iman, aklın nuru, şuurun cilası ve kalbi duyguların ahengidir.baki aleme geçişte imanın rehberliğinde olacaktır. iman rehberleri ise; peygamberler, ilahi kitaplar ve onların gösterdiği istikamet üzere kalbi hayatlarını tanzim eden hak dostlarıdır. iman, ilahi bir lütuf; imtihan imanın sıhhat derecesini ölçen bi ölçektir.
hayat imtihanının bütün meşakket ve zorluklarınırıza ve teslimiiyetle aşarak Allah ve resulunun yolunda yürümek, mü minlerin en mühim şiarıdır. her mü min,iman nimetinin bedelini hak tealaya ödemek mecburiyetindedir.zira bedeli ödenmeyen bir şeye sahiplik iddiasına kalkışmak veya ödenmeyen bir bedelin karşılığını talep etmek, abesle iştiğaldır.mü minin imanın zirvesine doğru hareketi, salih amel işlemesine bağlıdır.
iman; bütün ibadetlerin en üstünüdür.zira ibadetler ancak imanla kabul olur.amellerin en faziletlisi namaz bile günde beş vakit farzdır. iman ise daimi olarak farz olduğundan, onu her an zinde tutmamızicab eder. bu sebeple kalbi gaflete düşüren boş şeylerden sakınmamız zaruridir.
iman,mü minin en kıymetli sermayesidir. ayeti kerimelerde, apaçık bir düşmanımız olduğu beyan edilen şeytan,avaneleriyle birlikte her fırsatta çeşitli hile ve vesveselerle mü min gönüllerden iman cevherini çalmaya çalışmaktadır. bu bakımdan her an tetikte bulunarak imanımıza büyük bir aşk ve şevkle sarılmak ve salih amellerle onu sarsılmaz bir surette muhafaza altına almak en önemli görevimizdir.
kuranda buruc suresinde anlatılan ashab-ı uhdud kıssası bize önemli şeyler anlatır "miladi 4. asırda yemene hakim olan yahudi zü nüvas o zamanlar tevhid inancına bağlı hıristiyanlar olan necran ahalisini, itikatlarını değiştirmeye zorlamış, halk direnince de birçok insanı ateş dolu hendeklere attırarak diri diri yaktırmıştır.bu şekilde ölenlerin sayısının 20 bin kadar olduğu nakledilmektedir.
hazreti ömer ( ra) anlatıyor:ilk müslümanlardean habbab bin eret e "Allah yolunda çektiğin işkenceleri bize anlatırmısın dedim" bunun üzerine habbab "ey mü min lerin emiri sırtıma bak" dedi. sırtına baktığımda hayretler içinde kaldım ömrüm boyunca böylesine harap edilmiş bir insan sırtı görmemiştim. habbab devam etti "kafirler ateşi yakarlar ve beni elbisesiz olarak üzerine yatırırlardı.ateş ancak sırtımdan eriyen yağlarla sönerdi"
bir gün Allah resulu kabenin gölgesinde iken, yanına varıp kendisine müşriklerden gördüğümüz işkenceleri şikayet tarzında anlattık. ardından da kurtulmamız için Allah tan yardım dilemesini talep ettik. oda bize şöyle buyurdu "sizden evvelki nesiller arasında, yakalanıp bir çukura konan, sonra testere ile baştan aşağı ikiye bölünen ve demir taraklarla etleri tırnaklanan,fakat yinede dininden dönmeyen mü minler olmuştur."
işte iman ve imanı satın almış yani bedeline ödemiş müslümanlar. acaba biz böyle bedeller ödeyebilirmiyiz? selam ve dua ile.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 453
favori
like
share
Bi_iznillah Tarih: 12.05.2009 15:03
[COLOR="Pink"]"imandır o cevher ki ilahi ne büyüktür,
imansız olan paslı yürek sinede yüktür"
[COLOR="Purple"]
yüceler yücesi mevlam razı olsun....
byHaktan Tarih: 12.05.2009 07:48
Allah razı olsun kardeşim...
paye Tarih: 10.05.2009 22:06
amin
Asiyan Tarih: 10.05.2009 08:57
Allah razı olsun paye imanımızı almasın
doorcap Tarih: 09.05.2009 11:03
Allah Razı Olsun
"İmân hem nurdur, hem kuvvettir , Hakiki imânı elde eden insan, kâinata meydan okur"