İskoçya’daki Caledonian Üniversitesi’nden psikolog Cynthia McVey, ölümün eşiğinden dönenlerle görüştü, insanın ölürken neler hissettiğini derledi. Ünlü bilim dergisi New Scientist ölüm anlarında neler yaşandığını yayınladı. İşte “o” anlar:

BOĞULMA: Kişi ilk anda büyük panik yaşıyor. Nefesini tutuyor. Ardından su ciğerlerine doldukça yanma ve yırtılma hissi duyuyor. Son olarak hissettiği şey ise sakinlik ve dinginlik oluyor. Oksijen alamadığı için bilinci kapanıyor, ardından ölüyor.


YANMA: Çok şiddetli acıya yol açıyor. Sinir uçlarının yanması ise bu acı hissini bir süre sonra ortadan kaldırıyor. Ardından kişi biraz his kaybına uğruyor. Yanarak ölen kişilerdeki asıl ölüm nedeni çoğunlukla zehirli gazların solunması ve nefessizlik oluyor.


KAFANIN KOPMASI: Beyin, kafa koptuktan sonra saniyelerce fonksiyonlarını sürdürüyor. Fransa’daki raporlara göre 18′inci yüzyılda giyotinli idamlarda kopan kafada 30 saniye kadar yüz mimikleri görülüyordu.


YÜKSEKTEN DÜŞME: ABD’deki Golden Gate Köprüsü’nden atlayan 100 kurbanın, akciğerin iflas etmesi, kalbin patlaması ve kırık kaburgaların iç organlara zarar vermesi sonucu öldüğü ortaya çıktı.


ELEKTRİĞE KAPILMA: Akıma kapılma, kalbi durdurabiliyor. 10 saniye sonra bilinç kapanıyor. Ancak elektrikli sandalyede idam edilen mahkumların ölüm nedeni beynin aşırı ısınması ya da boğulma oluyor.


KAN KAYBI: 1.5 litre kan kaybeden kişi kendini halsiz, susamış ve korkmuş hissediyor. 2 litrede ise bilinç kaybı başlıyor.


DEKOMPRESYON: Ani basınç kayıplarından kurtulanlar, göğsüne vurulmuş gibi ani bir acı yaşadıklarını anlatıyor. 15 saniyeden az süre içinde de bilinç kaybı yaşanıyor


KALP KRİZİ: Kalbin normal ritminin bozulması, kalp atışlarını durduruyor. Bilinç kapanıyor ve ölüm gerçekleşiyor.ASILMA: Yağlı urganla asılarak boğulma 10 saniye içinde bilinç kaybına yol açıyor.


ZEHİRLİ İĞNE: Doğrudan kalbi durduruyor. Yanma ve büyük acı hissediliyor.


Yazı dışı not: Tabiki bir müslüman imanlı ölündüğü halde bu acıların çok daha hafif hissedileceği bilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2936
favori
like
share
gamzelinur Tarih: 09.05.2009 14:29
nis_2 Tarih: 09.05.2009 14:28
hımm... tşkLer cnm