Anneler Gününün 101 Yıllık Hikayesi - Anneler Günü - 101 Yıllık - Hikaye

Tüm dünyada milyonlarca anne aynı gün çocuklar tarafından
sevgi ve saygıyla kucaklanıyor. Peki ama bu evrensel gün dünyada ve ülkemizde ne zamandır kutlanıyor?
9 yaşında annesini kaybeden Amerikalı Anna Jarvis`in acısı hiçbir zaman
hafiflemedi. Ama bu küçücük kız `Anneler Günü`nün doğmasını sağlayarak dünyada milyonlarca `anne` için özel bir gün yaratmayı başardı.
işte 98 yıldır kutlanan manevi günün öyküsü.
Türkler Anneler Günü`nü, 1955 yılından bu yana kutluyor. Bu özel günün
yurtdışında resmi olarak kutlanması ise yıllar önce Amerika`nın Philadelphia
Eyaleti`nde yaşayan Anna Jarvis adlı küçük bir kızın hikayesiyle başlıyor. Henüz 9 yaşında olan Anna, 9 Mayıs 1907`de çok sevdiği annesini kaybeder. Üzüntüsü aylarca süren küçük kızın hayatta kimsesi kalmamışdır. Yalnızlığa bir türlü alışamaz ve yaşama küser. Ama aradan geçen süre içinde ölüm kavramını biraz da olsa kabullenir. Annesini gözyaşları ile değil, sevgiyle anmaya başlar. Hemen her gün mezarına çiçekler götürdüğü annesinin ölüm yıl dönümünde evine gelen arkadaşlarına şunları söyler:
"Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana çok önemli bir şey öğretti. Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim."
Arkadaşlarıda Anna`nın bu önerisini çok beğenir. Hep birlikte kentin belediye başkanına giderler ve bu öneriyi kabul ettirirler. Anna Jarvis ve arkadaşlarının
çalışmaları kısa sürede sonuç verir. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi, mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırırlar Anneler Günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. 1911 yılına gelindiğinde hemen hemen her ülkede kutlanmaya başlanmışdı. 1914 yılında ABD Başkanı Wilson tarafından resmi bir açıklamayla mayıs ayının ikinci pazarı Anneler Günü olarak duyuruldu.

BAHARLA ÖZDEŞLEŞMİŞDİR
Aslında annelerle ilgili kutlamalar, Anneler Günü anlamında olmasa da
Sümerlere dek dayandırılabiliyor. Anaerkil düzenin hüküm sürdüğü tarihin
ilkçağlarından bu yana birçok yerel ve dönemsel isimlerle annelik, doğurganlık
niteliğiyle ön plana çıkmış; doğanın uyandığı, yeniden doğduğu bahar mevsimi ile özdeşleşmiş. 1600`lü yıllarda ise ingilizler arasında `mothering sunday" adıyla kutlamalar yapılmış. içinde bulundukları dönemde zor koşullar altında yaşayan ve çoğu zaman çalışdıkları yerlerde barınan ingilizler bu özel günde izinli sayılır ve tüm günlerini evlerinde anneleri ile geçirirmmişler.
Yani bugün milyonlarca kişli tarafından kutlanan bu özel günün aslında yüzlerce yıl önceki toplumlar tarafından başlatıldığı da söylenebilir.

Alıntıdır..

Nazlı Tolun

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 421
favori
like
share
pikaro Tarih: 15.05.2009 12:54
Emeğinize sağlık teşekkürler