Ateş doğal ışık kaynağı mı yoksa yapay ışık kaynağı mıdır?

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 11131
favori
like
share
sarı asa Tarih: 07.02.2010 12:02
ay doğal bir ışık kaynağı değildir çünkü ay ışık üretmez sadece güneşin aya yansımasıyla oluşan ışığı bize gönderir
sahin2 Tarih: 30.11.2009 10:57
Ateş, yüksek sıcaklık ve alev veren hızlı yanma olayı.

Ateşin meydana gelebilmesi için yanabilen bir maddenin tutuşma sıcaklığında oksijen ile temas etmesi gerekir. Yakıt ve oksijen devamlı mevcut ve temas halinde ise sürekli yanma olur. Bir ateşin söndürülmesi, yanmaya sebeb olan unsurlardan yakıt ve oksijenin yok edilmesi, sıcaklığın düşürülmesi ile mümkündür.

Herhangi bir maddenin yanabilirliği kimyasal bileşime ve fiziksel duruma bağlıdır. Eger oksijen kaynağı hava ise, herhangi bir yanıcı gazın molekülleri hava içine girer ve havadaki oksijen moleküllerine temas eder. Tutuşma sıcaklığına erişince de bu gaz yanar.

Bir yanıcı sıvı ilk önce buharlaştırılmalı ve tutuşma sıcaklığındaki bu buhar oksijen ile karıştırılmalı ki, yanma olabilsin. Katıların yanması için ise sıvılaştırılmalı veya buharlaştırılmalı veya hiç olmazsa geniş bir yanma yüzeyi meydana getirmek için küçük taneciklere ayrılmalıdır. Fakat katı, gözenekli ise öğütme zaruri değildir. Bütün katılar, mümkün olan en küçük taneciklere ayrılırsa, oksijen ile temas eden toplam katı yüzeyi çok olacağından şiddetli yanar.

Çok şiddetli ateşler, yanabilen tozların (zerreciklerin) hava ile karışımından elde edilir. Mesela kömür ve metal tozlarının yanması gibi. Mağnezyum tozları gerekli oranda hava ile karıştırılıp tutuşma sıcaklığına getirilirse, göz kamaştırıcı parlak bir alevle yanar.

Maddeler tutuşma sıcaklığının altında oksitlenir. Fakat maddelerin yanabilmesi için tutuşma sıcaklığına yükseltilmesi gerekir. Bu sıcaklığın üzerinde oksidasyon ısısı yeteri kadar hızlı yayılmaz ve yanmamış yakıtta oksidasyonun olduğu bölgeye yakın alanı yanma sıcaklığına yükseltir. Çok ince parçalara ayrılmış maddeler hariç olmak üzere, katıların yanma sıcaklığı sıvılarınkinden daha yüksektir. Genellikle sıvılar kaynama noktasının düşüklüğü nisbetinde parlayıcıdırlar.

Ateş, etrafındaki havayı ısıtır ve onun genişleyerek yükselmesini sağlar. Bunun sonucu olarak da uzaklardan buraya soğuk hava akımı başlar. Bu meydana gelen akım sebebiyle devamlı ve yeni oksijen te’min edilmektedir. Böylece ateşin yanması sürekli olur. Hatta ateş, büyük şehir veya orman yangını halindeyse, bu hava akımı önemli hızda rüzgar bile meydana getirir.
rüzgar54 Tarih: 30.11.2009 10:36
bence ateş kimyasal bir olay değil ateşi meydana getirebilmek için üretilmiş olan ürünler kimyasaldır güneş ve yıldızlarda bir ateş topudur eğer güneşe doğal ışık kaynağı diyebiliyorsak o halde ateş te doğal ışık kaynağıdır şimşek bir doğal olaydır fakat elektrik sunidir unutulmamalıdır ki bütün bunlar hep iç içedir birbirinden ayrılamazlar çünkü birine bakarak insan zekası diğerini üretmiştir saygılarımla
ömer doruk Tarih: 23.11.2009 20:58
ates bı ısık kaynagı degıldır sadece kımyasal bı olaydır ve cok kucuk caplı bı olaydır ısık dedıgımız kımyasal olay ıse atesten kac ve kat daha guclu ve cok daha buyuk kımyasal reaksıyon gerektıren bı olaydır ornegın : kaynak yaparken kullanılan atesle bı kıprıtın atesı aynı sıcaklıkta olmadıgı gıbı
Nehir Tarih: 11.05.2009 19:03
Doğal Işık Kaynakları - Yapay Işık Kaynakları

http://www.main-board.com/bilim/215933-dogal-ve-yapay-isik-kaynaklari.html