Çocuklarda Ağlama Davranışı

Çocuklar pek çok nedenle ağlayabilirler. Üzgün olduklarında, yorgun olduklarında ağlamaları normal gibi görünse de, yetişkinin ilgisini çekmek için ağlamanın pek de gerekmediği durumlarda da çocuklar tarafından başvurulabilen bir yoldur. Genellikle küçük yaştaki çocuklar yetişkin ilgisini elde etmek için ağlarlar. Çocuk ağlamaya başladığında yetişkin ilgisini yönelterek çocuğun bu davranışını pekiştirmektedir.

Ağlama farkında olmadan pekiştirildiği için süren bir davranıştır. Çocuk ilk ağlamaya başladığında ilgilenilmese bile ağlama süresini uzattıkça çevreden ilgi yöneltilen bir durumdur. Bazen kararlı bir şekilde görmezden gelme uygulamayı kararlaştırılmış durumda bile ağlama süresi çok uzadığında çocuk ile ilgilenilmektedir. Hâlbuki bu durum bir sonraki daha uzun ve ısrarcı ağlamayı başlatacak bir davranıştır. Çocuk bir sonraki ve daha sonraki ısrarcı denemelerinde istediği bir şeyi elde ederse bu durum çocukta ağlama alışkanlığına dönüşebilir. Alışkanlık düzeyine geldiğinde ağlama, aşırı genellenmiş bir davranış gibi her durumda sıkça başvurulan bir elde biçimine dönüşür.

Ağlama Davranışını Azaltmak

Elde etme için yeni bir/ birkaç yol öğretilmediği takdirde çocuğa bu alışkanlığı bıraktırmak zordur. Ağlama anında çocuk bir yandan da elde etmek istediği şeyi tekrar etmektedir.
Bu durumda;
 “ İstediğin şeyi duyamıyorum. Ağlamadan söylediğinde anlayabilirim” diyerek çocuğun ağlamaya ara vererek istediğini sözel olarak ifade etmesi için yönlendirilebilir. Böylece isteklerini ifade etmesi pekiştirilerek ağlama davranışı görmezden gelinmeye devam edilir. Bir yandan da sözel olarak farklı istekte bulunma öğretilebilir.
 Hiçbir zaman; “ Ağlayınca çok çirkin oluyorsun. Çok komik oluyorsun. Bebek gibi oluyorsun” gibi söz ve tavır gösterilmemelidir.

Çocuklarda “ Ne yaparsam yapayım anne ve babamı kararından vazgeçiremem düşüncesi oluşturulmalı.
Örneğin baba evden çıkarken çocuk “Beni de götür” dediğinde, Baba da “Olmaz götüremem diyor. İsteği yerine gelmeyen çocuk ağlamaya başlıyor ve “Hadi bugünde biraz gezdireyim, götüreyim çocuğun gönlü olsun” diyor. Bu durumda çocuk gözyaşının gücünü kullanıyor. Babanın evden her çıkışında çocuk yaygarayı basıyor. Çünkü ağlayarak isteklerini elde edeceğini biliyor. Çocuk ağladığında da karar değiştirilmemeli, bu uzun bir süre zorlanılabilir. Ama kararlı bir duruş ile çocuğun isteklerini ağlayarak elde edilmesi önlenebilir.
Bir de ağlayan çocuğa “ağlama” denmemeli. Ağlayan bir çocuğu kucağa alıp, “Ne oldu sana, ne istiyorsun vb.” şeklinde sözler söylenmemeli. Aksine çocuk daha çok ağlar. Bu esnada çocuğun dikkati başka bir yöne çekilmeli.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4719
favori
like
share