baş dönmesi sebepleri - vertigo nedir - mide bulantısı - vertigo tipleriTıp dilinde vertigo olarak adlandırılan baş dönmesinden çok kısa olarak bahsetmek istiyorum. Çok sık görülen bu şikayetin altında basit bir hastalık olabildiği gibi, hayati önem taşıyan hastalıklarda bulunabilir.

Hastalar baş dönmesi,bazen belli pozisyonda baş dönmesi fenalık hissi, itiliyormuş gibi olma, çevredeki cisimlerin yer değiştirmesi, kusma, mide bulantısı gibi ifadelerde doktora başvururlar. Baş dönmesi basit olarak denge ve işitme merkezini etkileyen rahatsızlıklarda ve beynin belli bölgelerini etkileyen rahatsızlıklarda görülür.Bunların birçok sebebi vardır. Bu sebepleri bulmak ve baş dönmesinin esas nedenini saptamak tedavide çok önemlidir. Baş dönmesine neden olan sebeplerin bir kaçını sıralarsak :

1)Beynin iskemik damar hastalığı: Bu hastalıkta beynin beslenmesi yetersizdir. Bunun sebebi de genellikle beyni besleyen damarlardaki tıkanmalardır.

2)Vestibuler-nörinit: Genellikle soğuk algınlığı veya sinüzit yada solunum yolları enfeksiyonundan sonra ortaya çıkan kulaktaki denge ve işitme sisteminden kaynaklanan baş dönmesidir.

3) Psikojenik vertigo: Depresyon histeri aşırı sinir ve stres gibi durumlarda ortaya çıkan baş dönmesidir.
4) Meniere hastalığı: Baş dönmesinin çok sık görülen sebeplerindendir. Baş dönmesi kulak çınlaması ve ilerleyici sağırlık tablonun 3 temel belirtisidir. Orta yaş erkeklerde daha sık görülür.

5) Kafa içi basıncının arttığı durumlar: Tümorler beynin omirlik sıvısındaki artma gibi sebepler sonucu hasta hekime baş dönmesi şikayeti ile başvurabilirler.

6) Bunlar dışında kafa travmaları metabolik bozulmalar gibi birçok sebep baş dönmesine sebep olabilir.

Baş dönmesi hastaların yasam kalitesini etkileyen günlük yasam aktivitesini düşüren bir rahatsızlıktır sebebi ister basit bir hastalık, isterse önemli bir hastalık olsun mutlaka uzman bir hekim tarafından tedavi edilmelidir. Yoksa daha farklı sonuçlar doğurur. Örneğin: özellikle orta yaşlarda başlayan baş dönmesinde akla beynin damar rahatsızlığı gelmelidir. Bu önemsenmezse sonuçta beyni besleyen damarın tıkanmasına bağlı felç oluşabilir. Bu durum hayati önem taşıdığı gibi hastanın sonraki yaşamını olumsuz yönde etkiler.

Kısaca her hastalıkta olduğu gibi baş dönmesinin de erken teşhis ve tedavisi önemlidir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1160
favori
like
share
BiR-DOST Tarih: 08.10.2011 11:37
Eline Sağlık
milkboy Tarih: 14.05.2005 15:35
tşkler
CAKIR1917 Tarih: 14.05.2005 15:21
bizlerle paylaştınız için sağolun


EMEĞE SAYGI:
keto_41 Tarih: 04.05.2005 19:05
:20:evet cok citi bir konu paylasdiginiz icin cok tsk ler ederim
kurtjara Tarih: 03.05.2005 14:09
Haber için teşekkürler arkadaşım.
ChoaS Tarih: 02.05.2005 21:36
Arkadasım Spor Diyorsun Adı Üstünde Sağlık ßolumunde Ne İşi Var. :20: