Beşikdüzü Festivali - Beşikdüzü Şenlikleri - Beşikdüzü Şenlik Resimleri - Beşikdüzü Festivali Resimleri - 2010 Beşikdüzü FestivaliBEŞİKDÜZÜ KÜLTÜR SANAT VE DENİZ FESTİVALİ
YERİ VE TARİHİ : Beşikdüzü - 18-20 Mayıs
DÜZENLEYEN KURULUŞ : Beşikdüzü Belediye Başkanlığı
TEL : (462) 871 52 32 – 871 30 96
FAKS : 871 30 11
Trabzon’un batı sahillerinden Giresun’a kadar uzanan sahil şeridinde, kökeni Orta Asya’ya dayanan ve Anadolu’nun fethi sırasında yöreye yerleşen Çepni Türkleri'nin günümüze taşıdığı mayıs yedisi şenlikleri yaklaşık 4000 yıldır geleneksel olarak kutlanmaktadır. Mayıs yedisi şenlikleri, ilkbahar sonunda yaylalara çıkma zamanının geldiğini bildiren bir gelenektir. Yaylalara çıkacak olanlar bu günde sahile iner, büyükbaş hayvanlarını denizde yıkar, bahara veda eğlenceleri yapar ve temizlenen hayvanlarıyla birlikte yaylalara çıkarlardı. Yaylalara çıkmayanlar için de bir eğlence kültürü yaşatılırdı.

20 Mayıs 2000 tarihinde, mayıs yedisi şenlikleri kapsamında, kapasitelerin çok üzerinde yolcu alan iki balıkçı teknesinin alabora olması sonucunda 38 kişinin hayatını kaybettiği deniz kazasının ardından, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı bu gibi şenliklerde ne gibi tedbirler alınması gerektiği yönünde bir genelge yayınladı ve dönemin ilçe kaymakamı Yaşar Karadeniz'in genelgenin hayata geçirilmesine yönelik olarak yürüttüğü çalışmalarda, bu tür bir olayın yeniden yaşanmaması için şenliklerin organize bir biçimde yapılması gerektiği düşüncesi öne çıktı. Bu düşünceden hareketle 20 Mayıs tarihini de içine alacak şekilde 18-19-20 Mayıs tarihlerinde ilçede Beşikdüzü Kültür Sanat ve Deniz Festivali düzenlenmesi ve mayıs yedisi geleneğinin festival etkinlikleri kapsamında yaşatılması kararlaştırıldı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4043
favori
like
share