Kadının 1909 Ermeni Katliamı Tanıklığı
Helen Davenport Gibbons
Pencere Yayınları
Baskı Tarihi: Mayıs 2009
ISBN: 9786054049165
Sayfa: 125

Kitap Özet

"Tarsus'un Kırmız Kilimleri" kitabını benim de bir dönem okuduğum Tarsus Amerikan Kolejlilerin internet grubundaki yazışmalar sırasında fark etmiştim. Kitabın yazarı Helen Davenport Gibbons, 1908 yılında genç bir kadın olarak Tarsus Amerikan Koleji'ne öğretmen olarak gelmiştir. İlk çocuğunuda orada doğurmuştu.

Helen Davenport isminden yola çıkarak, internette yaptığım aramaların sonucunda elinizdeki kitaba ulaştım. Yurtdışındaki ermeniler bu kitabı internete yüklemişlerdi. Onların belkide yüz yıl önce bildiği gerçeği ben bir Tarsuslu olarak bu kitapla öğrenmiştim.

Gibbons'un kitabında Tarsus'un Pazar yerinde konuşulan dillerin çokluğu anlatılıyor. Örneğin rumlar ne olmuşlardı? Gritliler onların yerinemi gelmişlerdi? Şehir merkezindeki güzel taş evler kimlerden kalmıştı?

Talat Paşa'nın defterine göre 1915 Tehcirinden önce kilise kayıtlarına göre Tarsus'un da içinde yer aldığı Adana vilayatinde 51.723 Ermeni yaşıyordu. Talat Paşa'ya göre bu sayılara kayıtlı bulunmayanların yüzde 30 civarında olduğu tahmin ediliyor. O zaman Adana vilayetindeki Ermeni nüfusunun 67 bin civarında olduğunu söylüyebiliriz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 339
favori
like
share