ICMP Nedir - ICMP Hakkında


ICMP(Internet Control Message Protocol), hata mesajları ve TCP/IP yazılımının bir takım kendi mesaj trafiği amaçları için kullanılır. Kontrol amaçlı bir protokoldür. Genel olarak sistemler arası kontrol mesajları IP yerine ICMP üzerinden aktarılır. ICMP, IP ile aynı düzeyde olmasına karşın aslında kendisi de IP’yi kullanır. ICMP TCP/IP' nin işlemesine yardımcı olan bir protokoldür. Her hostta mutlaka ICMP protokolü çalışır. Hata durumunda host tarafından geri bilgilendirmeyi sağlar.
ICMP ağ hakkında bazı bilgileri toplamak amacı ile de kullanılır. IP hata-raporlama veya hata-düzeltme mekanizmalarına sahip değildir. ICMP yapı olarak UDP 'ye benzer bir protokoldür. ICMP de mesajlarını sadece bir datagram içine koyar. Bununla beraber UDP'ye göre daha basit bir yapıdadır. Başlık bilgisinde port numarası bulundurmaz. Bütün ICMP mesajları ağ yazılımının kendisince yorumlanır, ICMP mesajının nereye gideceği ile ilgili bir port numarasına gerek yoktur.
ICMP paketleri ortamda bir geri besleme sağlarlar. Bu yolla ciddi sorunları, haberleşen birimlere bildirerek bir hata bildirim mekanizması oluştururlar. ICMP mesajı, IP paketinin veri bölümünde taşınır. Bu yüzden ICMP paketlerinin dağıtım güvenilirliği, IP paketlerinin dağıtım güvenilirliği ile sınırlı kalmaktadır. Buradan ICMP paketlerinin güvenilir iletilemeyeceği ve hedefe vardığının garanti edilemeyeceği sonuçları çıkarılabilir.
ICMP kullanan komutlara örnek olarak ping ve traceroute verilebilir.

ICMP Paketinin Yapısı ve Formatı
ICMP mesajları IP datagramının kullanıcı verisi alanında taşınır. IP başlığındaki protokol alanı 1'e set edilerek ICMP'nin kullanıldığı gösterilir. Tüm ICMP mesajları üç alandan oluşur: IP BaşlığıTip [8]
Kod [8]
Toplamsal-Hata (16)
Parametreler (eğer parametreler yoksa kullanılmaz)
Bilgi (Değişken)
n= (alandaki bitlerin sayısı)

Tip alanı: mesajın tipini tanımlar.
Kod alanı: hata veya durum bilgisi tipini tanımlar.
Toplamsal-hata (checksum) alanı: ICMP mesajının 16-bit lik 1'e tümleyenini hesaplar.
Parametreler: Parametlerin daha uzun halinin belirlenmesinde kullanılır.
Bilgi: Mesajla ilgili bilgidir.

ICMP Neden Kullanılır?
ICMP şu amaçlarla kullanılır:


TTL süresi dolduğu zaman paketin sahibine bildirim yapmak
Herhangi bir durumda yok edilen paket hakkında geribildirim sağlamak
Parçalanmasın komutu verilmiş paket parçalandığında geribildirim sağlamak
Hata oluşumlarında geribildirim sağlamak
Paket başka bir yoldan gideceği zaman geribildirim sağlamak


ICMP Hata ve Durum Raporlama Prosedürleri
ICMP tarafından rapor edilen hata ve durum raporlama servisleri aşağıda listelenmiştir:
ICMP mesaj tipleri ile internet uzerinde kontrol amaçlı bir çok program yazılması olasıdır. Örneğin timestap mesajları kullanılarak internet üzerindeki gecikmeler ölçülebilir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 614
favori
like
share