Ankara Trabzon Arası - Ankara Trabzon Arası ne kadar - Ankara Trabzon Arası Otobüs Yolculuğu
Ankara Trabzon Arası Otobüsle Yaklaşık 12 saat sürmektedir. Hayırlı Yolculuklar
Ankara'dan Trabzon'a giderken..

Ankara'dan Trabzon'a gideceklere, yol boyunca, görülmeye değer tarihi yapılar, turistik tesisler ve doğal güzellikler eşlik ediyor.


Yolda verilecek kısa molalarla Karadeniz'in kendine özgü doğasını keşfetmek de mümkün.

Çorum'da verilecek ilk molada, küçük bir güzergah değişikliğiyle ulaşılacak Boğazkale ilçesinde, Hattutaş ve Yazılıkaya'ya yapılacak ziyarette, Hitit medeniyetini ayrıntılarıyla tanınabilir.

Alacahöyük beldesinde ören yerini gezdikten sonra Hitit Barajı da görülebilir.

Çorum'dan yola devam edenler, Merzifon yolunda, karayoluna 3 kilometre mesafede 'Yedikır Kuş Cenneti' olarak adlandırılan Yedikır Barajı ve Göleti'nde, farklı türlerdeki kuşları izleyebilirler.


Dinlenmek isteyenler için ise Havza'daki kaplıca tesisleri iyi bir fırsat.

Ladik Gölü kıyısında Turna balığı

Yola bir süre devam ettikten sonra varılacak Ladik Gölü kıyısında, yöreye özgü yapılış şekliyle Turna balığı ziyafeti kaçırılmamalı.

Samsun'da verilecek molada, dinlenmek ve aynı zamanda kenti görmek isteyenler, Batıpark'taki teleferikten yararlanarak, kenti ve Karadeniz'i yüksekten izleme şansını bulabilir.

Mustafa Kemal Atatürk'ü Samsun'a ulaştıran Bandırma Vapuru'unun aslına uygun yapılmış halini merak edenlerse teleferik turunun ardından müze gemiyi ziyaret edebilir.

Yolculukta verilecek kısa bir molayla, Terme'ye bağlı Gölyazı beldesinde, Amazonların yaşadığı rivayet edilen çevresinde kısa bir gezintiyle yöreyi tanımak da mümkün.

Perşembe ilçesine bağlı Medreseönü'nde 'külle yıkadığı uzun saçları ve dağdan getirdiği suyla demlediği çayıyla' ünlü Uzun Saçlı'nın Yeri'nde de mola verilebilir.

Yorgunluğunu Ordu'da atmak isteyenler ise 450 metre yükseklikteki Boztepe'de kenti yüksekten izleyip, yöreye özgü yemeklerin lezzetine bakabilir.

Giresun'da verilecek ilk molada, Piraziz ilçesindeki 19'uncu yüzyılda yapılan ve Tirali Konağı olarak da bilinen tarihi Beyler Konağı ziyaret edilebilir.

Amazon kadınlarının adası

Kıyıdan 1 kilometre uzaktaki Giresun Adası'nda Amazon kadınlarının yaşadığına inanılıyor. Adada, manastır, gözetleme kulesi, dev şarap fıçıları ve surlar görülmeye değer tarihi yapılar.

Trabzon'a kadar devam edecek yolculukta, Beşikdüzü ilçesinde tereyağını Vakfıkebir ekmeği ile tatma fırsatı da bulunabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 15611
favori
like
share