Takılar Müzesi - Takılar Müzesi Hakkında

Takılar tarih boyu onları üreten ve takan insanların sosyal ekonomik ve dini hayatları hakkında geçmişten günümüze bizlere ışık tutmuştur.
İlkel boncuklar hayvan kemiklerinden ve dişlerinden yapılmıştır. Metal aletlerin insan hayatına girmesiyle yarı değerli taşlardan da boncuklar yapılmış bu boncuklardan ilk kolye tarzı süs eşyaları üretilmiştir.
Çeşitli boncuklardan yapılmış takılar tarih boyunca tüm dünyada insanların sosyal statülerini belirleyen ortak bir dil olarak kullanılmıştır. Boncukların ve yarı değerli taşların insanlar üzerinde tedavi edici bir güce sahip olduğu bilinmektedir. Ortaçağ’da boncuklar karşımıza tesbih olarak çıkmaktadır. Tesbihler Romalılardan Müslümanlara ve Budistlere kadar tüm dinlerde kullanılmıştır. Günümüzde de kullanılmaktadır.
Yaşadığımız çağda da takı insan hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Takının yaygınlaşmasıyla özellikle hanımlarda kendi takılarını yapma isteği artmıştır. Hanımlar kendi yaptıkları takıları satarak aile bütçelerine yardımcı olmak eğitmek ve boş vakitlerini değerlendirmek için Takı Tasarım Kursları açılmaktadır.
Kullanılan Başlıca Teknikler; Çivileme Kolaj Çeşitli bağlama teknikleri Misina ile kristal ve boncuk örme.
Bunun dışında çeşitli materyaller ( bakır tel çeşitli ipler kumaşlar kurdeleler pullar vb. tığ ve şiş ile örme vb. ) kullanılarak çeşitli takı ve ev aksesuarları yapılmaktadır.
Takı yapımı ve tasarımında çeşitli boncuklar ve metaller kullanılmaktadır. Boncuklar; plastik akrilik boncuklar tahta boncuklar kemik boncuklar cam boncuklar hint boncuklar inci yarı değerli taşlar vb.
Takı yapımında kristalin önemi büyüktür. Swarouski ve Çek kristallerinin değişik boyları ve renkleri bulunmaktadır. Boncukların arasında çeşitli metaller kullanılarak takı tasarımları yapılır.
Kişiler takı tasarlama ve yapım aşamasında günlük sorunlarından uzaklaşırlar. Boncukların çok çeşitli ve renkli dünyasında yolculuk yapmak gerçekten çok keyiflidir.Earliest pieces of jewellery on the world
Dunyada su anakadar ele gecmis en eski taki parcalariGold beltGreece300 BC
Altin kemerYunanistan MÖ 300gold braceletesGreece100 BC
Altin bileziklerYunannistanMÖ 100NecklaceGreece300 BC
KolyeYunanistanMÖ 300Gold diademGreece 325 BC
Altin alinlikYunanistan MÖ 325Gold earringsGreece300 BC
Altin küpelerYunanistan MÖ 300Gold necklaceGreece325 BC
Altin kolyeYunanistan Mö 325Gold ringGreece325 BC
Altin yüzükyunanistan MÖ 325Gold ringGreece325 BC
Altin tacYunanistan MÖ 325Gold ringGreece 325 BC
Altin tacYunanistanMÖ 325Gold necklaceGreece200 BC
Altin kolyeYunannistanMÖ 200Gold earringsGreece300 BC
Altin küpeleryunanistanMö 300

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 391
favori
like
share
EZqiiiii Tarih: 09.05.2009 21:52
teşekkürLer canımcım..