Dünya imtihan dünyasıdır(1). Kimin iyilik yaparak cennete kimin kötülük yaparak cehenneme gideceğine bizzat insanın kendi özgür iradesi ile yaptıkları ile bizzat kendileri karar verir(2). Allah her insanın içine " vicdan " koyarak, ilahi kitaplar göndererek ve onların pratik uygulamasını hayata aktaracak her topluluğa (3) peygamber göndererek, insana akıl vererek dünyada bazen hastalık, bazen maddi veya ailevi sorunlarla insan imtihan edilmektedir.İlahi mesajlara uygun - ki tüm ilahi emirler bizzat insanın yararına olan şeylerin toplamı, haramlar ise insanın zararına olan şeylerin adıdır ( İslam ve Hümanizm adlı bölüme müracaat) - yaşayan ,Allah'ın da istediği ve ilk ana vatanımız olan Cenneti bizzat kendi yaptıkları ile hak ederler(4a).Veya şeytan+nefis ikilisine uyarak kendi yaptıkları ile Cehenneme giderler.(4b)


Dünya hayatı(nı) oyun -eğlence (olarak görenler varsa da aslında ) değildir (5) , imtihan olunan bir mekandır.Ama asla bu , dünyada başımıza gelen kötülüklere karşı tedbir almama veya haksızlıklara karşı çıkmama anlamında alınmamalıdır ( Kader ve Kötülük Problemi adlı dosyalarımıza müracaat) Allah bizzat kötülüklere karşı da mücadele etmeyi bir imtihan konusu haline getirmiştir.(6)

" Sizden iyiliği emreden, kötülükten alıkoyan bir topluluk olsun" veya " Allah sizin elinizle zalimleri cezalandırmak ister " ...gibi yüzlerce ayetle, " Bir kötülüğü görünce onu elinizle bunu yapamazsanız dilinizle bu da mümkün değilse kalbinizle buğzedin" ...gibi bir çok hadisle Allah bizzat kötülüğe karşı mücadeleyi de - cidal,cihat - iyilere bir görev olarak yüklemiştir.


1- BAKARA (2.155) :"Yemin olsun ki sizi korku, açlık; mallardan-canlardan-meyvelerden eksiltme türünden bir şeyle mutlaka imtihan edeceğiz. Sabredenlere müjdele." TEĞABÜN (64.15):" Şu da bir gerçek ki, mallarınız ve çocuklarınız bir imtihan aracıdır. Allah'a gelince, onun katında büyük bir ödül vardır."
A'RAF ( 7.163):" Sor onlara o deniz kıyısındaki kentin durumunu. Cumartesi günü azıp sınır tanımazlık ediyorlardı. Sebt yaptıkları gün balıkları onlara akın akın gelindi; sebt yapmadıklarında ise onlara gelmezdi. Yoldan sapmaları yüzünden onları böyle imtihan ediyorduk." A'RAF ( 7.168):" Ve onları yeryüzünde birçok ümmetlere böldük. İçlerinde barışsever iyiler vardı ama böyle olmayan aşağılıklar da vardı. Belki dönerler ümidiyle onları güzelliklerle de kötülüklerle de imtihana çektik."
MÜMİNÛN ( 23.30):" Biz onları imtihan ediyor idiysek de bunda elbette ibretler vardır!"
2- A'RAF (7.43) :"... Şöyle seslenilir: "İşte size, yaptıklarınıza karşılık mirasçı kılındığınız cennet!"SECDE ( 32.14) : " Yaptıklarınıza karşılık sonsuzluk azabını tadın."TÛR ( 52.16):" Siz ancak yapıp ettiğiniz şeylerin karşılığıyla yüzyüze geleceksiniz."
3-FÂTIR (35.24) :"Şu bir gerçek ki, biz seni hak ile bir müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik. Hiçbir ümmet yoktur ki, içinden bir uyarıcı gelip geçmemiş olsun." KASAS (28.59) :"Senin Rabbin, memleketleri/medeniyetleri, ana merkezlerinde kendilerine ayetlerimizi okuyan bir resul göndermedikçe helâk etmez. Biz; ülkeleri/medeniyetleri, halkları zulme sapmadıkları sürece helâk etmeyiz."
4a-MERYEM (19.60):" Tövbe eden, iman edip hayra ve barışa yönelik iyi iş yapan müstesna. Böyleleri cennete girecekler ve hiçbir şekilde haksızlığa uğratılmayacaklar."
4b-A'RAF (İ:39.41, R:7.41) Onlar için cehennemden bir döşek/beşik ve üstlerinde kılıflar vardır. Zalimleri böyle cezalandırırız biz."ÂLİ İMRAN (3.151):" Barınakları ateştir onların. Ne kötüdür o zalimlerin varacakları yer!"
5- LOKMAN ( 31:33 ):"Ey insanlar!... dünya hayatı sizi sakın aldatmasın. O yaman aldatıcı, sakın sizi Allah ile aldatmasın!" ANKEBÛT (29.64) :"Şu iğreti dünya hayatı, bir eğlence ve oyundan başka şey değil. Âhiret yurduna gelince, asıl hayat işte odur. Ah, bilebilselerdi!" ÂLİ İMRAN (3.142) :"Yoksa siz, Allah içinizden uğraşıp didinenleri seçmeden, sabredenleri seçmeden cennete gireceğinizi mi sandınız?"
6-TEVBE (9.14): Savaşın onlarla ki, sizin elinizle Allah onlara azap etsin, onları rezil etsin. Onlara karşı size yardım etsin. Ve inananlar toplumunun göğüslerine şifa ulaştırsın."ÂLİ İMRAN (3.104):" İçinizden hayra çağıran, doğruluk ve güzelliği belirlenene özendiren, kötülük ve çirkinlik belirlenenden sakındıran bir topluluk olsun. Kurtuluş ve zafere erenler işte onlardır."
HADÎD (57.21) :" cennete doğru yarışarak koşun."MÜMİNÛN (23.61):" İşte bunlar, iyiliklerde yarışırlar. Ve hayırlarda önde gidenler de onlardır."MUTAFFİFÎN ( 83.26):" Ki sonu bir misktir. İşte, yarışanlar böyle bir şey için yarışsınlar!"

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 518
favori
like
share
GÜLSiMA Tarih: 14.05.2009 10:24
ecmain olsun inşaallah
Bi_iznillah Tarih: 12.05.2009 15:13
allahım razı olsun....
paye Tarih: 12.05.2009 10:23
Allah razı olsun,teşekkürler
byHaktan Tarih: 12.05.2009 07:45
Allah razı olsun...
GÜLSiMA Tarih: 10.05.2009 20:26
ecmain olsun inş
Asiyan Tarih: 09.05.2009 19:14
Allah razı olsun Özlemcim
yılmazsan35 Tarih: 09.05.2009 18:22
Allah(cc)razı olsun