Yapraklı Kolye Yapımı - Resimli Yapraklı Kolye Yapılışı - Takı

Malzemeler:

Krem rengi iri kum boncuk

Yaprak yeşili kum boncuk

Çiçek teli

0,20 mm misina

Papağan


Yaprakların hazırlanışı:

Yeşil kum boncuk, çiçek teli ile yaprak şeklinde örülecek. En sondaki iki tel 4-5 kez bükülüp, bükülmüş haldeyken 3 mm. kadar kesilecek. 85 - 90 adet civarı yaprak hazırlanacak.1- Misinanın ucu düğümlenerek 9 adet kum boncuk dizilir, misina ilk boncuktan gidiş yönünde geçirilerek bir daire elde edilir.2- Misinaya 3 adet kum boncuk geçirilerek misina alt sıradaki ilk gelen 3. kum boncuktan geçirilir.3- Misinaya tekrar 3 adet kum boncuk geçirilerek yine alt sıradaki ilk gelen 3. kum boncuktan geçirilir.4- Misinaya 3. kez 3 adet kum boncuk geçirilerek bir önceki sırada misinaya geçirilen ilk boncuktan geçirilir. Böylece 2. sıra da tamamlanmış olur.5- İkinci sırada olduğu gibi 3. sıra ve diğer sıralara da devam edilir.
Her işlemde misina çekilerek sıkılır.6- Her 5 sırada bir sıra veya daha aralıklı olarak geçirilen 3 boncuğun ortası olarak ( yani 2. boncuk olarak ) yapılmış olan yapraklar, tel olan ucu içeride kalacak şekilde, tel bulunan uçtaki boncuktan misina geçirilip ve ucundaki tel biraz alta doğru kıvırarak monte edilir.

Bu şekilde kolye istenen boya gelene kadar örmeye devam edilir.

7- Daha sonra kum boncuklardan tuğla örgüsü ile ve sonunda azaltılıp ucu yuvarlatılarak kapama yapılır. Kapamanın ucuna da 3 boncuk dizilip, papağanı misinaya takıp tekrar 3 boncuk dizilerek halka oluşturulur. Misinayı boncukların içinden tekrar geçirip sağlamlaştırılır ve sıkıca bağlanarak ucu gizlenir.8- Başlangıç ucuna tekrar misina bağlanıp 7. maddede yapılan işlemler papağan takılmadan yapılır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2417
favori
like
share