Bu aralar bu konuda yeni bir gelişme olmasa da biliyoruz ki ülkemizde siteler sansürleniyor ve günün birinde herhangi bir site bilinmeyen bir sebeple engellenebilir. Şimdi daha önce sansür kurbanı olan siteleri tek tek yazmanın anlamı yok. Konuyla ilgili Serdar Kuzuloğlu'ndan güncel bir yazıyı buradan okuyabilirsiniz. İşte bu iç karartıcı konuyu kısaca geçip çözümü kolaylaştırsın diye yaptığım minik uygulamaya geçelim.

BSG!, aslında bir hosts editörü. Farkı ise alan adlarının karşılığı olan IP adreslerini çözümleyebilmesi. Yani yarın bir gün mesela abc.com engellenirse internette fellik fellik hosts'a girecek IP aramamanız için var. Kurulum gerektirmiyor. Şimdilik çok lazım değil gibi ama atın köşeye dursun derim, ertesi gün ne olacağı belli olmaz.

Windows XP ve Vista'da çalışıyor. Windows 7'de büyük ihtimalle çalışmayacaktır. .Net Framework 2.0 gerektirdiğini de ekleyeyim. Yüklü değilse Windows Update'ten ya da buradan alabilirsiniz.

Kullanımını kısaca anlatayım. Yazılımı açtığınızda hosts dosyasındaki mevcut girdiler listelenecek. Diyelim ki, erişemediğimiz site Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor


olsun. Alan adı metin kutusuna bu adresi girip "Çözümle"ye tıklayınca IP adresi sağda belirecek. Daha sonra "Ekle"ye tıklayarak adresi ve karşılığı olan IP'yi listeye ekleyebilirsiniz. Silmek istediklerinizi "Sil"e tıklayarak silebilirsiniz şeklinde saçma bir cümle kullanmak istemezdim ama kullanmışım bile. Değişiklikleri kaydetmek için "Kaydet"e tıklamak gerekiyor. "DNS Önbelleğini Temizle" butonu "ipconfig /flushdns" komutunu çalıştırarak DNS önbelleğini silmeyi amaçlıyor (DNS Client hizmeti çalışmıyorsa buna gerek yok). Tabii bilgisayarı baştan başlatmak değişikliklerin geçerli olması için en sağlıklı çözüm. Gayet açıklayıcı oldu sanırım.

Erişimedeğiniz siteleri örnek üstünden gidecek olursak, hem Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor


hem de thepiratebay.org olarak (www olmadan) ayrı ayrı çözümleyip listeye eklemeniz tavsiye edilir.

BSG!, hosts dosyasını düzenlediğinde baştaki etkisiz satırları da kaldıracak. Bu, zararsız ve hatta hosts boyutunu küçültücü olduğu için faydalı sayılabilecek bir işlem.

Bilinen sorunlar:
-YouTube için işe yaramıyor. Sanıyorum yazılımın bulduğu IP'ler de engellenmiş.

(Elbet bir gün) Yapılacaklar:
-Engelli siteler listesi otomatik olarak indirilip güncellensin
-Hosts dosyasındaki tekrarlanan girdileri temizleme özelliği ekle
-Önbellek temizleme tuşuna güzel bir yer bul
-Daha güzel bir isim bul :p


İSTEDİĞİN SİTEYİ GİR>>ÇÖZÜMLEYE BAS>>EKLEYE BAS>>KAYDETE BAS VE SİTE ARTIK AÇIK RAHAT RAHAT GİREBİLİRSİNİZ

ENTER the SITE YOU>>RESOLVE PRESS>>PRESS ADD>> PRESS SAVE AND SITE NOW OPEN

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1191
favori
like
share