KÖK HÜCREDEN ZENGİN YAĞ DOKUSUYLA MEME BÜYÜTME
Doku mühendisliği uygulamaları plastik cerrahide de kendini göstermiştir. Meme büyütmede gelinen son nokta kök hücreden zengin yağ dokusu ile meme büyütmedir.

Daha önceleri kordon kanından elde edilen embriyonik tip kök hücrelerin daha sonra erişkin tipleri tanımlanmış ve kemik iliğinden elde edilmeye başlanmıştır. Fakat bu kullanımı zor elde edilmesi zahmetli bir yöntemdi. Son olarak erişkin tip kök hücrelerin en fazla miktarda yağ hücrelerinde bulunduğu literatğrlerde yer aldı. Böylece zaten uzun yıllardır yağ enjeksiyonu yapan plastik cerrahlar kök hücre kullanımını benimsemiştir.

Meme büyütmede halen dünyada en sık tercih edilden yöntem silikon protezlerdir. Ancak yabancı madde taşımak istemeyen, komplikasyonundan korkan, ameliyattan korkan, doğal yöntem arayışındaki hastalar protez ameliyatını tercih etmemektedir. Bu tip hastalara uygulanabilecek son yöntem kök hücreden zengin yağ ile meme büyütmedir.Bu ameliyatın en önemli özelliklerinden biri de iz kalmamasıdır.

Yağ enjeksiyonunda karşılaşılan bir problem yağın zamanla erimesidir. Kök hücreler multipotent hücrelerdir. Konulduğu sahada kas, kemik,deri,yağ dokusuna dönüşür.O bölgeyi tamir eder hızlı iyileştirir,kanlanmasını arttırır. bu sayede yağ hücrelerinin de erimesi engellenmiş olur.

2007 yılında Japonyada kök hücre enjeksiyonlarını standardize etmek amacıyla kurulan Cytori sistemi ile kök hücreden zengin yağ ile özellikle meme kanseri olgularında meme büyütmeye başlanmış ve hastalar 18 ay boyunca takip edilmiştir.2008 yılında yayınlanan sonuçlarda hastalarda yağ dokusunda erime olmamış, kanser tekrarı görülmemiştir. Teknoloji 2009 yılı başında Türkiye de ilk defa Florence Nightingale Hastanesine gelerek kullanılmaya başlanmıştır.

Ameliyata Hazırlık:

Ameliyat öncesi ölçüleriniz alınır ve size özel vakumlu sütyen ile meme cildinin ameliyata hazır hale getirilmesi gerekir. Bu özel sütyeni 2 hafta kullanmak yeterlidir. 2 hafta içinde meme cildiniz genişler ve yağ enjeksiyonuna hazır hale gelir.Bu işlemin amacı yağların erimesinde önemli rol oynayan cildin basınç etkisini azaltmak yağların ömrünü uzatmaktır.

Ameliyat:

Karın, bacak iç ve dış sahası, bel ve çok zayıf hastalarda sırt bölgesinden liposuction ile genel anestezi altında alınan yağ dokusu GMP standartlarını taşıyan CYTORİ cihazına alınır.



Bu cihazda kök hücreler konsantre edilerek kök hücreden zengin yağ dokusu enjeksiyona hazır hale gelir. Memeyi dikleştirip büyütecek şekilde özel teknikle kök hücreli yağ dokusu enjekte edilir.



Ameliyat Sonrası.

Ameliyattan sonra ilk gece ağrı kesici tedavi ve takip için hastanede kalırsınız. Ertesi gün evinize dönebilirsiniz.Kök hücrenin hızlı iyileştirici etkisi sayesinde 3 gün içerisinde normal hayatınıza dönersiniz. Bu ameliyatta küçük deliklerden girildiği için iz kalmaz. Ameliyattan 1 ay sonra kök hücreler sayesinde meme cildinde kalınlaşma ve memede remodeling(yeniden şekillenme) olur.

Op.Dr Serkan Dinar
Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi
Plastik Cerrahi Klinik Şefi
http://serkandinar.webs.com

drserkandinar drserkandinar
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1723
favori
like
share