Eden Projesi - Eden Projesi Nedir

Eden Projesi, St. Austell, Cornwall, İngiltere'de bulunan büyük çaplı bir enerji merkezidir. Yapıldıktan kısa bir süre sonra Britanya'ya gezmeye gelen turistleri kendine çekmiştir. 1996 yılında Nicholas Grimshaw tarafından planlanmış, 2001 yılında da yapılmıştır. (2)ingiltere cornwall’daki bitki tiyatrosu olan eden projesi’nin mimarı nicholas grimshow. çelik konstrüksiyonla oluşturulan, adeta dev bir böceği andıran bina kabuğu efte denilen (ethylene tetra fluoro ethylene) yarı transparan bir örtü ile kaplı. eden’de 3 bin 385 türe ait 97 bin 400 bitki bulunuyor. Cornwall’da dünyanın 8. harikasına yükseldi.ingiltere’nin güneyindeki St. Austell yakınlarındaki Bodelva, Cornwall’da dünyanın “sekizinci harikası” 'na yükseldi.

Biyolojik araştırmalar ve sergi amaçlarına yönelik olarak çukurların en dibinden petek biçimli kubbe elemanlarından oluşan bir çelik taşıyıcı yapı ortaya çıktı. İki kubbe grubu bir bağlantı yapısı ile birbirine bağlandı.

Seraların büyüklüğü ve alışılmadık konumundan kaynaklanan özellikleri hem taşıyıcı yapıda hem de tedarikte yeni yolların oluşturulmasını ve planlayıcılar ile uygulayıcı şirketler arasında sıkı bir işbirliğini gerektirdi. Yüksek zorlanma olasılığı nedeniyle çelikten bir taşıyıcı konstrüksiyona ihtiyaç duyulmuş. WIEGEL’in galvanizlediği bu çelik konstrüksiyonun bütün statik hesaplamalarını Würzburg’daki MERO şirketi yaptı.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 9264
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 28.05.2011 23:12
Ellerine sağlık