Tüm dünya ve Türkiye’nin gündeminde ekonomik kriz var. Ekonomik krizin etkileri önce birey olarak sonra aile, kurum ve toplum olarak ciddi tedbirler almamızı sart koşuyor.

Ekonomik krizle birlikte alım gücü düşüyor. Buna bağlı olarak tüketim alışkanlıklarımız değişiyor. Öncelikle birer birey olarak tasarruf etmeyi bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Birey olarak alacağımız önlemlerde asıl harcamayı yapan ev kadınlarının tasarrufları çok daha etkili olmaktadır. Son derece hassas tasarruf yöntemleri uygulamamız gereken bu dönemde kısaca bu yöntemler nelerdir sizler için araştırdık.

Öncelikle ihtiyaçlar belirlenmeli, öncelik sırasına göre zaman planlaması yapılmalı ve bütçe en verimli şekilde kullanılmalıdır. Giyim ve kişisel bakım (kozmetik, kuaför harcamalarımız vs.) harcamalarımızı kısmak bu durumda bizi en az sıkıntıya sokan tasarruflar olacaktır. Giyim konusunda kadınlar yaratıcılıkları ve ince fikirlerini bir araya getirirlerse ortaya cok güzel ekonomik ve kullanışlı giysiler çıkarabilirler. Bu konuda bir çok fikir akla gelmektedir. Eski giymediğiniz kıyafetlerinizden faydalanabileceklerinizi elden geçirip değerlendirebilirsiniz, kendiniz dikebilir, örebilir, ördüklerinizi uzun seneler kullanabilirsiniz. Değişik uygulamalarla giyim dışında bir çok ev dekorasyon malzemesi, takı, aksesuar gibi ihtiyaçlarınızı kendiniz yapabilir hem kendi emeğinizi, zevkinizi yansıtmış hem de ekonomi yapmış olursunuz.

Bir diğer konu da alışveriş. Gerek gıda, gerekse temizlik harcamalarınızı yaparken markete gittiğinizde tercihlerinizi markadan çok fiyata duyarlı bir şekilde yapabilirsiniz. Ve markete mutlaka bir liste ile gidilmelidir. Ekonomik paketler tercih edilmelidir. Marketlerin satışlarını arttırmak içn göz boyayarak yaptığı ve ihtiyaç fazlasını almamıza neden olan kampanyalarına karşı dikkatli davranın.

Promosyonlu ürünleri tercih edin. Bir çok firma krizin de etkisiyle indirim yapmakta ya da değişik kampanyalar düzenlemekte.Bu tip ürünleri tercih edersek, cazip fiyat ve promosyonlu ürünlerden faydalanabilir, karlı alışveriş yapmış olursunuz.

Gündelik hayatta alacağımız bir dizi tasarruf önlemlerini uygularsak, toplumsal bir tassarruf yapacağımızı hatırlatarak sıralıyoruz :

• Gereksiz ışıkları söndürün. Tasarruflu ampül tercih edin.
• Yakıttan tasarruf etmek istiyorsanız; evinizin duvarlarına ve camlarına ısı yalıtımı yaptırın.
• Bulaşıklarınızı elde değil, makinede yıkamayı tercih edin.%20 su tasarrufu sağlanır. Zaman da kazanırsınız.
• Çamaşır, bulaşık makinelerini gece çalıştırın, elektriği daha ucuza kullanabilirsiniz.
• Evinizde akan, damlayan musluklarınız varsa tamir ettirin. Aksi taktirde faturanız artacaktır.
• Çamaşırlarınızı hafif nemliyken ütülerseniz enerji tasarrufu sağlarsınız.
• Kredi kartı kullanma alışkanlığınız varsa minumuma düşürün, mümkünse kullanmayın.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 406
favori
like
share