Anneler günü hakkında
Kültürden siyasete, ekonomiden inanca, adeta içimiz dışımız her şeyimiz batının değerleri ile dolmuş, nerdeyse bize ait hiçbir şeyimiz kalmamıştır. Âlemlere Rahmet Hazreti Muhammed(sav) efendimiz tarafından; “cennet annelerin ayaklarının ayaklarındadır” ifadesiyle taltif edilen, Yüce Allah’ın(cc) emirleriyle buyruklarıyla itaate teşvik edilen annelerimizi sevmek ve hatırlamak bile onların tavsiyesiyle olur vaziyete gelmiştir.
Anneler gününün de ilk startı maalesef ABD kaynaklıdır.

“Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1907 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi. Zamanla başka ülkelere de yayıldı.

Annelere armağan edilen bu özel gün Türkiye'de 1955 yılından bu yana kutlanmaktadır.”(Ansiklopedi)Türkiye'de Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü olarak kutlanır.

Her ne sebeple ve niyetle kutlanırsa kutlansın, madem işin bir ucunda anneler var, o zaman anneler gününü kutlamak için elimizde sebep var demektir. Anne ve anne adayı olan bütün kadınların, Anneler günü kutlu olsun.Annelerimize vermemiz gereken değer, Yüce Allah(cc) tarafından emir mukabilinde biz kullarına şöylece buyrulmuştur.

"Biz, insana, ana-babasına iyilikte bulunmayı tavsiye ettik. Özellikle de anasını tavsiye ederiz ki, o, kat kat zaafa düşerek ona hamile kalmış, emzirmesi de tam iki sene sürmüştür. Binaenaleyh; bana ve ana-babana şükret. " (Lokman, 31/14)."Yüce Rabb'ın şöyle emretti; Yalnız Allah'a ibadet edeceksiniz, ana-babalarınıza iyilik yapacaksınız. Şayet bunlardan biri veya her ikisi senin yanında ihtiyarlarsa sakın onlara "öf " dahi deme, yüzlerine bağırma, onlara tatlı söz söyle. Onlara, merhamet belirtisi olarak tevazu kanadını aç da, "Ya Rab, küçüklüğümde bana şefkat gösterdikleri gibi, sen de onlara merhamet et" de "(el-isrâ, 17/23-24)Peygamber Efendimiz de "kime iyilik yapayım?" diye üç defa soran bir sahabeye, üç defasında da, "annene" cevabını verdikten sonra dördüncü soruda, babasına iyilik yapması gerektiğini söylemiştir. (Buhârî, Edeb, 2; Müslim, Birr, 1).Bizim kültürümüzde anne yılda bir gün değil, bir ömür boyu; övgü ve sevgiye layıktır. Her zaman kutsaldır, her zaman ayakları öpülesi en kıymetli varlıklarımızdır. Annelerimizin kıymetini çok iyi bilmek zorundayız. Sağlıklarında dualarını çokça alarak, hizmette kusur etmememiz lazımdır. Onları kaybettikten sonra; “Ana başa taç imiş, her derde deva imiş” demek kimseye fayda sağlamaz. Dünya ve ahiret saadeti için hemen şimdi; sevgileri yenilenmeli, hayır dualarını almalıyız.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4121
favori
like
share
nichole Tarih: 03.06.2009 20:43
Paylaşım için sağol.
teking06 Tarih: 03.06.2009 20:22
emeğine sağlık
fatma0658 Tarih: 24.05.2009 23:37
teşekkürler
yılmazsan35 Tarih: 12.05.2009 18:39
allah razı olsun
Bi_iznillah Tarih: 12.05.2009 15:09
[COLOR="Pink"]anne başa tac imiş
her derde ilaç imiş
bir evlat pir olsada
anneye muhtaç imiş....

[COLOR="Purple"]yanında olamıyorum annecim hakkını helal et ....
byHaktan Tarih: 12.05.2009 07:43
Efendimiz Hz.Muhammed (sav) buyurmuştur ki;
Annelerinizi hiç indirmeden 40 yıl sırtınızda taşısanız 3 dakikada bir gelen 1 saniyelik doğum sancısının hakkını ödeyemezsiniz...

Annelerinizin kıymetini biliniz,çünkü onlar haklarını helal etmezlerse cennete giremezsiniz.
Anne ve babaların evlatlarının üzerinde sayısız hakları vardır.
paye Tarih: 11.05.2009 19:48
annelere sadece yılda bir gün verilmez müslümana her gün anneler günü; çünkü "cennet annelerin ayağı altındadır".
Nerqish Tarih: 11.05.2009 18:59
[COLOR="SlateGray"]Ne yapsak annelerimizin hakkini odeyemeyiz annemi cok seviyorum o benim herseyim kirdigimda olmustur istemeden tabiki ama gozumden kiymetlidir annem emegine saglik canim gerisi bos yalan anadan baska insana dost yar yok.
GÜLSiMA Tarih: 10.05.2009 12:50
anneler güün de şöyle bir düşünürsek huzur evleri memleketin batısında dolup taşmaktadır.şuda bir gerçekki doğuda huzur evi bulmak nerdeyse imkansızdır.temennimiz odur ki hiç huzur evi kalmasın.