Uçurtma Anneme De Selam Söyle - Yasemin Gülen


Kapı deliğinden içerde ne yaptığını görmeye çalışıyordum.Dolabı açtı ve bir kutu çıkardı sanırım içinde ilaç vardı.Ağzına sıktı derin derin nefes aldı.Beni görmemesi için hemen odaya gidip televizyonun karşısına oturdum film bitmişti.Annem geldi,istersen yatalım geç oldu yarın sana bir sürprizim var diyerek beni odama çıkardı.
Yatağıma yattığımda gördüklerimin düş olduğunu,gerçek olmadığını düşünmeye çalıştım ama,gördüklerim gözümün önüne geliyordu.

Annemin ağzına sıktığı sprey neydi acaba?

Neden kullanıyordu onu?

Çocuk olmanın verdiği saflıkla annemin yarın ki sürprizini düşünerek uykuya daldım.Sabah annem öpücüklerle uyandırdı beni.
-annem:hadi uykucu bir an önce üzerini giyin pizza yemeye gidiyoruz.
Çok sevinerek yatakta zıpladım,üzerimi giyinirkende;
-Çok mutluyum annecim pizzacıdan sonra belki parka gideriz
Annem neden olmasın diye onaylayınca havalara uçtum.

Evden çıkarken annemin elini hep yanımda ol dermişçesine elini sımsıkı tuttum.Nihayet pizzacıya gelmiştik,annem benim mutluluğumu gördükçe onun da gözleri daha bir içten gülüyordu.

Karnımızı doyurduktan sonra parkın yolunu tuttuk.Parka babam vefat ettiğinden bu yana hiç gitmemiştik o yüzden,yolda ikimizi de hüzün kapladı.Çünkü parka ilk defa babamsız geliyorduk ama,ikimizde bu hüznü birbirimizle paylaşmadık.

Yol boyunca içimizde yaşadık,içimiz acıdı ama en azından konuşarak birbirimizin içini acıtmadık.

Parka adım attığımızda gülen insanlar,hallerinden gayet memnun çocuklar,neşe ile dondurma yiyenler,şakalar yapanlar...
Sözün kısası "mutluluk cennetine mi düştük?" demekten kendimi alamadım.Acaba bu insanlar gerçekten içlerinde de mutlumuydular,bu kadar içten gülücükler saçmayı nasıl nasıl başarıyorlardı.Ya çok iyi rol yapıyorlar ya da gerçekten çok mutluydular.

Hani bir öykü vardır.Bir adam geçimini sağlayabilmek için palyaço olurmuş suratını boyar,,kocaman ayakkabıları giyer,renkli renkli perukları takar sirk meydanına gidermi.Oradaki bütün insanları eğlendirir,gülmekten yerlere yatırırmış.Hüzünlü olanlar,gülmek isteyenler,dertlerinden kurtulmak isteyenler hep onu izlemeye giderlermiş.Onu izlerken kendilerini o kadar kaptırırlarmış ki gülmekten derdi tasayı unuturlarmış.Bir gün bu adamın kendisi bilge bir kişiye giderek çok mutsuz olduğunu,acı çektiğini söylemiş ve kendisini mutlu edeccek bir yol göstermesini istemiş.Bunun üzerine bilge kişi bu yolun ilerisindeki sirkte bir palyaço var, o kadar komik ki bütün derdini unutur, kahkahalar atarsın oraya gitmeni öneririm demiş.

Palyaço bilge kişinin yüzüne bakarak,
-O herkesi güldüren palyaço benim(demiş)

İşte acaba bu insanlarda mutlu görünüp içinde fırtınalar kopanlardan mı?İnsanları şöyle bir süzdükten sonra annemle birlikte balerine bindik.Çok güzüeldi insan resmen uçuyor,gökyüzüne ve babama yaklaşıyor sanki elimi uzatsam tutuvercekmişim gibi.Daha sonra ben trene binmek istedim.Babamla geldiğimizde trene annem korktuğu için hep babamla binerdim.Eminim ki isteğim üzerine ikimizinde aklına bu geldi ben de daha fazla ısrar etmedim.Birçok şeye daha bindikten ve eğlendikten sonra eve döndük.İkimiz de çok yorgunduk ben televizyon seyretmek istedim ama annem erken yatmamı söyleyerek odama çıkardı.

Annem beni yatırmadan önce sanki son kez sarılıyormuş gibi sımsıkı sarıldı ve yanağıma kocaman bir öpücük kondurdu.Hadi bakalım uyu ben de şimdi yatacağım diyerek aşağıya indi.

Gece gök gürlemeye başladı çok korkmuştum yağmurda başlamıştı.Damlalar camıma her vurduğunda irkiliyordum.Annemin yanıma çoktan gelmesi gerekiyordu,her şimşek çakışında yanıma gelir "korkma birtanem ben yanındayım" derdi.Ben korkuyordum ama annem gelmiyordu,içimi garip bir sıkıntı kapladı.Yavaşça yatağımdan kalkıp annemin odasına gittim.


Yasemin Gülen

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 608
favori
like
share
cay_guzeli Tarih: 15.05.2009 13:08
elinize sağlık
pikaro Tarih: 15.05.2009 12:55
Emeğinize sağlık teşekkürler
Nehir Tarih: 11.05.2009 10:49
Emeğine sağlık miss-fener...