Koruculuk sistemi ıslah edilmeli


Mardin'deki insanlık dışı Bilge köyü katliamından sonra koruculuk sistemi yeniden tartışılmaya başlandı. Toplumun asker, sivil her kesiminden tartışmaya katılan insanlar, teröre karşı oluşturulan koruculuk sisteminin bir an önce ıslah edilmesi gerektiğini vurguluyor.

* Koruculuk sistemi ıslah edilmeli -

Mardin'in Mazıdağı ilçesi Bilge köyünde 44 kişinin ölümüyle sonuçlanan acı katliamda saldırının korucu silahlarıyla yapıldığının ortaya çıkması, koruculuk sistemini tartışmaya açtı. 25 yıl önce hem kendilerini korumak hem de güvenlik kuvvetlerine yardımcı olmak için görev verilen korucular terörle mücadelede önemli işlevler üstlendi. Ancak yasal statüleri tam olarak belli olmayan ve kontrolü güç olan yaklaşık 90 bin civarındaki koruculardan bazıları zaman zaman amacının dışındaki işlere de karıştı. 10 binin üzerine suça karışan koruculardan halen bin civarında korucu yargılanıyor. Koruculuk sistemi kurulduğu günden itibaren Türkiye'nin gündeminden hiç düşmedi. Ancak son olarak Bilge köyünde yaşanan katliamın ardından bu sistem bir kez daha Ankara'nın gündemine taşındı. Şimdi, koruculuk sisteminin tamamen kaldırılması seçeneği de dâhil çok kapsamlı bir şekilde masaya yatırılması bekleniyor.
Topluma kazandırılması lazım

DTP'li TBMM İçişleri Komisyonu üyesi Nuri Yaman, "Bu sistemin devlete bir katkısı olmadığı gibi zararları oldu. İnsanları karşı karşıya getirdi. Birçok korucu ayrıldığı için iş istiyor benden. Bu sistemin mutlaka düzeltilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu. Yaman, "Dağdakiler gibi bunların da topluma kazandırılması lazım. Tarımsal işlerde, okullarda, kaymakamlıklarda hademe olarak istihdam edilebilir bunlar. Tüm bunlar, bir plan ve program dahilinde hayata geçirilebilir" dedi.

GÖZYUMANLAR SORUMLU

Köy Korucuları Hakları Koruma Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Haydar Yener, "Koruculuk sistemine Meclis'te 25 yıldır bu şekilde göz yumanlar, ihmal edenler hatalıdır. Yasal çerçeve içinde bu ele alınabilirdi." dedi. Mardin'de 44 kişinin ölümüyle sonuçlanan vahşetin ardından koruculuk sistemi yeniden tartışılmaya başlandı. Korucuların bin 400 şehit verdiğine dikkat çeken Yener, halkın malına, canına zarar gelmesin; vatan bölünmesin diye insanlara hizmetin kutsallığına inanarak hizmet verdiklerini kaydetti. Yener, "Her birimde bazı cinnet geçiren hastalıklı insanlar çıkmıştır. Bu polisde de, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde de olmuştur. Hatta kendi ailelerini, çocuklarını dahi katletmişlerdir. Bu bir hastalıktır. Bunu getirip bir camiaya mal etmek doğru değildir." diye konuştu. Korucuların bölgede insanlara baskı kurdukları, ağalık sistemi oluşturdukları yönündeki eleştirilere de karşı çıkan Yener, "Evet bu tür olayları yapmış olanlar vardır. Ama bunlar geçici köy korucuları değil, bunlar gönüllü olarak bazı kesimlerin onlara tanımış olduğu imkânları kullanmış olanlardır. Ergenekon denilen yasadışı bir örgüt vardır. Bu örgütün uzantıları, yandaşlarını getirip köy korucularına mal etmek doğru değildir. Sistem bozuktur, bunu bizde yıllardır söylüyoruz.
"Gözden geçirilmeli"

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (DTSO) Galip Ensarioğlu, koruculuk sisteminin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Ensarioğlu, DTSO binasında düzenlediği basın toplantısında, Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde silahlı saldırı sonucu 44 kişinin öldüğü olayın bütün ülkeyi, bölgeyi ve kenti derinden etkilediğini belirtti. Bölgenin imajı, turizmi, ticareti ve Avrupa Birliği süreci için olumsuz etki oluşturan olayın hiç bir gerekçe ile ifade edilemeyeceğini belirten Ensarioğlu, bunun terörle mücadelede yanlış bir sistemin ürünü olarak değerlendirilebileceğini öne sürdü. Olayın, koruculuk sisteminin oluşturduğu toplumsal travma sonucu gerçekleştiğini savunan DTSO Başkanı Ensarioğlu, "Kimse bunu gelenekle, bölgenin örfüyle, veya töremizle ilişkilendirmesin" dedi.

ESKİ OHAL VALİSİ ÜNAL ERKAN:
Koruculuk sistemi devam etmeli

Bölgede görev yapan ve sorunları yerinde gören Eski Olağan Üstü Hal valilerinden Ünal Erkan bu yapının vatandaşları ciddi anlamda rahatsız ettiğini ifade etti. Ünal Erkan, "Bana göre bu şartlar hala devam ediyor. Kaldırılırsa bir boşluk doğar. Korucu mevcudiyetiyle bile terörle mücadelede katkı sağlıyor. Bunun varlığı PKK'yı tekrar rahatsız eder. Kırsaldan geçici köy korucusunu kaldırdığınız zaman onun yerine ne koyacaksanız? Çünkü askeri yapı her köyde yok. Karakolun kapsam alanı 20 köyü kapsar. Ama yol kesme, saldırı, adam kaçırma kaldırmaya yönelik ne yapacaksınız? şeklinde konuştu. Bu sistemin devam etmesi gerektiğini ancak yeni düzenlemeler yapılmasının şart olduğunu belirten Erkan, "Devam etmeli ancak bunların seçilmesinden, atanmalarına, eğitim ve maaşlarından kendi içinde kıdem değerlendirilmesine, emeklilik ve tazminat haklarını kadar gerçekçi ve daha ihtiyaca cevap verebilir bir düzenleme şart. Tenkit edilecek tarafları vardır. Bir teşkilatın mensupları arasında kanunlara uygun olmayan şekilde davrananlar varsa ayıklanır, kurumun kapatılması gerekmiyor." diye konuştu.
KURT: SİSTEM MASAYA YATIRILMALI

Koruculuk sisteminin sosyal ve siyasal bir problem olduğunu söyleyen AKP Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, "Suça bulaşmayan korucular da var. Elinden silahını aldığınız zaman bu insanların güvenliğini veya daha önce orada oluşmuş husumetlerin oluşturabileceği suçları; insan öldürmeleri, nasıl engelleyeceksiniz? Çok ciddi bir proje hazırlamalısınız. AB sürecinde beklenen de bu. Terörle mücadelenin, yeniden yapılandırılma sürecinde tekrar ele alınması gerekir." diye konuştu. Abdurrahman Kurt, "Bu sistemin doğurduğu sonuçlar ortada. Kürt sorunu ile birlikte çözmek adına masaya yatırılmalı ve ülkeyi şiddetten uzaklaştıracak projelere hız verilmeli diye düşünüyorum." dedi.

AKBULUT: BAZI BÖLGELERDE KORUCUYA İHTİYAÇ YOK

Bir süre önce yeşil kart verilerek korucuların sağlık konusu çözüldüğünü belirten TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Ziyaeddin Akbulut, " Zaten Sosyal Güvenlik Reformu ile birlikte bu tür sorunları tamamen ortadan giderilmiş olacak. Korucular, bugüne kadar çok yararlı işler yaptı. Bu sistemden bir süre daha istifade edilebilir." şeklinde konuştu. Koruculuk sisteminin ciddi anlamda bir ıslaha ihtiyacı olduğunun altını çizen Ziyaeddin Akbulut şunları söyledi; "Bir kere seçilirken dikkat edilmeliydi. Bunlar belki biraz da dönemin şartları içinde ihmal edildi. Bunların sosyal güvenceleri garanti altına alınmalı. Bazı bölgelerde artık korucuya hiç ihtiyaç yok. 5 yıl boyunca bu bölgede görev yapmış biri olarak rahatça söyleyebilirim, örneğin Şanlıurfa'da ihtiyaç yok artık. Bölgede terör minimize edildikten sonra bu sistem o zaman tamamen kaldırılabilir. Buna kimse de itiraz etmez."

ARSLAN: SİSTEMİN ISLAHI ŞART

AKP Milletvekili İhsan Arslan, "Koruculuk sistemi mutlak anlamda ıslah edilmeli. Bunların sayısı asgari düzeye indirilmeli ama gençleştirilip daha profesyonel olarak yararlanılmalı. Yaşlılar hemen emekli edilmeli. Geriye kalanlar ise başka alanlarda, özel sektörde istihdam edilmeli." ifadelerini kullandı. İhsan Arslan, "Keşke bu kadar asker, jandarma ve polisin olduğu bir yerde koruculara ihtiyaç duyulmasaydı. Özellikle gönüllü koruculuk derhal lağvedilmeli. Çünkü bu işi parayla yapanlar bir görev anlayışıyla hareket ediyor. Ancak gönüllü olanların ne yaptığı belli değil. Bu nedenle gönüllü korucuların elindeki silahlar bir an önce geri alınmalı. Bu kurumun ıslahı gerekiyor. Yine Genelkurmay'ın ve oradaki yerel mülki amirlerin belirleyeceği oranda yeniden bir sayı tespit edilmeli. Hukuk dışı işlere karışanlara gerekli cezalar verilmeli. Bunların başındaki amirlerinden bile gerekirse hesap sorulmalı. Korucular rast gele seçiliyor. Bu doğru değil." dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 972
favori
like
share
byHaktan Tarih: 09.05.2009 17:47
Koruculuk sistemi kaldırılmamalı yeni düzenlemeler getirilerek bilinçlendirilmeli kendi içinde geliştirilmelidir.
Korucuların yaptığı görevi az bulmayınız onlar asker ve pkk arasında bir sınır çizerler.
Korucuların varlığı pkk ve yandaşlarını her zaman için zorlamıştır.
Her kesimden aklı dengesi bozuk yapıda insanlar çıkar.
Mardin'de gerçekleşen bu olayda insanlık dışıdır.Bir vahşettir bu yapılan..
Ancak bunu tüm koruculara mal etmek doğru değildir.
gamLı Tarih: 09.05.2009 16:34
ee tamam ya işte..pkk bıraksın bu bölücülüğü, koruculuk falanda kalmasın..

madem pkk yı korucular istiyor..pkk bu tuzağa düşmesin demi ya..

bak farklı pencereden bakıncada yılanın başı pkk oluyor..
ozgurluk_5643 Tarih: 09.05.2009 16:23
tamam arkadaşım anlıyorum seni ama pkk bir şeyin varlığından rahatsızsa ve o şeyin zararları varsa biz onun varlığını mı isteyecez ?

bak gamlı arkadaş sana şunu çok emin bir şekilde söyleyebilirim korucular pkk nin kalkmasını kesinlikle istemez çünkü pkk sayesinde ekmek yiyorlar pkk olmasa korucuda olmaz ihtiyaç duymazlar yani anladın mı bunlar para için bu işe girmişler gönüllü değil yani sorarım sana şimdi bu adamlar pkk nin kalkmasını neden istesinler olaylara farklı pencerelerden bakalım biraz öyle körü körüne yanlışlara inanmayalım
gamLı Tarih: 09.05.2009 16:16
tamamda kardeş...bu yapılanmadan en fazla rahatsız olanlar pkk sözcüleri...

bak sürekli olarak şehit haberleri geliyor..

bu zaat_ı muhteremler bu konuda neden bu kadar rahatsız değiller..
bölgede rahatça at oynatmak için olmasın sakın
ozgurluk_5643 Tarih: 09.05.2009 16:12
pkk sütten çıkmış ak kaşık diyen mi var gamlı arkadaş içinde şiddeti barındıran her şeyin kalkması taraftarıyız biz...
gamLı Tarih: 09.05.2009 16:03
kendi kanından insanları bile gözlerini kırpmadan kadın çocuk yaşlı demeden katleden bir zihniyetin bu vatana hiç bir hayrı dokunmaz ________alıntı


bu tamda bölge halkının bir kısmının bağrına bastığı pkk yı tarif ediyor..
herkes kendine çeki düzen vermeli demi
ozgurluk_5643 Tarih: 09.05.2009 16:00
olay bana zaten baştan sona saçma geliyor dünyada en iyi ordulardan birine sahip bir ülkeyiz TSK böyle bir güce sahipken nasıl olurda bu koruculara ihtiyaç duyuyor madem bu kadar büyük bir ordu var kaldırılmalı bence koruculuk sistemi..
ozgurluk_5643 Tarih: 09.05.2009 15:58
kendi kanından insanları bile gözlerini kırpmadan kadın çocuk yaşlı demeden katleden bir zihniyetin bu vatana hiç bir hayrı dokunmaz
gamLı Tarih: 09.05.2009 15:56
tamamen kaldırılması doğru değil.
eğitim eksiği varsa bu giderilmeli..
bir kısmı yanlış işlere bulaşmış olabilir diye tamamen ortadan kaldırmak doğru değil..

trafik kazalarında insanlar ölüyor diye otomobil fabrikaları kapatılmaz...

eğitim verilmeli.yanlış işlere bulaşanlar tesbit edilmeli ve ayıklanmalı.

pkk ya karşı ; o coğrafya hakkında hiç bilgisi olmayan acemi askerlerle kıyaslarsak, çok daha faydalı bir yapılanmadır..