İzmir Devlet Opera ve Balesi 9 Mayıs 2009 Cumartesi günü saat 20.00′de iki İspanyol operasını sahneleyecek. Ruperto Chapi’nin La Muerte de Garcilaso adlı operası dünyada ilk kez, Manuel de Falla’nın La Vida Breve adlı operası da ülkemizde ilk kez İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.İzmir Devlet Opera ve Balesi geçen yıllarda pek çok Türk eserini dünyada ilk kez sahneleme kararını büyük başarı ile uygulamanın yanı sıra, dünya sahnelerinde oynanmakta olduğu halde ülkemizde sahnelenmemiş çok sayıda eseri repertuarımıza kazandırmıştı. İZDOB bu kez, bir eseri dünya opera dağarına, bir eseri de Türk opera dağarına kazandıracak. Her iki eser de orijinal dilinde (İspanyolca) sahnelenecek. 9 Mayıs’ta prömiyeri gerçekleştirilecek olan İspanyol eserlerden La Vida Breve, uzun yıllardır dünya opera sahnelerini süslemekte, eserde klasik operadaki bale yerine flamenko dansları tercih edilmektedir. Librettosu Carlos Fernandez Shaw tarafından yazılmış olan
La Vida Breve’nin İzmir sahnelemesinde şefliği konuk İtalyan şef Miquel Ortega üstleniyor. Konuk İspanyol rejisör Carlos Duran’ın sahneye koyduğu eserin dekorları Tayfun Çebi, kostümleri Sevda Aksakoğlu tarafından hazırlandı. Koro şefliğini Caner Ruhselman’ın yaptığı eserde koreografiyi (dünyanın ünlü koreograflarından) İspanyol koreograf Goyo Montero, ışık tasarımlarını da Müfit Özbek yaptı. Eserde rol alan Türk ve İspanyol solistler şunlar: Nurgün Baburhan, Gudalupe Sanchez, Arses Yıldızca, Enrique Ferrer, Fahri Önoğlu, Fırat Yalçınkaya, Anna Chubuchenko, Tanju Nebol, Sevgi Yalçın, Erdem Türkbay, Gökhan Varkan, Sühan Arslan, Hüseyin Çanlıoğlu, Altuğ Dilmaç, Zafer Zencirli, Sertan Can, Oğuz Çimen, Feride Alkan, Evrim Keskin.
Manuel de Falla’nın 1905′de -gerçekçilik akımının etkisinde- yazdığı La Vida Breve (Kısa Yaşam), dünyada ilk kez 1 Nisan 1913′te Fransa’nın Nice kentinde Fransızca sahnelendi.
19. yüzyılın başlarında İspanya’nın Granada kentinde acı dolu Çingene aşkının anlatıldığı eserin konusu şöyle: Çingene kızı Salud ve Paco birbirlerine delicesine aşıktırlar… Salud, aşkına ölümüne bağlıdır. Ancak Paco tanınmış bir ailenin zengin kızı Carmela ile evlenmeye kalkınca Salud ölümü seçecektir.
Ruperto Chapi’nin La Muerte de Garcilaso (Garcilaso’nun Ölümü) adlı operası, İspanyol şair ve asker Garcilaso De La Vega adına yazılmıştır. Librettosu Antonio Arnao tarafından yazılan eser dünyada ilk kez sahnelenecek ve tüm dünyada bu eserin prömiyerinin (bir Türk sanat kurumu) İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından gerçekleştirildiği tüm yazılı belgelerde belirtilecektir. La Muerte de Garcilaso’da orkestra şefliğini İZDOB’un İspanyol Genel Müzik Direktörü Tulio Gagliardo Varas üstlenecek. Konuk İspanyol rejisör Carlos Duran’ın sahneye koyduğu eserin dekorları Tayfun Çebi, kostümleri Sevda Aksakoğlu tarafından hazırlandı. Koroyu Caner Ruhselman’ın hazırladığı eserin ışık tasarımcılığını da Müfit Özbek üstlendi. Bu eserde de Türk ve İspanyol solistler görev alacak. Solo rolleri; Rafael Lledo, Aydın Uştuk, Birgül Su Ariç, Nancy Rodriguez, Linet Şaul, Gökhan Koç, Marcello Lippi, Tevfik Rodos paylaşacaklar.
La Muerte de Garcilaso’nun konusu şöyle: Şair ve asker Garcilaso, Fransa’nın Midi bölgesinde Frejus kenti kalesini geri almak üzere birlik komutanı ve kral Carlos ile plan yapmakta iken karısı Constanza gelir. Bu geliş hayra değildir; zira “savaşmakta olan askerin eşi cepheye gelirse, askerin ölümü kaçınılmaz olur” inancı vardır. Sonuçta inanç doğrulanacak Garcilaso savaşta büyük yararlılık gösterecek, kale işgalden kurtarılacak, ancak Garcilaso aldığı ölümcül yara sonucu ölecektir.
Gerek Manuel de Falla gerekse de Ruperto Chapi, ulusal İspanyol müziğinin öncülerindendir. Her iki besteci de İspanya ulusal müzik hareketinin öncüsü Felipe Pedrell’den etkilenmiştir.
8. yüzyılda başlayan İslam egemenliği ve 15. yüzyılda Çingenelerin İspanya’ya gelmeleri, bu ülke müziğini önemli ölçüde etkilemiştir. 17. yüzyılda İtalya’da büyük bir akıma dönüşen opera, diğer ülke müziklerini de etkilemiştir. İspanya’da genellikle bir perdelik, kolay anlaşılır, günlük yaşamın bütün ögelerini içeren; şarkılar, danslar ve konuşma metinlerinden oluşan “Zarzuela” adıyla bir müzikli tiyatro türü gelişmiştir.
Manuel de Falla (1876-1946), Felipe Pedrel’in “Her ulusun müziği o ulusun halk müziğinde temellenmelidir” görüşüne sahip bestecilerin başında gelmektedir. İspanyol halk müziği ögelerini değerlendirerek, yeni bir anlayış ortaya koymuş; bir anlamda kişiliği ile İspanyol müziğini harmanlamıştır. “La vida breve”nin yanı sıra “El retablo de Maese Pedro” adlı operası, iki bale müziği, çok sayıda orkestra müziği, vokal müzik, piyano ve oda müziği eserleri yazmıştır.
Ruperto Chapi (1851-1930), İspanya’nın en önemli zarzuela bestecilerindendir. Besteci yaşamı boyu çoğu zarzuela 168 sahne yapıtı yazdı. Bunlar arasındaki operalar, senfonik şiirler ve oda müziği parçaları, İspanyol halk müziği etkilerini taşır.
La Vida Breve ve La Muerte de Garcilaso adlı operalar, 9 Mayıs 2009 tarihindeki prömiyerden sonra 11, 12 ve 14 Mayıs tarihlerinde yinelenecek. La Muerte de Garcilaso 28, 29 ve 30 Mayıs 2009 tarihlerinde şair Garcilaso’nun doğduğu kent olan İspanya’nın Toledo kentindeki Teatro de Rojas’da da sahnelenecek. Ayrıca İspanya’da Türk Bestecileri Konseri de gerçekleştirilecektir.
La vida breve ve La muerte de Garcilaso İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla sahnelenmektedir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 671
favori
like
share