Kel Aliço Kimdir -Kel Aliço Resimleri - Kel Aliço Biyografisi - Kel Aliço Hakkında
Kel Aliço,
ünlü bir Türk yağlı güreşçidir. Bazı kaynaklarda Olluklu veya Holluglu Kel Pehlivan olarak da geçmektedir. Şumnu'nun Yeniköy (eski adıyla Olluklu) köyündendir.
geneldekırkpınarda hepbaşpehlivan olmuştur.o zamanlar kendisi yenilmez olarak bilinirdi.
nasuhçulu pehlivan kel ismail ile pomak osman'la çok zor güreşleri olmuştur.ancak ikisinide yenmiştir. kaynak olarak murat sertoğlunu rumeli pehlivanları kitabı ile sami karayelin kel aliço kitabına bakabilirsiniz.
Adalı halil kendisinin öğrencisidir.onu 70 yaşındayken 30 dakika içinde yenmiştir.
koca yusuf kırkpınara gelince aliçoyla berabere kalmıştır.

KEL ALİÇO 1832 YILINDA BULGARİSTANDA PLEVNENİN OZİKOVİÇA KÖYÜNDE DOĞDU GÜREŞE DELİORMANDA BAŞLADI. ÇOK KUVVETLİ BİR PEHLİVAN OLUP 8 SAAT GÜREŞ ETSE YORULMAK NEDİR BİLMEZDİ.SAÇAIZ BAŞINDAN DOLAYI KEL ÇOK SERT ACIMASIZ GÜREŞ TEKNİĞİNDEN DOLAYI GADDAR DENİLMİŞTİR. 27 SENE ÜST ÜSTE KIRKPINAR ŞAMPİYONU OLMUŞ 28 İNCİ SENE KOCA YUSUFLA 56 YAŞINDAYKEN BERABERE KALARAK MEYDANI ONA BIRAKMIŞTIR. NAMAĞLUP BİR PEHLİVANDIR 1.95 BOYUNDA 150 KİLO AĞIRLIĞINDA BİR PEHLİVANDI. GEREK GÜREŞ MEYDANLARINDA GEREKSE MEYDAN DIŞI HAYATINDA MERTLİĞİN DOĞRU SÖZLÜLÜĞÜN YİĞİTLİĞİN BÜTÜN ÖZELLİKLERİNİ ÜSTÜNDE TAŞIMIŞ OLMASINDAN DOLAYI RUMELİDE EFSANELEŞMİŞTİR. 1922 YILINDA TİFO HASTALIĞINDAN ÖLMÜŞTÜR. KABRİ EDİRNEDEDİR

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1067
favori
like
share